Kdy jste zjistili, že není vše tak, jak má být?

Že to nebude jednoduché, jsme postupně zjišťovali během dvouměsíčního pobytu v nemocnici. Ale všichni nás ujišťovali, že to holky doženou… V šesti měsících nám ale neuroložka chladně sdělila, že mají DMO (dětskou mozkovou obrnu – pozn. red.). Nic nám nevysvětlila, jen přísně řekla: Budete mít dvě těžce postižené ležící děti! Tehdy jsem poprvé pocítila, že se nás dětská mozková obrna týká…

Předpokládám, že jste si našli novou neuroložku. Kdybyste ale měli možnost vzkázat něco té původní, co by to bylo?

Ano, našli jsme si jinou neurologickou poradnu ve vzdálenějším městě a dojíždíme tam. Určitě bychom paní neuroložce vzkázali, že jí chybí jakákoliv empatie k pacientům a hlavně jejich rodičům.

Když se holčičky narodily, jak jste fungovali?

Holky jsem viděla až čtvrtý den po porodu. Zůstala jsem totiž hospitalizována v Karlových Varech, po akutní sekci mi převoz nebyl dovolen. A ony byly přemístěny do Mostu na neonatologii. A už ten čtvrtý den vlastně začal náročný kolotoč kolem našich dvojčátek.

Někde jste zmínila, že holky vyrůstaly od narození na mateřském mléku…

Holky měly od narození moje mléko. I když jsem s nimi nebyla, můj manžel každý den, někdy i dvakrát denně, vozil odstříkané mléko z Varů do Mostu.

To byl tedy i několik hodin na cestách kvůli mléku pro holčičky…

Ano, v prvních dnech, kdy jsem byla po císařském řezu v Karlových Varech a holčičky v Mostě, vozil manžel minimálně jednou za den mléko. A Most je od Varů asi 80 km.

Co říkali po narození na zdravotní stav lékaři?

Těsně po narození řekl manželovi primář v Mostě, že dva dny budou kritické. Holky je zvládly a brzy dýchaly samy. Pak už lékaři nic neříkali, kontrola mozku byla v pořádku.

Kolik dnů, případně měsíců jste nakonec strávily v nemocnici?

V Mostě jsme byly měsíc. Druhý měsíc jsme pak byly v nemocnici v Karlových Varech. Po narození to bylo těžké hlavně pro mě. Nikdy jsem se nesetkala s tak malinkými miminky a tolika hadičkami.

Dva měsíce v nemocnici je dlouhá doba…

Poprvé jsem stála u inkubátorů, poprvé jsem poznala, co znamená pojem nedonošené dítě. Bylo mi teskno, smutno a do pláče. Po hodině strávené na oddělení jsem chtěla odjet domů. Řekla jsem Davidovi (manželovi – pozn. red.), že tam nezůstanu, že budu občas za holkami dojíždět, ale že nezvládnu ten stereotypní režim a strach nad dětmi napojenými na přístroje.

David byl od začátku statečnější. Děti povzbuzoval, pobýt pozitivní při každé návštěvě. A tak řekl, že chápe mé rozhodnutí, a pokud opustím nemocnici, zůstane u inkubátorů on. Nakonec jsem se po našem dlouhém debatování, které bylo plné smutku a slz, rozhodla pro pobyt v nemocnici s dětmi.

Jak to tam probíhalo?

Čas běžel, já si na režim neonatologie zvykla. Dvojčátka překonala první infekce, hezky přibývala a naštěstí se neobjevily žádné vážné komplikace. Po dosažení váhy 1490 g, po měsíci, jsme se mohly vrátit zpět na JIP do karlovarské nemocnice. I když jsem se měla v Mostě dobře a poznala tam skvělé maminky, chtěla jsem být blíž – cesty do Mostu byly pro Davida náročné. A navíc jsem se nemohla vídat s naší devítiletou Adélkou. Další měsíc jsme prožily s holkami ve Varech. Dva dny po příjezdu – na Štědrý den – měla Natálka problémy se saturací. Lékařka nám řekla, že se může stát cokoliv. Naštěstí se vše během pár dní vrátilo k normálu. Odstříkávání mléka jsme postupně nahradily kojením a děti dobře rostly.

Během ledna 2018 se naše rodina přestěhovala z Ostrova do Nejdku. David stěhoval a ve volných chvílích s námi trávil čas v nemocnici. A 24. ledna nás pustili domů. Vše byla veliká změna nejen pro nás rodiče, ale i pro Adélku, která po čtyřech letech změnila základní školu.

Péče o holčičky je určitě náročná. Když to tak porovnáte teď. Bylo těžší starat se o ně, když byly malinké? Nebo nyní je to složitější?

Péče o holčičky je jiná, než dříve. Když byly holčičky malé, bylo jednodušší je přenášet a převážet, každopádně nyní je pozitivní, že mluví a domluvíme se s nimi.

Máte v rodině už dvojčata? Nebo je to poprvé?

V rodině nemáme dvojčata. Myslím si, že to byla náhoda. Jen je zajímavé, že když mi bylo 15, jeden známý mi předpověděl z ruky, že budu mít dvojčata. Tenkrát jsem se zasmála a hodila to za hlavu.

Jaké rozdíly mezi holčičkami pozorujete?

Rozdíly mezi holčičkami jsou. Amálka leze, dokáže sama klečet, s podporou sedět na židli, zvládne se vidličkou najíst. Má šikovné ručičky, kreslí si nebo skládá kostičky. Dobře mluví a hodně si pamatuje. Natálka se vůbec nedokáže pohybovat.

Jak jste narazili na KlaPeto?

O KlaPetu nám řekla maminka Lenka Vaňková, kterou jsme poznali v lázních.

Jak se připravujete na výšlap na Sněžku?

Po fyzické stránce tréninkem v posilovně a pravidelným běžeckým tréninkem po kopcích v našem okolí. Oba s manželem dlouhodobě sportujeme, tak věříme, že to zvládneme. Další částí naší přípravy bylo zjištění informací o tom, jak akce probíhá, a tak jsme se on-line spojili s účastníky minulých ročníků, kteří také mají handicap.

A nebojíte se výstupu?

Nyní, když máme všechny potřebné informace, tak se nebojíme, ale na začátku jsme trochu obavy měli. Hlavně z neznámého.

Dorazí Vás podpořit i další členové rodiny?

Ano, manželova sestra s rodinou.

Pomáhá KlaPeto a Sněžka!

Pro dvě velké bojovnice se půjde Na Sněžku už tuto sobotu... Sraz je v Peci pod Sněžkou v 8:30. Cíl je jasný! Vybrat dostatek peněz pro obě na jejich nové vozíčky, které by od pojišťovny jinak získaly nejdříve až za dva roky.

Amálka a Natálka jsou šestileté holčičky, které měly těžký start do života. Ačkoli bylo mamince od počátku těhotenství špatně, všechna vyšetření byla vždy v pořádku. Do okamžiku akutních problémů spojených s krvácením a předčasného narození holčiček ve 29. týdnu s porodní váhou jen lehce přes kilo,“ představuje příběh Kateřina Klasnová, spoluzakladatelka Nadačního fondu KlaPeto, který výstup Na Sněžku pořádá.

TRIČKA I ÚČET

Jako každý rok i tento KlaPeto nechalo vyrobit speciální benefiční trička – letos v oranžové barvě! Zakoupit je lze na stránkách www.klapeto.eu za 300 Kč. Přispět můžete samozřejmě také přímo, a to jakoukoliv částkou na transparentní sbírkový účet NF KlaPeto: 2001375049/2010

 

Video
Video se připravuje ...

Jak probíhá předčasný porod? Videoredakce ženských webů

Fotogalerie
7 fotografií