O tom, že se elitní cyklisté nudí, svědčí fakt, že světový rekord v Everestingu, disciplíně staré přes 25 let, byl v posledních týdnech hned několikrát posunutý. Nejlepší čas držel americký šampion v závodech na horském kole Keegan Swenson – 7 hodin a 42 minut.
Jak ho dosáhl? Šestadvacetiletý borec absolvoval zhruba tříkilometrový úsek stoupání na Pine Canyon Road hned devětadvacetkrát. Kopec nedaleko Salt Lake City má průměrný sklon 11 procent (v nejprudším bodě je sklon 22,9 procenta) a během jednoho úseku získal Swenson 312 výškových metrů.
Šestadvacetiletý borec najel během pokusu 170 kilometrů a dohromady nastoupal 9046 metrů. Po dosažení rekordního času uznal: „Tohle byla jedna z nejtěžších věcí, kterou jsem na kole podniknul…“
Jde to i na trenažéru
V podobném duchu mluvil i Mark Cavendish, uznávaný britský rychlík a vítěz například třiceti etap při Tour de France. „Klobouk dolů před každým, kdo to zvládne a podaří se mu to jakkoli dokončit, protože tohle bylo vážně příšerné a nemilosrdné,“ prohlásil čtyřiatřicetiletý Brit, jenž Everesting absolvoval spolu s krajanem Lukem Rowem v dubnu v domácích podmínkách na trenažéru. Na splnění nelehké výzvy potřebovali deset hodin, 37 minut a 32 sekund, během nichž najeli ve virtuálním světě 211 kilometrů.
Pozoruhodné jsou i další pokusy při Everestingu. Jen posuďte sami. Američan Craig Cannon v roce 2015 začal s Everestingem a byl prakticky neunavitelný. A tak vytvořil světový rekord v počtu nastoupaných metrů za 48 hodin. Amatérský cyklista zvládl překonat 29 146 výškových metrů, na Mount Everest tedy vyjel víc než třikrát.
Nejmladší byl dvanáctiletý chlapec
Nejmladším, kdo úspěšně zvládnul Everesting, byl ve dvanácti letech Brit Tom Seipp, jemuž se to podařilo na velšském kopci Stwlan Dam. A jelikož neměl mladý fenomén pořád dost, o rok později si Everesting zopakoval. A tentokrát dokonce na slavném belgickém stoupání na Kemmelberg, které se nejede na asfaltu, ale po dlažebních kostkách.
Zatímco mladý Tom Seipp musel na Kemmelberg vyšplhat 137krát, v březnu roku 2017 stačilo Charliemu Rentoulovi vyjet na vrchol havajské sopky Mauna Kea pouze dvakrát, aby úkol splnil. Jde o kopec zmiňovaný mezi nejtěžšími stoupáními světa, cesta na něj od úpatí po vrchol ve výšce 4200 metrů měří 89 kilometrů.