„Sošku našli Josef Seidl s Emanuelem Daniou na konci své pracovní směny. Zpočátku přitom vůbec nevěděli, o co jde. Viděli z ní jen malý pahýlek,“ řekla průvodkyně archeoparku Pavlov Zuzana Havlicová.
Přesný vzor
Šlo o první dílek sošky, ten druhý ležel asi o 10 centimetrů dál. Že patří k sobě, vyšlo najevo až po očištění. Figurka má obrovské poprsí. „Podle srovnávací analýzy víme, že jde ale o přesný vzor. Ženy tehdy tak vypadaly,“ zdůraznila Havlicová.
Před 100 lety našli archeologové Věstonickou venuši. Hynek Zdeněk
Dnes je originál pečlivě uložen v depozitu Moravského zemského muzea (MZA), v Pavlově je k vidění přesná replika a návštěvníci si mohou sošku prohlédnout i díky počítačovému nasnímání.
Věstonická venuše se vrátila do Národního muzea! Nejstarší keramickou sošku světa doprovodila zásahovka

Vystaví originál
„K nálezu sice došlo až 13. července, nicméně rozhodli jsme se toto výročí slavit celý rok. V době výročí, tedy zrhuba v létě, dokonce muzeum krátkodobě vystaví i originál,“ dodala průvodkyně archeoparku.
Archeopark Pavlov vznikl přímo na pravěkém nalezišti. Jen pár set metrů od místa, kde byla nalezena Věstonická venuše. Kromě mnoha jiných věcí je v ní i pravěký hrob a kostra mamuta.
V rozmezí několika set metrů našli archeologové dokonce hned dvě venuše – Věstonickou a Pavlovskou. Obě jsou staré přibližně 29 tisíc let. Pavlovská ovšem nemá hlavu a měří jen cca 4,5 cm. Přibližně stejně starý je i mamutí kel, který zobrazuje zřejmě nestarší mapu světa. Sošky mají nevyčíslitelnou hodnotu a jejich vystavení vždy probíhá za přísných bezpečnostních opatření.