Když chybí  kypřicí prášek

Jedlá soda: Jedlá soda je ale silnější než kypřicí prášek, takže ji rozhodně nepřidávejte ve stejném množství jako kypřicí prášek, ale vydělte jeho množství třemi. Jedna lžička jedlé sody se rovná třem lžičkám kypřicího prášku.

Aby účinek jedlé sody byl stoprocentní a proběhla správná reakce, která těsto nakypří, musíte přidat do těsta něco kyselého – např. citronovou šťávu nebo kefír.

Vyšlehaný sníh: Jako náhrada za chybějící kypřicí prášek poslouží dobře i do sněhu vyšlehané bílky. Na 1 bílek připadne 1 lžíce ledové vody a špetka soli. Vyšlehejte do tuhého sněhu a přimíchejte do těsta.

Když jste  nekoupili vejce

Chia semínka: Chia semínka (1 lžíce chia semínek a hrnek vody) smíchejte s vodou a nechte nabobtnat (zhruba 15 minut).

Banán: Skvělou alternativou k chybějícímu vejci je rozmačkaný zralý banán. Na jedno vejce stačí polovina. Tahle alternativa se hodí zejména do lívanců, buchet či dortíků.

Škrob: Polovina lžíce škrobu smíchaná se 3 lžícemi vody skvěle nahradí 1 vejce. Můžete přidat kukuřičný nebo bramborový, záleží na tom, který máte ve spíži.

Arašídové máslo a jablečné pyré: Jedno vejce můžete také nahradit 3 lžícemi arašídového másla nebo ¼ hrnku jablečného pyré.

Když máte málo mouky

Špaldová mouka: Hladkou mouku můžete namíchat v poměru 1:1 s hladkou špaldovou moukou, která má podobné vlastnosti, a pracuje se s ní dobře.

Ovesné vločky: Záleží samozřejmě, co máte v plánu péct, ale část hladké mouky můžete nahradit i mletými ovesnými vločkami.

Mouka z ořechů: Jako alternativa k mouce se používají jemně namletá mandlová nebo kokosová mouka. Nejvíce se hodí k pečení sladkých receptů.

Když postrádáte  smetanu

Mléko a máslo: Nahradit chybějící smetanu ke šlehání je složitější, ale ne nemožné. Litr mléka zahřejte, přidejte trochu cukru a 125 g rozpuštěného másla. Směs rozmixujte a dejte přes noc do lednice (alespoň na 10 hodin). Poté klasicky vyšlehejte do šlehačky.

Když nemáte ztužovač šlehačky

Škrob a cukr: Ztužovač šlehačky jednoduše nahradíte směsí škrobu a moučkového cukru. Na kelímek vyšlehané šlehačky přidejte lžičku bramborového škrobu promíchaného se lžičkou moučkového cukru.

Čím ještě nahradit?

Podmáslí: Rozmíchejte jogurt s mlékem v poměru 1:1.

Bílý jogurt: Nahradit jej můžete podmáslím nebo zakysanou smetanou.

Čokoládu: V poměru 3:1 smíchejte kakao na vaření s rozpuštěným máslem.

Zapečený toast speciálně upravený pro děti. Rodičovské body zaručeny!