Nela Moravcová se přitom v nedávné době přestěhovala do nového bezbariérového bytu, po kterém snila, a naplno se pustila i do velmi náročných, ale účinných rehabilitací. Místo postupného zlepšování ale přišel další obrovský psychický propad. Mrazivou prosincovou noc Nela Moravcová hned tak nezapomene. Pro Blesk.cz popsala, co ji k šílenému činu vedlo.

Co když tohle je konec?

„Najednou jsem seděla sama v tmavém obýváku, jediný zvuk vydával přístroj na kafe. S každou kapkou, co padala do hrníčku, jsem cítila zrychlený dech a ten děsný a hnusný příval nervozity," vzpomíná Nela.

Ve dvě hodiny ráno přijela na vozíčku do ložnice a najednou před sebou uviděla plné, nedotčené krabičky léků na spaní. „Všechno jsem to vysypala na čisté povlečení, vůbec jsem nepočítala, kolik čeho a po hrstech jsem to do sebe sázela. A teď nastal ten pocit… Co když tohle už nedám? Co když tohle je konec? Fakt to chci? Nemám pro co žít,“ ptala se sama sebe zoufale.

Volání o pomoc

Nešťastná Nela se ještě převlékla do tepláků a mikiny, ve kterých chodí ráno na rehabilitaci. Začaly se jí klížit oči, stihla ale ještě zavolat kamarádovi a říci, co se stalo. „Bála jsem se. Hrozně jsem se bála. Snad poprvé. Strach z toho, že se nemusím probrat, nikoho vidět, nic vidět ani zažít. Ale záchranku jsem si sama nevolala. Možná jsem byla smířená,“ popisuje osudovou noc Nela.

Nakonec ji v jejím bytě našli záchranáři, mladá žena skončila na JIP ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, kde ji zachránili. Prospala den a noc. Poté putovala na urgentní oddělení na psychiatrii.

„Obavy vystřídal strach.  Chtěla jsem běžet, daleko, pryč. Na všechno tohle zapomenout, protože to byla další z mých blbých chyb, kterým jsem se snažila poslední dobou dost vyvarovat,“ lituje svého nešťastného činu Nela, která si příliš pozdě uvědomila, že zatímco se zaměřila na trénink těla, aby mohla po tragickém skoku z okna znovu chodit, zapomněla na léčbu duše.

„Začala jsem shánět psychoterapeutickou pomoc a naštěstí ji brzy budu mít. Nevěřila bych, jak moc je podceněná. Že ne vše je o předpisu na léky, ale také o práci s traumaty a smutnou, zmatenou duší,“ uzavírá Nela. V pondělí ji propustili z psychiatrie a  teď věří, že s pomocí odborníka vystoupí z nekonečného kolotoče bolestí.

Řekněte si o pomoc

Pokud máte psychické potíže či jakékoliv trápení, obraťte se na odborníky například na Lince bezpečí: 116 111 nebo v Centru krizové intervence: 284 016 666. Služby jsou poskytovány nonstop a zdarma.

Blesk Podcast: »Hraničářka« Anetka (†20) spáchala sebevraždu.

Video
délka: 34:00.84
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: »Hraničářka« Anetka (†20) spáchala sebevraždu. Její maminka žila ve strachu z nejhoršího Jiří Marek

Fotogalerie
25 fotografií