Šestiletá holčička si už dvakrát vážně zlomila páteř, a cesta hromadnou dopravou je pro ni nebezpečná. „Při jakémkoliv přibrzdění může dojít k úrazu, bezpečnostní pásy samozřejmě v hromadném prostředku nejsou. Nedokážu si ani představit, kdyby cestovala vestoje a upadla mezi lidi,“ říká maminka Kamila. Její kosti jsou jako ze skla.

Servis zdarma

Rodina kvůli Adélčině těžké nemoci sice získala od státu příspěvek 200 tisíc korun, ale vypadalo to, že jej budou muset odmítnout. Auto totiž musí být pojízdné sedm let, jinak se vrací část peněz státu.

„Ke státnímu příspěvku nelze navíc auto dofinancovat formou úvěru,“ vysvětluje maminka Kamila. Rodina ale neměla na dofinancování dost peněz.

Video
délka: 00:42

Nové auto pro Adélku: Jmenuje se Tonda jako štědrý dárce! mm

Jenže pak se stal doslova zázrak. Čtenáře Blesku, důchodce Antonína (63) z Berouna, příběh nemocné dívenky dojal tak, že se rozhodl rodině pomoci. Adélce věnoval neuvěřitelných 300 tisíc korun! Nový červený Citroen se tak nyní jmenuje po něm. Je to Tonda.

Auto vybírali tak, aby bylo prostorné a praktické a věšel se do něj i invalidní vozíček nebo rehabilitační kočárek. „Rodina dostala navíc také slevu 10 tisíc korun a také pět let  servisu auta zdarma,“ říká prodejce vozů z Brnocar Michal Roncsek.

Do muzea koček i za Antonínem

Pro Adélku je důležitá dlouhodobá rehabilitace k posílení svalstva a pobyty v lázních, na které rodině také chyběly peníze. „Zbylé finance půjdou převážně na rehabilitační péči Adélky, rádi se vracíme do Sanatoria Klimkovce, nyní už jezdíme dvakrát do roka. Peníze jsou potřeba také na rehabilitační obuv a další zdravotnické pomůcky,“ říká Kamila.

Adélka, která by se ráda stala veterinářkou, chce vidět muzeum koček v jižních Čechách. „Za panem Antonínem také plánujeme cestu. Ráda poznám i jeho paní Jitku, telefonovaly jsme spolu, je to nesmírně laskavá a milá dáma. I jí patří velký dík. Moc se na ně těšíme,“ říká maminka Kamila.

Jakou nemocí Adélka trpí?

Adélka trpí nevyléčitelnou nemocí osteogenesis imperfecta, při ní dochází ke ztrátě pružnosti a pevnosti kostí. V důsledku toho dívka ve svých 6 letech prodělala už 11 zlomenin. Nejvážnější byly zlomeniny obratlů. Dívka neujde delší vzdálenosti, musí používat invalidní vozík. Důležitá je dlouhodobá rehabilitace k posílení svalstva a pobyty v lázních, na které rodině také chyběly peníze.

Pokud byste chtěli Adélce pomoci, můžete poslat peníze na transparentní účet 000000-3196976083/0800

Kdo je štědrý dárce?

Antonín (63) z Berouna věnoval rodině nemocné holčičky neuvěřitelných 300 tisíc korun, přestože není žádný milionář, ale důchodce. Živil se jako uklízeč, dělník u pásu a řidič kamionu. Má dva vyženěné potomky, pět vnoučat a tři pravnoučátka. Jeho velká rodina ho v rozhodnutí podpořila.

„Hned, jak jsem uviděl v Blesku článek o Adélce, nedal mi spát. Četl jsem ho neustále dokola a pořád jsem se k němu vracel. Pak jsem si řekl, že té malé přece musím pomoci, aby měla snazší život,“ popisoval Antonín své rozhodnutí.

Video
délka: 03:07

Pan Antonín dal nemocné Adélce štědrý finanční dar Jan Doležal, Jan Jedlička