Základ výstavy s názvem Ondřej Sekora: Mravenčí a jiné práce tvoří vlastní fond muzea doplněný výpůjčkami z jiných institucí. Na výstavě se představí Sekorovy ilustrace, novinové kresby a karikatury, soukromá malířská tvorba nebo loutky vytvořené podle Sekorových návrhů. Muzeum plánuje vydání obsáhlé monografie věnované výtvarníkovi.
„Letos jsme si připomínali 120 let od narození Ondřeje Sekory, bezesporu jednoho z nejvýznamnějších českých autorů dětské literatury. Výstava je naší gratulací a zároveň i poděkování dědicům, od kterých jsme měli možnost část jeho pozůstalosti získat do našich sbírek," uvedl generální ředitel Moravského zemského muzea Jiří Mitáček.
Rodák z Králova Pole
Sekora se narodil roku 1899 v dnešní brněnské městské části Královo Pole. Navštěvoval právnickou fakultu, ale studia nedokončil a nastoupil do brněnských Lidových novin.
Jako zahraniční dopisovatel se pohyboval dlouhou dobu v Paříži, kde jej kromě výtvarného umění okouzlilo také ragby. Této jeho sportovní vášni je věnována jedna z vitrín na výstavě.
Výstava ilustrací Ondřeje Sekory, táty Ferdy Mravence TV Blesk Zdeněk Matyáš
Rok 1933, zrod Ferdy Mravence
V Lidových novinách měl Sekora na starosti sportovní rubriku, kreslený humor a dětský koutek, pro který vymýšlel obrázkové seriály. Tam se také v roce 1933 zrodil jeho nejslavnější hrdina Ferda Mravenec.
Na základě Norimberských zákonů dostal v roce 1941 výpověď z Lidových novin, což se rovnalo zákazu literární i jakékoliv další činnosti. Nacisté jej pak v letech 1944 a 1945 internovali v pracovních táborech Kleinstein a Osterode. Malování se nevzdal ani za mřížemi, kromě karikatur načrtl třeba i plánek vězení, za což hrozila okamžitá smrt.
Vedl i oblíbený Dikobraz
Po válce vstoupil do KSČ, stal se redaktorem deníku Práce a prvních patnáct čísel satirického časopisu Dikobraz vedl jako šéfredaktor. V roce 1949 spoluzakládal Státní nakladatelství dětské knihy, pozdější Albatros. Zemřel v roce 1967, pochován je na pražských Malvazinkách.
„Výstava přinese velké části návštěvníků nostalgické vzpomínky na dětství a zároveň možná i nové informace. I když je Sekora známý, jeho tvorba stále ještě nabízí prostor pro objevování,“ podotkl kurátor výstavy Tomáš Prokůpek. Nechybí ani Sekorova entomologická sbírka nebo loutky, které navrhl.
Návštěvníci si budou moci úctyhodné Sekorovo dílo v Dietrichsteinském paláci na brněnském Zelném trhu prohlédnout až do 30. června 2020.