ČSSD mu zrušila členství, teď stranu žaluje. Ostravský exzastupitel chce zpět

Autor: ČTK, tsv - 
30. ledna 2020
11:28

U Městského soudu v Praze byla ve čtvrtek podána první žaloba, která reaguje na loňské zrušení místních organizací ČSSD v Ostravě. Několik sociálních demokratů se chce soudně domoci návratu do strany. Požadují obnovení členství i zneplatnění loňského rozhodnutí předsednictva, kterým bylo tehdy zrušeno 17 z 26 ostravských organizací. První žalobu ve čtvrtek podal prostřednictvím svého právního zástupce Richard Bednařík. Informoval o tom advokát Pavel Němec, který nespokojené někdejší členy ČSSD zastupuje.

Bednařík byl registrován v místní organizaci ČSSD ve Vítkovicích. Žaloba, kterou má ČTK k dispozici, poukazuje na to, že způsob zániku jeho členství nemá oporu v právních předpisech a stanovách ČSSD. Bednařík trvá na tom, že u něj reálně nenastal žádný z důvodů pro zánik členství. Skutečnost, že nebyl přeregistrován v rámci nástupnické místní organizace, považuje za protiprávní. Žaloba rovněž připomíná, že již v minulosti byl Bednařík z ČSSD vyloučen, soudně se bránil a uspěl.

Podání žaloby předcházelo zaslání žádosti o zjednání nápravy, tedy předžalobní výzvy. Podle Němce však zůstala bez odezvy a předsednictvo strany se jí nezabývalo. Do Lidového domu advokát postupně odeslal celkem 12 takových žádostí, Bednaříkova byla první. Všichni, kteří se proti rozhodnutí strany ohradili, trvají na tom, že zrušení původních místních organizací ČSSD bylo účelové. Je mezi nimi například i bývalý ostravský předseda ČSSD a někdejší poslanec Adam Rykala.

Náprava? Jedině opětovné přijetí do strany

„Podání těchto žádostí o nápravu je podmínkou pro následné podání žaloby k soudu, jedná se o obdobu klasické předžalobní výzvy. ČSSD má vždy 30 dnů na nápravu. Nápravou je pouze obnovení členství těchto bývalých členů v ČSSD,“ uvedl už dříve Němec. Je tak pravděpodobné, že další žaloby budou následovat.

Předsednictvo strany loni v září rozhodlo o zrušení 17 z 26 ostravských organizací. Někdejší ostravská předsedkyně Jana Vajdíková tvrdí, že členům zrušených místních organizací se bránilo v přechodu do jiných organizací ČSSD. Krajský předseda ČSSD Tomáš Hanzel kritiku odmítl.

Návrh na zrušení organizací v Ostravě předložila moravskoslezská ČSSD. Zdůvodnila ho špatným výsledkem v posledních komunálních volbách a obavou, že jsou mezi členy takzvané černé duše. Předsednictvo pak rozhodlo, že většina ostravských místních organizací přijde o licenci. Vajdíková tehdy uvedla, že se rozhodnutí dotkne 293 členů, z nichž většina podle ní do jiných organizací nechtěla. Situaci označila za likvidaci ČSSD v Ostravě.

levicove-smegma ( 30. ledna 2020 18:27 )

Hloupá rada od blba. Např. Rath byl v ODS, jenže ho vypráskali pryč, tak vstoupil do ČSSD a ta jako velký zloděj udělal zářnou kariéru: byl současně hejtmanem, poslance, ministrem zdravotnictví...

horalysa ( 30. ledna 2020 12:49 )

Já bych mu doporučil místo ČSSD raději ODS. Tam se krade a korumpuje daleko lépe, než v ČSSD. A hlavně beztrestně.

jebuto ( 30. ledna 2020 11:54 )

Nechápu proč se Bednařík a jemu podobní chtějí vracet do strany která stejně zanikne. Socani tady byli už za první republiky, přežili komunisty ale to co s jejich stranou dokázali udělat prolhaní a hamižní politici je do nebe volající.

5nastolevceskych ( 30. ledna 2020 11:54 )

To je u sociálních demokracií běžné. Světově nejvýznamější šéf sociální demokracie A.Hitler (NSDAP - německy: Nati­onal­sozi­alis­tische Deutsche Arbeiterpartei, česky Národně socialistická německá dělnická strana) nechal vedení jemu nepohodlné SA vyvraždit. Takže mohou být rádi, že byli jen vyhozeni.
Čest práci!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud