První nesmyslný žhářský útok se odehrál začátkem srpna 2021 v Brně-Bystrci. „Svůj skutek omlouval experimentem s covidovou desinfekcí. Přitom ale zapálil zaparkovaný obytný vůz Fiat. Oheň pak poničil i další tři zaparkovaná auta,“ uvedl tehdy policejní mluvčí Bohumil Malášek. Škoda se vyšplhala na více než půldruhého miliónu korun.

O několik dnů později si opilý Kuba po hádce s kamarádkou vybil zlost na karavanu zaparkovaném v brněnské Masné ulici. „Vedle kompletně shořelého obytného přívěsu byly žárem poškozeny v blízkosti zaparkované tři automobily a fasáda nedalekého domu,“ dodal policista. Škoda výrazně přesáhla půl milionu korun.

Neměl, jak se dostat domů

Třetí požár založil v Kuřimi. To prý zaspal v autobuse a na konečné zastávce u tamního nádraží podrážděně reagoval na nemožnost rychlého návratu zpět do Brna. Vytočený do běla autobus zapálil. Přepravní společnosti vznikla škoda téměř jeden milion korun.

Video
délka: 00:48.08
Video se připravuje ...

Žhář, který zapálil v Kuřimi autobus, dostal 7 let v base Policie ČR

Usvědčit žháře pomohly záběry z bezpečnostních kamer, v minulosti už podobný skutek spáchal. Letos květnu vynesl Městský soud v Brně úhrnný trest 7 let za mřížemi, obžalovaný se ale odvolal. Tvrdil, že nebyl proveden psychiatrický posudek, přestože byl v době činů podle svých slov nepříčetný. Jenže v prosinci 2022 byl v jiné své kauze shledán schopným rozpoznat, co provádí.

Žalobce: Je to speciální recidivista

Žalobce označil muže, ketrý se na vlastní žádost soudu neúčastnil, za »speciálního recidivistu«. „Máme tady příliš mnoho náhod, kdy se obžalovaný vyskytuje u případů, při kterých hoří. Měl by se přestat vymlouvat a postavit ke všemu čelem,“ řekl žalobce a navrhl odvolání zamítnout.

Odvolací senát Krajského soudu mu dal za pravdu. Zamítl požadavek psychiatrického posudku a smetl ze stolu i celé odvolání obžalovaného. „Trest odnětí svobody v horní polovině trestní sazby je logickým vyústěním závažnosti trestného činu, osoby obžalovaného i způsobu jeho života,“ shrnula soudkyně Halina Černá.

Kuba musí také poškozeným nahradit téměř dva miliony korun. Další nároky na odškodné má řešit civilní soud. Verdikt je pravomocný.  

Fotogalerie
5 fotografií