Dříve voněly koláče z kuchyně v každém stavení. „Teď už si je lidé koupí. Doma pečou už jen starší ročníky,“ řekl ředitel Muzea Chodska Josef Nejdl. Vyhlášené jsou ty bořické. Letos pekařky nachystají 7,5 tisíce nazdobených laskomin.

Aby vše stihly, začaly včera ve čtyři hodiny ráno. „Jsme tu ve dne v noci a skončíme v sobotu ve dvě odpoledne. Vše musí být čerstvé. Nic tu nepečeme do zásoby,“ popsala Marie Vondrovicová (70). Spotřebují 800 kilo mouky, 2,2 tuny tvarohu, 650 kilo cukru, 400 kilo povidel a 120 kilogramů máku. Jedna várka těsta je z 20 kilo mouky a upeče se z ní 220 koláčů.

Zlatým hřebem je pak jejich zdobení. Při něm mohou ženy-zdobičky předvést svou kreativitu. „Každá má svůj styl. Když vidím hotový koláč, přesně vím, která ho zdobila,“ řekla Vondrovicová.

Už v 19. století

Nikdo neví, jak dlouho se koláče na Chodsku pečou. Určitě ale celá staletí. „První zmínka o nich je ale v dokumentech až z druhé poloviny 19. století,“ uvedl ředitel Muzea Chodska Josef Nejdl. Na koláčích si určitě pochutnávali spisovatelé Božena Němcová i Karel Jaromír Erben, kteří na Chodsku působili kolem roku 1850.

Pouť a veselí

Chodské slavnosti v Domažlicích se dnes po dvou letech koronavirové pauzy vracejí s plnou parádou. Užít si až do neděle lze koncerty, vystoupení folklorních souborů, tanec… Původně se jednalo o církevní svátky – svatovavřineckou pouť. V roce 1939 se jí zúčastnilo 120 tisíc lidí a stala se manifestací Čechů proti německé okupaci. Po roce 1948 přestala být církevní forma žádoucí. Vrátila se až po roce 1989.

Zkuste si je doma

Suroviny na 5 kusů: 1 kg polohrubé mouky, 250 g másla, 10 g soli, 200 g cukru moučky, 60 g droždí, sáček vanilkového cukru, lžíce rumu, 6 žloutků, 0,4 l vlažného mléka.

Postup: Droždí necháme vzejít v trošce vlažného mléka, mouky a cukru. Do mísy prosejeme mouku a přidáme žloutky. Tuk rozpustíme v hrnečku, smícháme s mlékem a společně s kváskem vlijeme do mísy a zaděláme nepříliš tuhé těsto. Na povrchu se musí tvořit malé bubliny a těsto má být lesklé. Mísu přikryjeme utěrkou a necháme na teplém (ne horkém) místě vykynout. Zatímco těsto kyne, připravíme náplň.

Povidla: Umelte je na masovém strojku, aby byla jemnější. Okořeňte špetkou skořice nebo hřebíčku, přidejte trochu rumu.

Tvaroh: 1,5 kg měkkého tvarohu smícháme se 4 žloutky a sněhem ze 4 bílků. Přidáme 200 g moučkového cukru, několik lžic rumu a 0,4 l smetany. Můžeme přimíchat i 50 g másla.

Mák: 500 g umletého máku s dvěma lžícemi cukru spaříme vroucí vodou, necháme vychladnout. Přidáme 1 vejce, 50 g másla a promícháme. Někdo směs svaří ještě na mírném plameni.

Připravíme si kulaté pečicí papíry o průměru 25 cm a po jedné straně je pomažeme rozpuštěným tukem (1 cm k okraji) a necháme zatuhnout. Na papíry si z vykynutého těsta připravíme malé bochánky o váze 12 až 13 dkg a vyválíme je do tvaru koláče až po tukem namazanou část. Okraje potřeme žloutkem a na prostředek namažeme tvarohovou směs a uhladíme.

Na ni kreslíme ornamenty, nejprve povidly, pak detaily mákem. Vše posypeme krájenými mandlemi a rozinkami (předtím je namočíme do rumu). Pečeme ve vyhřáté troubě. Po vyndání je polijeme hustou smetanou (může být oslazená vanilkovým nebo moučkovým cukrem).

Fotogalerie
9 fotografií

 

Video
délka: 01:06.08
Video se připravuje ...

Rychlý švestkový koláč s mákem Videohub/recepty