„Události jara 1945 patří k nejvýznamnějším milníkům naší novodobé historie. Jih Moravy se v té době stal jedním z nejkrvavějších válčišť tehdejší Evropy. Němci se totiž snažili za každou cenu udržet ústupové cesty do Bavorska,“ připomněl organizátor akce Ivan Vystrčil ze spolku Acaballado.


Krvavé bitvy odnášeli jak lidé, tak i zvířata. „Dnes už o tom ví málokdo, ale koně hráli ve 2. světové válce významnou roli. Jen v bitvě u Lanžhota jich zahynulo přes dva tisíce. Osvobozování Moravy jich nepřežilo několik desítek tisíc,“ upřesnil Vystrčil.

Video
délka: 02:38.87
Video se připravuje ...

Jižní Morava si připomíná osvobození na konci 2. světové války Hynek Zdeněk

Nadšenci historie proto putují po bojištích v sedlech koní. „Akce se účastní asi 50 účastníků v dobových uniformách a v civilu. Doprovází nás i několik kusů historické techniky,“ dodal Vystrčil.

Konec v sobotu v Brně

Rudá armáda společně z vojsky Rumunského království a Československého sboru v SSSR začala osvobozovat jižní Moravu 7. dubna 1945. Do konce války při tom padlo přes 20 tisíc Rudoarmějců, přibližně po tisíci rumunských a československých vojáků. Padlo i několik desítek tisíc koní.

Připomínková jízda vede přesně místy, kudy postupovala Rudá armáda v roce 1945. Začala v Hruškách na Břeclavsku a skončí v sobotu 8. května na Ústředním hřbitově v Brně.

Fotogalerie
24 fotografií