„Ukazujeme zábavnou formou to nejlepší, co bylo a je u nás a na Slovensku k vidění, zažití, ale i ochutnání,“ řekl kurátor výstavy Petr Lukas.

V rámci bývalého soustátí se dá podle něj najít mnohé, čím oba národy vynikaly nad ostatní země Evropy či světa. „Zaznamenali jsme přibližně stovku prvenství a dalších specifik, která dobyla svět,“ poznamenal Lukas.

V Brně proto vypíchnuli témata, která jsou již částečně zapomenutá, upozaděná anebo naopak považovaná za zcela běžná.

Záměrná kombinace Česka a Slovenska odkazuje nejenom k společné minulosti, ale především k vzájemným sympatiím mezi oběma národy.

Co uvidíte?

Nechybí sklo a porcelán, Spejbl a Hurvínek, prostorové pohlednice a panaskopické knihy, Baťovy dřeváky, historické klobouky Tonak, šaty ze silonu, bižuterie, dětské hry a hračky, papírové modely, první zahradní trpaslík, dobové reklamy, kostkový cukr jako český vynález a mnoho dalšího.

Výstava je v Letohrádku Mitrovských přístupná do 1. května, vždy od čtvrtka do neděle od 10 do 16 hodin.

Výstavou provázejí Igráčci

Plastové figurky se narodily v roce 1976 pod rukama inženýra Jiřího Kaliny, zaměstnance Výrobního družstva Igra Praha. Figurku promýšlel několik let jako alternativu k cínovému vojáčkovi, která bude zároveň moci uchopovat různé předměty.

Výstavou provázejí Igráčci. Plastové figurky se narodily v roce 1976 pod rukama inženýra Jiřího Kaliny, zaměstnance Výrobního družstva Igra Praha. Figurku promýšlel několik let jako alternativu k cínovému vojáčkovi, která bude zároveň moci uchopovat různé předměty.
Autor: Blesk:Jiří Nováček

Kostkový cukr je český vynález

Za objev kostky cukru podle legendy vděčí svět manželce Jacoba Christopha Rada, ředitele rafinerie cukru v Dačicích, která se při sekání cukru zranila. Od vydání patentu na kostkový cukr, který Rad dostal od císaře, uplynulo 179 let.

Kostkový cukr je český vynález. Za objev kostky cukru podle legendy vděčí svět manželce Jacoba Christopha Rada, ředitele rafinerie cukru v Dačicích, která se při sekání cukru zranila. Od vydání patentu na kostkový cukr, který Rad dostal od císaře, uplynulo 179 let.
Autor: Blesk:Jiří Nováček

Baťovy boty

Firmu založili v roce 1894 ve Zlíně sourozenci Anna, Antonín a Tomáš Baťovi. Složili se na něj ze svého nevelkého dědictví po rodičích. Jejich první závod, který se stal později jedním z prvních velkovýrobců bot na světě, tvořila skupina šiček a ševců, kteří šili boty jak pro své sousedy, tak i pro vzdálenější obchodníky.

Baťovy boty. Firmu založili v roce 1894 ve Zlíně sourozenci Anna, Antonín a Tomáš Baťovi.
Autor: Blesk:Jiří Nováček

Československo bylo hravé

Československo bylo známé výrobou leporel, prostorových pohlednic, panaskopických rozkládacích knih, stavebnicemi a hrami pro děti i mládež. Merkur, Člověče, nezlob se nebo figurky na kopanou s brankami a míčkem nechyběly před 50 lety v žádné správné domácnosti.

Československo bylo hravé. Československo bylo známé výrobou leporel, prostorových pohlednic, panaskopických rozkládacích knih, stavebnicemi a hrami pro děti i mládež. Merkur, Člověče, nezlob se nebo figurky na kopanou s brankami a míčkem nechyběly před 50 lety v žádné správné domácnosti.
Autor: Blesk:Jiří Nováček

Kdo neměl Remosku, jakoby nebyl

První Remoska vznikla počátkem 50. let minulého století v malé dílně Oldřicha Homuta. Od roku 1957, kdy se začala sériově vyrábět v Kostelci nad Černými Lesy, do roku 1991 se jí vyrobilo neuvěřitelných 2,7 milionů kusů. Díky univerzálnosti byla v domácnostech velmi oblíbená.

Kdo neměl Remosku, jakoby nebyl. První Remoska vznikla počátkem 50. let minulého století v malé dílně Oldřicha Homuta.
Autor: Blesk:Jiří Nováček

Židle thonetka

V polovině 19. století byl v Bystřici pod Hostýnem zahájen provoz továrny na ohýbaný nábytek, dnes nejstarší svého druhu na světě. Její zakladatelem byl truhlář Michael Thonet. V roce 1859 se v Thonetově továrně zrodila židle nesoucí prosté označení č. 14, která se však stala nejznámějším kusem nábytku v historii, a jen do roku 1930 se jí prodalo více než 50 milionů kusů.

Židle thonetka. V polovině 19. století byl v Bystřici pod Hostýnem zahájen provoz továrny na ohýbaný nábytek, dnes nejstarší svého druhu na světě.
Autor: Blesk:Jiří Nováček

Pochutiny, laskominy, ozdoby

Znojemské okurky, hořické trubičky, žinčica, Jelínkova slivovice, Tuzemák, Peprmintka nebo Plzeňský Prazdroj, ale i třeba výrobky z kukuřičného šustí, skleněné ozdoby na vánoční stromečky nesou pečeť národních specialit.

Typicky české - pivo a nejrůznější likéry.
Autor: Blesk:Jiří Nováček

Legendární Seva

Doplňkem hlavní expozice je legendární stavebnice Seva, kterou mladý a nadšený inženýr Petr Šimr sestavil do modelů lidské kostry, Napoleona, exotických zvířat, dopravních prostředků, ale i míchaných vajíček s oblohou nebo třeba honosné vily s těmi nejmenšími propracovanými detaily.

Doplňkem hlavní expozice je legendární stavebnice Seva.
Autor: Blesk:Jiří Nováček
Fotogalerie
25 fotografií