„Sošku našli Josef Seidl s Emanuelem Daniou na konci své pracovní směny. Zpočátku přitom vůbec nevěděli, o co jde. Viděli z ní jen malý pahýlek,“ řekla průvodkyně archeoparku Pavlov Zuzana Havlicová.

Přesný vzor

Šlo o první dílek sošky, ten druhý ležel asi o 10 centimetrů dál. Že patří k sobě, vyšlo najevo až po očištění. Figurka má obrovské poprsí. „Podle srovnávací analýzy víme, že jde ale o přesný vzor. Ženy tehdy tak vypadaly,“ zdůraznila Havlicová.

Video
Video se připravuje ...

Před 100 lety našli archeologové Věstonickou venuši. Hynek Zdeněk

Dnes je originál pečlivě uložen v depozitu Moravského zemského muzea (MZA), v Pavlově je k vidění přesná replika a návštěvníci si mohou sošku prohlédnout i díky počítačovému nasnímání.

Vystaví originál

„K nálezu sice došlo až 13. července, nicméně rozhodli jsme se toto výročí slavit celý rok. V době výročí, tedy zrhuba v létě, dokonce muzeum krátkodobě vystaví i originál,“ dodala průvodkyně archeoparku.

Archeopark Pavlov vznikl přímo na pravěkém nalezišti. Jen pár set metrů od místa, kde byla nalezena Věstonická venuše. Kromě mnoha jiných věcí je v ní i pravěký hrob a kostra mamuta.

V rozmezí několika set metrů našli archeologové dokonce hned dvě venuše – Věstonickou a Pavlovskou. Obě jsou staré přibližně 29 tisíc let. Pavlovská ovšem nemá hlavu a měří jen cca 4,5 cm. Přibližně stejně starý je i mamutí kel, který zobrazuje zřejmě nestarší mapu světa. Sošky mají nevyčíslitelnou hodnotu a jejich vystavení vždy probíhá za přísných bezpečnostních opatření.

Fotogalerie
17 fotografií