Kristýnka prodělala amputaci ruky krátce po narození. „Narodila se s deformovaným předloktím a ještě k tomu měla při porodu ručku omotanou pupeční šňůrou, takže jí museli hned po porodu část předloktí odebrat,“ vysvětluje pro Blesk Klára Vítková Rulíková z Klubu dvojčat a vícerčat, která Týnčin příběh sleduje.

Ani první operací ale školaččino trápení neskončilo. Když byla větší, byl jí transplantován kostní štěp, aby mohla na ruku dostat protézku. „Bohužel štěp se neujal a ruku napadla bakterie zlatého stafylokoka. Toho se nedaří zbavit žádnou léčbou už několik let a Týnce se otvírá rána na konci pahýlku, která se nehojí a mokvá. A velmi bolí,“ popisuje Klára Vítková Rulíková.

Lékaři jsou bezradní

Mladá slečna proto tráví hodně času po nemocnicích, postupem času přišla o ruku až po loket. „Lékaři jsou už bezradní, a tak rodina vyzkoušela čínskou medicínu, aby Týnce ulevila od bolesti. Jedno sezení však stojí kolem 3 500 korun. Aby měl účinek smysl, je vhodné sezení opakovat 2 až 3 krát týdně.  Hrazení čínské medicíny je velkým zásahem do rodinného rozpočtu,“ říká paní Klára.

Podpora rodiny

Kristýna má totiž ještě dvojče Terezku a mladšího brášku Kristiána. Maminka je v invalidním důchodu a na děti je sama. „Děti podporuje ve všech aktivitách, snaží se, aby byla Týnka zapojena do běžných aktivit, hraje fotbal, chodí na dobrovolné hasiče a velkých úspěchů dosahuje se sestrou Terezkou ve sportovním aerobiku,“ vypráví paní Klára, která kvůli financím na léčbu pro rodinu Kristýnky založila na dobročinné platformě Donio sbírku »Pomoc pro Týnku«.

 

Video
Video se připravuje ...

Bojovnice za práva dětí v nemocnicích: Kam až lékaři mohou zajít? Kdy končí rodičovská práva? Bára Holá, Lukáš Červený

 

Fotogalerie
10 fotografií