„Nebyl jsem žádný hrdina, to se přiznám. Netušil jsem, jak to dopadne, a taky jsem se bál, že na mě vlítnou a seberou mi filmy nebo foťák. Ale uchvátila mě atmosféra v ulicích, nadšení lidí. Tak jsem vypráskal spoustu filmů,“ vzpomíná lékař s odstupem tří desetiletí.

Do Brna dorazil „samet“ s třídenním zpožděním, první obří shromáždění se v centru města uskutečnilo až 20. listopadu. „Ocitl jsem se poblíž policejního kordónu se štíty a obušky, který čekal, jaké rozkazy dostane. Napětí se dalo krájet,“ říká Svoboda.

Fotil všechno kolem sebe

S výběrem záběrů si nedělal těžkou hlavu. Fotil na stávkující fakultě, pochod studentů, výklady obchodů polepené vtipnými hesly a slogany, zkrátka vše, co se kolem něj dělo. „Nedošlo mi, že fotím historickou událost, chtěl jsem si prostě udělat vzpomínku,“ usmívá se lékař.

Video
délka: 04:48.87

Lékař Tomáš Svoboda o svých fotografiích z listopadu 1989. TV Blesk Zdeněk Matyáš

Dnes Tomáš Svoboda kvůli náročné práci fotí jen občas, navíc má ještě jednoho koníčka – předválečná opevnění. Stovky snímků skončily po listopadu 1989 v soukromém archivu.

„Nedávno mě při jejich prohlížení napadlo, že bych je mohl při kulatém výročí ukázat, nenechat si je jen pro sebe. Nemocnice mi vyšla vstříc.“

Samet v nemocnici

Výstava zhruba 40 vybraných fotografií Tomáše Svobody mapuje listopadové události v Brně, dění nejenom v centru města, ale také na Lékařské fakultě, činnost tehdejších studentů mediků, komunistickou propagandu a podobně. Doplňují ji také ukázky z dobového tisku. Volně přístupná bude až do poloviny prosince v 2. patře pavilonu L ve Fakultní nemocnici Brno.