Suchá a přecitlivělá pokožka je problém, který trápí velkou část populace, zvlášť v zimním období. Obvykle jde o přechodné potíže, k jejichž řešení stačí kvalitní krém a dostatečný pitný režim.

Oproti tomu atopický ekzém je chronické onemocnění, které lidi trápí celý život. Mezi typické projevy patří svrbění, šupinatění či zčervenání kůže, na níž se mohou tvořit prasklinky. Atopickým ekzémem jsou nejčastěji postiženy děti, objeví se až u 30 % z nich. V dospělosti se vyskytuje až u desetiny populace.

Proč se v zimě zhoršuje?

Lidé, kteří trpí atopickým ekzémem, mají suchou kůži bez schopnosti zadržet vodu, na níž se tvoří malé trhlinky. Pokožce neprospívá ani suchý vzduch v přetopených místnostech a střídání s mrazivým venkovním prostředím. Průběh ekzému zhoršuje nejen chladné zimní počasí, ale i nošení chlupatých rukavic, šál i čepic. Důvodem je odírání o postižené místo na pokožce a následné podráždění. Nepřiměřené oblékání v zimních měsících navíc způsobuje přílišné pocení, které pro pokožku s ekzémem není vhodné. Kůži postihuje zarudnutí a svědění.

Jak se bránit

V zimě je lepší zvolit mastnější krémy na pokožku, případně masti nebo balzámy. Zejména ruce si v zimě zasluhují obzvláště důslednou péči. Po každém umytí je důležité je jemně vysušit a následně ošetřit krémem.

Bludný kruh

Funkce kůže je při ekzému narušená, není schopna uvnitř zachovat vodu ani živiny, a naopak škodliviny udržet mimo pokožku. Kůže vysychá a je citlivější k vnějším faktorům. Škodliviny z vnějšího prostředí způsobují zánět kůže, který vyvolává svědění. Škrábání stav pokožky zhoršuje, vede k další ztrátě vody.

Bylinky uleví

„K léčbě ekzémů mohou pomoci bylinky, důležitý je však jejich správný výběr. Proti svědění jsou účinné bylinné koupele z lopuchu, měsíčku, eukalyptu, pýru, tea tree, kostivalu nebo lichořeřišnice,“ říká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Koupel by měla trvat přibližně 15 až 30 minut. Po ní je vhodné využít hydratační krém například s výtažky z pýru, kalísie nebo lopuchu. Koupele v horké vodě by ovšem neměly být příliš časté, protože to kůži vysušuje.

Na tohle nezapomínejte...

● Kůži je vhodné pravidelně zvlhčovat krémy určenými pro citlivou pleť.

● Po koupeli osuškou netřete tělo, ale jemně ji přikládejte.

● Používejte neparfémovaná hydratační mýdla bez alkoholu.

● Vyhýbejte se nošení nadbytečných vrstev oblečení, preferujte prodyšné materiály.

● Pomůže dodržování pitného režimu, posilujte imunitu vitaminy i zdravým jídelníčkem.

 

Video
Video se připravuje ...

Podcast Maminka: Péče o dětskou kůži - ekzém Videohub

Fotogalerie
3 fotografie