Ve Fakultní nemocnici Brno zdravotníci ošetřovali kvůli otravě šest lidí. „Byli na krátké hospitalizaci. Brzy šli domů. Nejčastější měsíce spojené s otravami jsou září a říjen,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá.

Čtyři pacienty ošetřili ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. „Ve dvou případech šlo o otravu z muchomůrky tygrované, která je snadno zaměnitelná za jedlou muchomůrku růžovou neboli růžovku,“ uvedl mluvčí svatoanenské nemocnice Jiří Erlebach.

Pozor na malé bedly

Další dva pacienti byli hospitalizovaní po špatné přípravě nebo kvůli špatnému skladování hub. „Horší problém představuje skupina hub, které obsahují silné toxiny, jako jsou například amanitiny nebo faloidiny. Sem patří třeba muchomůrka zelená, ale také některé druhy malých bedel. Tyto toxiny se po vstřebání z trávicího traktu vážou na jaterní buňky a vedou k závažnému poškození jater, v nejtěžších případech k jaternímu selhání,“ upozornil Erlebach.

Příznaky: Průjem a zvracení

První příznaky se objevují osm až deset hodin po konzumaci. „Otrava se začne projevovat opět nejdříve průjmy a zvracením, které vedou k těžké dehydrataci nemocného. Poté následuje zrádná „klidová fáze“, kdy se může houbař naivně domnívat, že je v pořádku. V dalším průběhu otravy však dochází k akutnímu selhání jater, poté i ledvin, a neléčená intoxikace končí smrtí mezi sedmým a devátým dnem,“ upozornil primář II. interní kliniky Aleš Průcha.

Krátká tepelná úprava nestačí

Nepříjemný problém může způsobit také nedostatečná úprava hub. To platí například u hřiba satana a většiny dalších hřibovitých hub, které obsahují termolabilní toxiny a po rozkrojení modrají. „Toxiny se adekvátně dlouhou tepelnou úpravou inaktivují. Problém však nastane, když se tyto houby suší nebo ošetří jen krátkou tepelnou úpravou. Poté se velmi záhy objevují průjmy a zvracení,“ doplnil Průcha.

V případě, že má pacient po požití hub jakékoliv zdravotní potíže, měl by vyhledat lékaře. „Zdravotníkům pak pomůže, pokud s sebou přinese dané houby, jejich odřezky, produkt, který z nich připravil nebo biologické vzorky. Z těch je možné dohledat spóry či zbytky hub, jasně je identifikovat a zahájit adekvátní léčbu,“ dodal Erlebach.

VIDEO: Jaké jsou projevy otravy houbami a jak si zachránit život?

Video
Video se připravuje ...

Jaké jsou projevy otravy houbami a jak si zachránit život? Videohub

Fotogalerie
9 fotografií