Jsem na vozíku. Navíc jsem paraplegik, v dlaních nemám cit. Nemůžu si sám nic opravit. V domě žiji s mámou, která je nemocná na srdce a epileptička. Je to hrozné. Až na plynový kotel, bojler, ledničku a sporák jsme přišli o vše,“ řekl Lukáš Závodný.

Lukáš i máma spí na vypůjčené posteli. „Kamarádi pomohli v rámci možností. Zdi ale musela oklepat firma. Stálo to 15 tisíc korun. Nyní je potřeba vše spravit. Je těžké dát do kupy peníze i sehnat firmu. Všechny opravují školy,“ upozornil Lukáš.


Ničivé kroupy

Tragédii způsobilo krupobití. „Kroupy rozbily střechu, zvedla se spodní voda, a pak se vylil potok. Vyplavilo nás to. Měli jsme tady asi 40 centimetrů vody. Všechny zdi bylo potřeba oklepat. Koupelna je plesnivá,“ upřesnil Závodný.

Video
délka: 02:49

Invalidovi Lukáši Závodnému (39) z Chvalkovic na Vyškovsku vyplavila voda dům Hynek Zdeněk, blesk.cz

Dům je v takovém stavu, že by bylo vhodnější ho zdemolovat a odstěhovat se jinam. To ale nepřichází v úvahu. „Jsem vázaný hypotékou. Splácet ji mám ještě 24 let,“ dodal zlomeně Lukáš.


Cenní kamarádi

Nebýt několika kamarádů, Lukáš neví, jak by nejhorší situaci zvládl. „Kamarád nám umožnil u něj skoro týden přespat, kamarádka mi pomohla s úklidem, druhá mi vaří. Další mi pomáhá s nákupy. „Situace je hrozná, ale tihle lidé mi dodávají naději,“ dodal invalida.

Lukáš Závodný měl v roce 1998 automobilovou nehodu. Od té doby je upoután na invalidní vozík. Nemá cit v dlaních. Fyzická práce je proto pro něj velmi obtížná.


Pomoc obce

Malá obec z Vyškovska s pouhými 450 obyvateli se snaží Lukáši a jeho mámě pomáhat, jak to jde. Po krupobití, když nejdřív stoupla v domě spodní voda, ji vynášeli místní hasiči v kýblech. Když následně dům vyplavil potok, odčerpávali vodu a vynášeli poškozený nábytek. Obec umožnila Lukáši s mámou spát na obecním úřadě. K domu mu bezplatně přistavila kontejner na zničené věci.

Fotogalerie
15 fotografií