Rodiče Adélky věnovali částku, která jim zbyla po koupi tolik nezbytného auta. Ve sportovním klubu Kontakt se Adélka totiž učí plavat. „Plavání ji neskutečně baví. Moc toužila naučit se plavat. Ve vodě si neublíží. Naopak je to nejúčinnější rehabilitace na posílení ochablého svalstva,“ říká maminka Kamila.

VIDEO: Důchodce Antonín (63) dal nemocné Adélce štědrý finanční dar: 300 tisíc! Rodina si mohla koupit auto, které pro přesun nemocné holčičky nutně potřebovala.

Video
délka: 03:07.03

Pan Antonín dal nemocné Adélce štědrý finanční dar. Jan Doležal, Jan Jedlička

Zaplatí nájem

Brněnský klub je závislý na dotacích, dobrovolnících a sponzorech. „Dlouho jsem marně hledala pro Adélku instruktora na individuální lekce plavání. Pro její handicap to byl problém. Nikde ji nepřijali, měli obavy i z toho, jak ji uchopit, aby jí neublížili,“ říká maminka.

Kosti malé holčičky se totiž zlomí při sebemenším tlaku. Už utrpěla 11 zlomenin, nejvážnější byla opakovaná zlomenina obratlů. „V klubu SK Kontakt byli hned vstřícní. Bohužel neustále musí shánět sponzory, takže volba byla jasná,“ vysvětluje Kamila.

Video
délka: 00:24.33

"Skleněná Adélka“ pomáhá dalším postiženým: Darovala 20 tisíc brněnskému sportovnímu klubu SK Kontakt. Markéta Malá

Klub dar vděčně přijal. Adélce poděkovali i postižení, kteří na hodiny chodí. „Nyní díky daru překleneme období, kdy se nám na bazénech zdražily pronájmy, a my jsme neměli zažádané tak vysoké dotace. Z daru také nakoupíme plavecké pomůcky či neopreny pro dobrovolníky, kteří vedou individuální výuku,“ říká předseda klubu Jan Sommer.

Medaile klubu

Klub je velmi úspěšný. „Největším úspěchem je pro nás, když naučíme někoho samostatnému pohybu s pocitem volnosti a radosti. Co se týče sportovní stránky, tak máme medailové plavce a plavkyně ze všech závodů Československého poháru v para plavání. Dominika Míčková na loňském mistrovství Evropy v Dublinu 2018 získala stříbrnou medaili,“ říká Sommer.

Zmutovaný gen

Nevyléčitelnou nemoc zvanou osteogenesis imperfekta, kterou Adélka má, způsobuje zmutovaný gen, zodpovědný za tvorbu kolagenu typu I. Dochází tak ke ztrátě pružnosti a pevnosti kostí. Holčička momentálně prochází experimentální léčbou - infuze bisfosfonátů. Lék ale není registrován pro děti.

„Léčených dětí je tak strašně málo, že není dostatek výzkumů. Může mít spoustu vedlejších účinků, mimo jiné hrozí nekróza čelisti, poškození ledvin. U malých dětí nejsou zřejmé dopady v budoucnu na reprodukci,“ dodává maminka Kamila, podle které ale není jiná možnost, jak holčičce alespoň trochu ulevit.

Klubu můžete pomoci i vy

Klub organizuje plavecké lekce pro postižené na všech úrovních: začátečníci, kondiční plavci i vrcholové družstvo. Plavci se účastní závodů Československého poháru v para plavání. Většina členů nemá vrcholové ambice a účastní se rehabilitačních lekcí. Více ZDE