„Moji vzácní a blízcí, asi jste si všimli, že jsem se tady dlouho nepresentoval. Důvod je jednoduchý. Dostal jsem silnou covidovou ataku spojenou s oboustranným zápalem plic. Jsem na kyslíku a další vývoj spíš tuším, než vím. A ano, nebyl jsem očkován,“ přiznal herec na instagramu a poslal fotku s dýchací maskou na obličeji. Ve zprávě také chválil lékaře a apeloval na ostatní, aby neudělali stejnou chybu jako on a nechali se očkovat.

Jak se v současné situaci ukazuje, dostat covid je velmi snadné. Lidé se odmítají očkovat, očkování odkládají nebo ho považují za zbytečné, protože z covidu strach nemají. „Tohle se týká hlavně mladých lidí nebo lidí, kteří mají alternativnější přístup k životu. Někomu zase hodně vadí tlak na očkování a tlak u řady lidí vytváří nějaký protitlak. A oni si řeknou, že do toho nepůjdou, když je někdo nutí,“ vysvětluje důvody nenaočkovaných psycholog Jan Kulhánek, člen Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP).

Prozření v nemocnici

Podle Kulhánka lidé, kteří se odmítli očkovat a nakazí se covidem, se kterým se poté dostanou do nemocnice, na vlastní kůži zažijí strach o svůj život.

„Řada z nich si pak uvědomí, že udělali chybu v tom smyslu, že to vše bylo zbytečné. Že se buď kvůli představám, co očkování obnáší, nebo kvůli nějakému svému vzdoru, dostali do ohrožení vlastního života a dostali do potíží i své blízké, kteří o ně mají strach,“ vysvětluje moment prozření odborník.  Ten také připomíná, že každý další člověk, který se právě teď dostane do nemocnice kvůli tomu, že se nedostatečně postaral o svou osobní ochranu, přispívá k přetížení zdravotnického systému.

„Buďme rádi, že si to někteří v  nemocnici uvědomí. Pokud je to navíc člověk mediálně známý, jako v tomto případě, který vyšle signál, že udělal chybu, a chybu můžeme udělat všichni, tak díky své veřejné zpovědi může přispět k tomu, že i ostatní si uvědomí, že je čas přehodnotit svůj názor,“ má jasno Kulhánek.

Změnit názor není ostuda

Osobní příběhy podle Kulhánka mají vždy určitou váhu a od známé osobnosti mohou lidé poselství přijmout lépe, než když to stejné říká politik či vědec, kterého neznají nebo mu nerozumí.

„Přeji panu Etzlerovi, aby se brzy uzdravil, a jeho výpověď vnímám, když už se to celé stalo, jako důležitou.  Změnit svůj názor není ostuda. Někoho dalšího může přimět k tomu, aby se dal očkovat, nebo aby začal covid brát už konečně vážně a začal dodržovat doporučovaná opatření,“ dodává Jan Kulhánek, který se s podobnými příběhy setkává i ve své praxi.

Video
délka: 25:11.16

Vláda vyhlásila nouzový stav na 30 dní. Hospody jen do 22:00 a zrušené vánoční trhy ČTK/Blesk

Fotogalerie
11 fotografií