Chybí mi chuť na sex

✚ Nevím, zda to je, či není způsobeno pandemií a jistým »asociálním« životem na home office, ale už delší dobu nemám vůbec chuť na sex. Vlastně se mi při pomyšlení na intimnosti zvedá žaludek, a to i při pomyšlení na líbání či jen nějaké muchlování.

Pravda je taková, že jsem tyto pocity měla již před koronavirem, ale přijde mi, že se teď problémy ještě prohloubily. Co mám dělat? Partnera sice teď nemám, ale do budoucna nějakého chci a málokterý muž vydrží se ženou, která nechce sex.

Odpovídá: Mudr. Ondřej Trojan, Ph.D. psychiatr a sexuolog a soudní znalec

Podle popisu se zdá, že asi vaše potíže nesouvisí přímo s epidemií. Neumím takto na dálku odhadnout, čím ta averze může být způsobena. Zejména ženy bývají citlivé na rozličné negativní prožitky, které se jim udály, a mohly tedy vaši sexuální touhu takto zablokovat. Nezmínila jste svůj věk, i to může hrát roli.

Doporučuji, abyste vyhledala odborníka z oboru sexuologie a společně jste objevili původ vaší nechuti a napravili, co se pokazilo. Neboť sex je především pro potěšení a bylo by škoda si o něj život ochudit. A občas je fajn taky porodit nějaké dítko, abychom nevymřeli, takže i proto třeba.

Scéna kvůli lásce z brigády

Když jsem si svého muže brala, byla to láska na první pohled. Po třiceti letech jsem měla pocit, že pokud neuteču, navzájem se utrápíme. Jenže pak jsem se na jedné brigádě zamilovala jako dvacítka. Bylo to krásné – tedy až do okamžiku, než to manžel zjistil a udělal mi obrovskou scénu.

A víte co? Brečela jsem, ale taky jsem byla šťastná, že mu za takový výstup ještě vůbec stojím. Je to už měsíc, chodíme kolem sebe jako dvě šelmy, máme tichou domácnost a ani jeden z nás neví, co udělat. Poradíte?

Odpovídá: Kateřina Bělková, mediátorka, koučka a lektorka, zakladatelka Školy mediace.

V tuto chvíli je nejspíše pomyslný míč na vaší straně. Manžel dal svou reakcí najevo, že mu na vašem vztahu záleží, a teď pravděpodobně čeká, jak se k celé situaci postavíte vy.

Měla byste zvážit, jestli budete chtít udržet manželství, nebo raději pokračovat v novém vztahu – a pak bude určitě nutné, abyste si s manželem promluvila a své rozhodnutí mu co nejšetrněji sdělila.

Pravděpodobně jste ranila manželovy city a bude nějaký čas trvat, než vám odpustí, proto je potřeba obrnit se trpělivostí a pokorou. Každopádně bez komunikace se z místa nepohnete, proto bych doporučila rozhovor moc dlouho neodkládat. Pokud byste cítila, že to sama nezvládnete, můžete vyhledat pomoc odborníka a podstoupit například párovou terapii či mediaci.

Zeptejte se odborníků!

Své dotazy pište na psycholog@blesk.cz. Nebo na adresu redakce: Blesk, Komunardů 42, 170 00 Praha 7, na obálku, prosíme, uveďte heslo PSYCHOLOG. Vaše otázky a odpovědi odborníků postupně zveřejňujeme na stránkách Nedělního Blesku.

Pokud máte potíže vyžadující okamžitou pomoc, volejte, prosím, krizová centra (kontakty otiskujeme na straně 30), v krajním případě pak Záchrannou zdravotnickou službu – tel. 155.

Fotogalerie
3 fotografie

Vyplatí se být s někým, do koho se nezamilujete na první pohled?