V nemocnici už funguje HIV centrum, které léčí pacienty s virem HIV a AIDS. Lidem také nabízejí možnost testů, není však anonymní na rozdíl od nového místa, které bude provozovat Česká společnost AIDS pomoc.

„Systém testování je odlišný od běžného zařízení, kde musí člověk uvést jméno a příjmení. U nás je testování anonymní. Člověk si na základě přiděleného kódu může přijít za týden pro výsledky,“ uvedl Jiří Pavlát, ředitel Domu světla České společnosti AIDS pomoc. Centrum bude otevřeno 28. listopadu.

V poslední době se uskutečnila čtyři testování v sanitkách v Brně, při kterých si nechalo odebrat krev asi 150 lidí. U dvou z nich se zjistilo HIV.

VIDEO: Lukáš se při nechráněném sexu nakazil virem HIV. „Můžu si za to sám.“

Video
Video se připravuje ...

Lukáš se při nechráněném sexu nakazil virem HIV. „Můžu si za to sám.“ Tomáš Polák, Petr Soukup

Léčba průběh nemoci zvrátí

„Důležité je co nejdříve zjistit, že je člověk nakažený, aby se dala zahájit léčba. Neléčená infekce je smrtelná. Díky léčbě lze ale onemocnění naprosto zásadně zvrátit,“ uvedla lékařka nemocničního HIV centra Svatava Snopková.

Podle ní v minulosti nebyla žádná léčba a lidé s AIDS umírali do deseti let, průlomový byl rok 1996, kdy se našla účinná léčba. Vir HIV, z něhož může propuknout AIDS, je však zatím nevyléčitelný.

 

Současná medicína ale umožňuje, aby lidé při včasné léčbě žili kvalitní život, který lékařky není kratší oproti zdravým lidem. Navíc se téměř na nulu snižuje riziko přenosu viru.

Testy i v Hodoníně

Na jižní Moravě nabízejí bezplatné anonymní vyšetření i Státní zdravotní ústav a hodonínská nemocnice. U dalších organizací je buď za poplatek, nebo testy nejsou anonymní.

V ČR bylo v 80. letech několik desítek případů HIV, od té doby vzrostl počet případů na více než 3500. Na jižní Moravě je od té doby více než 270 případů, z toho asi 30 lidí zemřelo.