Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Sobotka i Bakala pod palbou poslanců. Komise k privatizaci OKD zveřejnila závěry vyšetřování

Autor: ČTK - 
30. ledna 2020
20:45

Při sněmovním projednávání zprávy vyšetřovací komise k někdejší privatizaci těžební společnosti OKD zněla slova o zlodějině i kritika bývalého ministra financí a premiéra za ČSSD Bohuslava Sobotky a podnikatele Zdeňka Bakaly. Zprávu, jež byla zveřejněna už začátkem loňského října, dnes plénum navzdory některým výtkám „vzalo na vědomí". Z komise vzešla trestní oznámení na Sobotku, Bakalu, někdejší ministry za ČSSD Milana Urbana a ODA Vladimíra Dlouhého i na další lidí.

„Trestních oznámení bylo osm a je to na 14 lidí,“ řekl ČTK předseda komise Lukáš Černohorský (Piráti). Sobotka, Urban, nynější prezident Hospodářské komory Dlouhý i Bakala ale tvrdí, že se ničeho nezákonného nedopustili. Při představování zprávy Černohorský uvedl, že případ privatizace a následného krachu OKD po sobě nezanechal jen velké materiální škody, ale rovněž nenávratně poškodil důvěru občanů ve spravedlnost a demokratický systém.

Některé závěry komise i trestní oznámení zpochybňuje její bývalý člen, nynější ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Připadá mi, že jste navršili celou řadu jmen, a domnívám se, že je to trošku takové laciné,“ řekl Zaorálek. Obává se bezvýslednosti oznámení, protože podle něho nejsou podložená fakty. Komise může podle něho vzbuzovat falešná očekávání. Zpravodajka komise Pavla Golasowská (KDU-ČSL) však zprávu komentovala slovy, že „veškerá zjištění jsou založena na objektivních skutečnostech“.

Video  Sobotka vysvětluje privatizaci OKD: Věřím, že všechno proběhlo podle zákona a pravidel EU  - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
Video se připravuje ...

„Byla to zlodějina nejvyššího řádu,“ prohlásil další člen komise Josef Hájek (ANO), který se zabýval zejména prodejem menšinového státního podílu OKD za 4,1 miliardy korun firmě Karbon Invest podnikatelů Viktora Koláčka a Petra Otavy. Pozdější premiér Sobotka byl v té době ministrem financí a Urban ministrem průmyslu a obchodu. Koláček a už zesnulý Otava prodali OKD skupině RPG Industries vedené finančníkem Bakalou. Zaorálek ale pokládá za zásadní už rok 1996, kdy stát za vlády tehdejšího premiéra za ODS Václava Klause a ministra financí Ivana Kočárníka ztratil v OKD majoritu a tím i možnost rozhodovat o desítkách tisíc hornických bytů.

Poslanec KSČM Miroslav Grebeníček prohlásil, že Sobotka dovedl OKD do rukou spekulantů za směšně nízkou cenu. Sobotka podle něho opakovaně klamal občany. „Pro pana Zdeňka Bakalu to byl nepochybně ,kauf‘,“ uvedl Radek Rozvoral (SPD). Na Hájkův návrh se Sněmovna usnesla, že Bakala pohrdl Sněmovnou, když odmítl přijít před komisi vypovídat. „Mezi občany severní Moravy neznám jiný názor než ten, že Bakala je gauner,“ řekl poslanec ANO.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek míní, že zpráva obsahuje řadu zcestných závěrů a některé lidi účelově pranýřuje. „Kope i do zesnulých, kteří se nemohou bránit,“ řekl. Konkrétně jmenoval někdejšího náměstka ministra financí Zdeňka Hrubého. Podle bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) je populární udělat seznam lidí, kteří za něco mohou. „Zatěžujeme orgány činné v trestním řízení zbytečnostmi,“ míní. V případě vyšetřovací komise podle Blažka nešlo o nic jiného než o určitý druh exhibice.

Společnost OKD skončila zhruba před čtyřmi lety v úpadku. Akcie nástupnické společnosti tehdy převzala státem vlastněná firma Prisko. Novým majitelem někdejších bytů OKD by se nyní měla stát švédská společnost Heimstaden Bostad patřící mezi největší poskytovatele nájemního bydlení v Evropě.

marmat ( 1. února 2020 10:57 )

Muselo bžt hodně "těžké" přijít logicky hned po 89 "k lizu" a nenavázat, nevyužít, odolat­...nek­šefto­vat aspoň NĚCO nevytunelovat ...
A tak se pilovala chapadla křížem/kráž stranami...MLĆENÍ a mlžení JEHŇÁTEK

marmat ( 31. ledna 2020 15:11 )

karambol:
Bezva nick
OBJEV stole­tí..­.gra­tula­ce,,,B­ez legrace

marmat ( 31. ledna 2020 15:08 )

A kusindo...jsou dnes prázdniny,
takže teď dejte tu "O červené Karkulce"!
JU ???

marmat ( 31. ledna 2020 15:05 )

Ty SKUTEČNÉ Mega-tunely jsou provázány chapadly Chobotnice....
Nečekejme "zázraky"

krapotkin ( 31. ledna 2020 13:28 )

Stejně jako Bakala ukradla zaměstnancům Chemopetrolu byty firma bratrů Jůhů - Heines.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa