Medvědi se narodili v prosinci 2010 v Německu, do varšavské zoo se dostali v dubnu 2013. Do trojské zoologické zahrady přicestovali v úterý 14. května kolem 19:00. „Do výběhu šli oba medvědi až za tmy,“ uvedl Bobek. Rozhodnutí poslat lední medvědy do pražské zoo přijala varšavská zoo v dohodě s koordinátorem druhu z Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), řekl polské tiskové agentuře PAP již dříve šéf varšavské zoo Andrzej Kruszewicz. Pro oba medvědy je pobyt v Praze zřejmě jedinou šancí na rozmnožení, protože ve Varšavě nemají vhodné podmínky, dodal.

Pražská zoologická zahrada musela loni v září kvůli nevyléčitelnému onkologickému onemocnění utratit samici Bertu. Samec Tom na nějakou dobu zůstal jediným ledním medvědem v zahradě, letos na jaře ale na doporučení koordinátora evropského chovného programu odjel do zoo v Almaty v Kazachstánu.

Nový pavilon

Stávající pavilon ledních medvědů, fungující od roku 1933, je podle zahrady i magistrátu v havarijním stavu s nedostačujícími podmínkami pro chov šelem. Chystá se proto stavba nové expozice Arktida za 1,2 miliardy korun. Nynější pavilon ledních medvědů je nejen zastaralý, ale navíc stojí na nejteplejším místě zoologické zahrady.

Plánovaná expozice s rozlohou víc než 8000 metrů čtverečních má vyrůst na severozápadní straně zoo nedaleko Gočárových domů. Vzniknout by měly dva výběhy a čtyři bazény pro lední medvědy i návštěvnické prostory zahrnující restauraci a zázemí.

První na světě

Medvědy lední chová pražská zoo od roku 1932 a od té doby zaznamenala několik významných chovatelských úspěchů. Chov medvědů ledních v zoologických zahradách je náročný, protože samice se často odmítají o mláďata starat nebo je usmrtí. Umělý odchov je obtížný vzhledem ke zvláštnímu složení medvědího mléka. Poprvé na světě se to podařilo právě v pražské zoo, a to v roce 1942.

Video
Video se připravuje ...

Jane Goodallová odhalila jméno gorilí holčičky. (11. května 2024) Blesk.cz - Daniel Šesták

Fotogalerie
6 fotografií