Sexuálně přenosnými chorobami se denně nakazí milion lidí. Některé odolávají antibiotikům

Autor: ČTK, lan - 
6. června 2019
23:54

Sexuálně přenosnými chorobami se každý den podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) na světě nakazí asi milion lidí. To znamená, že ročně je evidováno více než 376 milionů nových případů onemocnění kapavkou, syfilidou, chlamydiemi a trichomoniázou.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve zprávě uvádí, že se šíření pohlavních chorob na světě dostatečně nezpomalilo, což považuje za alarmující. Experti se zejména obávají rostoucího počtu sexuálně přenosných chorob, které jsou odolné vůči antibiotikům.

WHO globální šíření běžně přenosných sexuálních chorob vyhodnocuje pravidelně. Její závěry se opírají o publikované studie a zjištění pracovníků WHO na celém světě.

Ve srovnání s analýzou z roku 2012 WHO nezaznamenala „žádný výrazný pokles“ v počtech nových či existujících případů. Podle WHO je jednou ze čtyř zmíněných chorob nakažen jeden z 25 lidí, přičemž někteří jsou nakaženi několika chorobami zároveň.

Trichomoniáza je sexuálně přenosná nemoc a nejčastější parazitární onemocnění pochvy. Kapavka, syfilida a chlamydie jsou bakteriální infekce.

Onemocnění se mohou projevovat výtokem, bolestmi při močení či krvácením mimo periodu. Také však mohou být bez příznaků. Chlamydie a kapavky mohou provázet závažné komplikace jako hluboký pánevní zánět či neplodnost. Syfilida naopak může přinést kardiovaskulární a neurologické problémy.

Pokud se žena nakazí pohlavně přenosnou chorobou v těhotenství, může to vyvolat předčasný porod, přispět k nízké porodní váze dítěte či v krajních případech způsobit potrat. Ke snížení počtu nakažených by podle WHO přispělo lepší vyšetřování ale také prevence v podobě bezpečného sexu.

Bakteriální pohlavně přenosné choroby lze léčit s pomocí běžně dostupných léků. Léčbu syfilidy nicméně komplikuje nedostatek specifického druhu penicilinu. Dalším problémem je takzvaná super kapavka, na kterou je velmi složité nalézt účinná antibiotika.

 

Taurus70 ( 7. června 2019 10:53 )

Bodejd by ne lidi se chovaji jako dobytek 💩💩💩💩

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud