Ve skutečnosti má oči jen dvě, které jsou však rozděleny na polovinu, takže ryba vidí pod i nad vodu.

„Hladinovky jsou živorodé ryby. Čerstvě vylíhlá mláďata se nezdržují u hladiny jako dospělí jedinci, ale spíše polehávají na dně. Odlovujeme je do nádrže v zázemí, protože hrozí, že je větší ryby utlučou. Našlo se ale jedno mládě, které se nedařilo odlovit, a proto zůstalo v expozici s dospělými. Lze ho tam spatřit i nyní a je velmi snadno poznat, protože je výrazně menší,“ uvedl chovatel Dušan Šudák.

Ne každou rybu si samec připustí k tělu

Letos se hladinovky rozmnožily hned několikrát. Úspěšné ale byly jen porody, kdy se narodila maximálně dvě mláďata. Pokud jich na svět přijde více, hrozí právě jejich utlučení.

Video
délka: 01:10

Brněnská zoo odchovala unikátní čtyřoké ryby zoo Brno

„Další zajímavostí je to, že v našem akváriu máme pouze jednoho samce. Každý samec dokáže ohnout pářící orgán jen na jednu stranu, oplodní pouze tři z našich šesti samic,“ doplnil Šudák. Samičky jsou totiž také oplodnitelné buď jen zprava nebo jen zleva.

Hladinovky žijí ve volné přírodě v brakických vodách Jižní a Střední Ameriky. Jsou typické tím, že mají horizontálně dělené oči. Ty jim umožňují sledovat vše důležité nad hladinou, ale i pod ní.