Jak je pro nás spánek důležitý?

Spánek je pro naše tělo nepostradatelný. Jeho nedostatek může vést k řadě problémů. A co hůř, dokonce také k depresím, vážným zdravotním problémům nebo srdečním příhodám.

Spánek má na naše tělo mnoho blahodárných účinků

• odbourává stres;
• působí proti obezitě a stárnutí;
• zlepšuje paměť a výkonnost;
• posiluje imunitu;
• dodává nám sílu a tolik potřebnou energii

Kvalitní spánek. Jak na to?

1. Choďte spát s předčasem

Mnoho lidí si chodí lehnout až v okamžiku, kdy je přemůže únava, že sotva stojí na nohou. A to je velká chyba! Spát bychom měli chodit dříve, než se dostaneme do tohoto stavu.

2. Pravidelný režim

Choďte spát vždy přibližně ve stejnou dobu a stejně tak i vstávejte.

3. Usínejte v posteli
Pořiďte si kvalitní matraci a využívejte ji. Neusínejte na pohovce, v křesle apod. Jedině tak si dopřejete kvalitní odpočinek pro celé tělo.

4. Nenoste starosti do ložnice

Zakažte si v posteli myslet na to, co jste neudělali nebo to, co musíme zítra bezpodmínečně udělat. Nezaměstnávejte svou mysl, jinak neusnete. Vyvarujte se také zvuků televize a záření z různých zařízení. Nic z toho by v ložnici nemělo být.

5. Před spánkem už nejezte
Poslední jídlo byste si měli dopřát cca 3-4 hodiny před spánkem. Váš spánek pak bude klidný a bez převalování se. Bude se Vám také mnohem lépe usínat. Pozor také na kofein. Večer už byste neměli pít žádný nápoj s kofeinem.

6. Relaxace před spaním

Dopřejte si chvilku odpočinku, koupel s relaxačními oleji nebo bylinkami před spánkem. Dovolte své mysli, ať se zatoulá ke krásným vzpomínkám. Nebo si přečtete kousek ze své oblíbené knihy.

7. Ranní rozcvička

Hned jak ráno vstanete, protáhněte své tělo, přivítejte nový den. Probudíte své tělo do nového dne a večer se vám bude lépe usínat.

8. V posteli se nepřevalujte

Když se vám nedaří usnout a stále dokola se převalujete, vstaňte. Dodělejte vše co potřebujete, přečtěte si knihu nebo si uvařte hrnek mléka s medem. Uklidní vás a pomůže vám usnout. A když mléko nemáte rádi, vyzkoušejte meduňkový čaj. Vzpomínáte, jak vám babička nebo maminka nosila šálek mléka nebo čaje, když jste jako malí nemohli usnout?

9. Přes den slunce, v noci tma

Udržujte Vaše vnitřní hodiny v rovnováze. Zatímco přes den bychom se neměli vyhýbat sluníčku (hlavně v dopoledních hodinách), v noci naopak potřebujeme tmu. Slunce podporuje tvorbu melatoninu, který naše tělo v noci vylučuje a pomáhá zdravému a klidnému spánku. Problém je, když ho v těle nemáme dostatek. Náš spánek pak je neklidný a nekvalitní.

Autor: Pilulka

Nemůžu usnout, ať dělám cokoliv!

Ve chvíli, když už opravdu padáte únavou, delší dobu jste se pořádně nevyspali a už nevíte co s tím, vsaďte na bylinky. Uvařte si meduňkový nebo levandulový čaj, čaj z kozlíku lékařského nebo třezalky tečkované; vyzkoušejte čistě přírodní doplňky stravy pro lepší spánek.

„Doplňky stravy na podporu spánku uklidňují organismus, uvolňují napětí a pomáhají od nervového přetížení a stresu. K uklidnění a rychlému usínání jsou určeny čaje na spaní, sirupy a tobolky. Naopak tablety proti únavě zvyšují pozornost, posilují koncentraci a přispívají k lepší paměti a optimální mozkové činnosti.“ sděluje online lékárna Pilulka.cz

3 pravidla pro výběr toho správného doplňku stravy:

• Přečtěte si složení, zda je opravdu čistě přírodní.
• Nečekejte účinky okamžitě. Přírodní doplňky stravy můžete užívat delší dobu, účinek se dostaví cca po 4 týdnech pravidelného užívání.
• Pokud užíváte nějaké léky, o výběru vhodného doplňku stravy se poraďte se svým lékařem. Některé složky se nemusí snášet s Vašimi léky a namísto klidného spánku byste měli na problém zaděláno.

Jaké jsou nejoblíbenější doplňky stravy na spaní?

NEOSPAN forte s extra silnou dávkou kozlíku lékařského pomáhá při úzkosti a nespavosti. Účinek kozlíku lékařského zesiluje pomerančovníkový olej. Užívání NEOSPANU forte je nenávykové a nezpůsobuje vedlejší účinky jako malátnost, otupělost apod.

GS Dormian Rapid pomáhá při potížích se spánkem díky jedinečné kombinaci extraktů z léčivých rostlin jako kozlík lékařský, meduňka lékařská, chmel otáčivý, mučenka pletní. Unikátní kapsle s rychlým rozpadem garantují uvolnění účinných látek do 4 minut.

Barnys Hypnox forte nabízí extra silnou bylinnou směs tradičně užívanou pro lepší komfort usínání.

Persen forte patří do skupiny léčiv nazývaných fytofarmaka – sedativa (zklidňující léky), anxiolytika (léky odstraňující úzkost), hypnotika (léky navozující spánek). Je určen pro dospělé od 18 let. Obsahuje Kozlíkový extrakt, meduňkový extrakt a mátový extrakt.

Swiss Sleepnox forte s extrakty z kozlíku, chmele, mučenky a meduňky pro podporu spánku a uklidnění slibuje: "Usni v mžiku bez návyku!"
Melatonin forte přispívá ke zkrácení doby nutné pro usnutí a k zmírnění subjektivního pocitu únavy v důsledku časového posunu.

Magne B6 Relax obsahuje chmel a meduňku, které přispívají ke zmírnění psychického stresu a k normálnímu usínání. Hořčík a vitamín B6 zase k normální psychické a nervové činnosti a ke snížení míry únavy a vyčerpání.