Neděle 13. června 2021
Svátek slaví Antonín, zítra Roland
Oblačno 19°C

Exekuci má v Česku téměř každý desátý dospělý! Odborník popsal, jak se dluhům bránit

 • Autor: Radka Růžičková - 
  12. 5. 2021
  05:50

  Exekuce je často důvodem bezesných nocí. Jenže spíše než notorické dlužníky děsí slušné lidi, kteří se obávají, že u nich kvůli omylu nebo zapomenutému dluhu zazvoní exekutor.

  „V ČR běží přibližně 4 200 000 exekucí a alespoň jednu exekuci má zhruba 720 000 lidí. To je v průměru téměř každý desátý dospělý člověk,“ říká důrazně Tomáš Pospíšil z projektu Exekutor má smůlu.cz.

  Exekuce v datech

  „Zvyšuje se průměrný počet exekucí na jednoho dlužníka a roste průměrná dlužná částka na jistině, to znamená bez úroků a nákladů,“ upozorňuje Radek Hábl, autor projektů Mapa exekucí a Mapa bankrotů, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení. Průměrná dlužná částka vloni vzrostla na 441 000 korun.

  V současnosti sice navzdory covidu klesá počet nově zahájených exekucí, podle odborníků to ale může být jen ticho před bouří. „Objevují se signály, že počet exekucí půjde v souvislosti se současnou pandemickou situací opět vzhůru. Je třeba si uvědomit, že k exekuci trvá cesta několik měsíců i let, ekonomická krize v exekučních číslech se projevují s minimálně ročním až dvouletým zpožděním,“ dodává Hábl.

  Pořekadlo »těžce na cvičišti, lehce bojišti« platí i v případě exekuce. Je dobré být předem připraven a nevzdávat se. Podívejte se na osm základních rad, jak se bránit.

 • Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
  Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

  Chci předplatné Premium
Další videa