Jaká jsou hlavní pravidla při řešení konfliktů? Jde mi hlavně o rodinu, kde mám s tchyní rozdílný pohled snad na všechno od politiky po výchovu dětí. Děkuji Martina

Odpovídá:  Mediátorka Kateřina Bělková

Důležité pro řešení konfliktů je, abychom je nevnímali jako něco negativního, co nás ničí, ale spíše jako příležitost své vztahy posouvat dál. Aby konflikty mohly vztah posouvat dále, je potřeba dodržovat při jejich řešení určitá pravidla.

Těmi základními jsou dodržování respektu ke druhé osobě, z něj pramenící slušné jednání a mluva. Pokud chcete, aby se konflikt vyřešil, je nutné dát druhé straně prostor, aby se i ona vyjádřila, když mluví druhá strana, snažit se ji pochopit, a ne se jen ohrazovat, že nesouhla sí te s tím, co říká, ale spíše se zamyslet.

Moje šéfová mě zneužívá

Moje šéfová je strašně neosobní a zneužívá mne – úmyslně mi nakládá víc práce než ostatním, protože ví, že jsem dobrý, že to udělám rychle a dobře. Co mám ale tušení, z kolegů mám nejméně. Ani nevím, co mi vadí víc – že se o mne jako člověka nezajímá, že mne přetěžuje, že mám málo.

Bojím se ale, že při osobní konfrontaci se neudržím a řeknu jí od plic, co mne štve. Nebo že naopak budu mlčet. Nechci o tu práci přijít, je prestižní, ale... Jak se na takový nepříjemný pohovor připravit? Karel

Odpovídá: Psychoterapeutka Mgr. Lenka Hlavičková, Ph.D.

V práci trávíme mnoho času. Pro vás práce představuje značný stres, který vzniká v důsledku přetížení, cítíte se zneužitý. Je dobře, že chcete situaci řešit – následky dlouhodobého stresu mohou být velmi závažné. Zdá se, že jediná cesta je mluvit s šéfovou o tom, jak se cítíte. Je pochopitelné, že z toho máte respekt – jde o konfrontaci s autoritou, to si žádá odvahu.

Jak se na takový pohovor připravit?

Jak píšete: srovnat si, co jí vlastně chcete sdělit (dost možná si vůbec neuvědomuje, jak jste vyčerpaný). Domluvit si s ní předem schůzku tak, aby měla prostor skutečně věnovat pozornost tomu, co říkáte. Nebála bych se ani říct, jak vám na práci záleží, jak si jí vážíte.

Možná se obáváte konfliktu, mám ale zkušenost, že pokud mluvíte s klidem a o sobě (o tom, jak se cítíte a co potřebujete) a dokážete se zároveň vyvarovat křiku, výčitek nebo kritiky druhé strany, může být takový rozhovor velmi konstruktivní. Včetně toho, že vám dodá sebevědomí, když budete vědět, že se dokážete sám za sebe postavit a nenecháte nikoho, aby vás využíval. 

Zeptejte se odborníků!

Své dotazy pište na psycholog@blesk.cz. Nebo na adresu redakce: Blesk, Komunardů 42, 170 00 Praha 7, na obálku, prosíme, uveďte heslo PSYCHOLOG. Vaše otázky a odpovědi odborníků postupně zveřejňujeme na stránkách Nedělního Blesku.

Pokud máte potíže vyžadující okamžitou pomoc, volejte, prosím, krizová centra (kontakty otiskujeme na straně 30), v krajním případě pak Záchrannou zdravotnickou službu – tel. 155.

Fotogalerie
3 fotografie

Blesk Podcast: Čeští vězni se díky koronaviru podívali domů, říká vězeňský psycholog.

Video
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Čeští vězni se díky koronaviru podívali domů, říká vězeňský psycholog Jiří Marek