„Upřímně řečeno, nebýt mého partnera, tak k lékařce nejdu a těžko říci, jak by to se mnou nyní vypadalo,“ vzpomíná Bára, dnes už maminka holčičky (4) a kloučka (2). Následovalo kolečko po lékařích. ORL, sono vyšetření, biopsie. „Verdikt byl dermatofibrosarcom protuberans, tedy maligní vazivový nádor, který rozhodně musí z hlavy ven, a to co nejdříve,“ popisuje Bára.

Dalším krokem byla návštěva ORL kliniky ve FN Královské Vinohrady a první CT vyšetření, které mělo ukázat, jak na tom pacientka je. DFSP (dermatofibrosarcom protuberans) není příliš často se vyskytující druh nádoru a už vůbec ne v místě, kde Báře vyrostl. A proto s ním není tolik zkušeností.

Hlavu vám amputovat nemůžeme...

CT vyšetření ukázalo, že nádor začal pronikat i do lebky, což znamenalo jediné - bylo nutné její část odstranit. „Můj operatér i současný ošetřující lékař a můj anděl strážný v jednom mi sdělil:,,No podívejte se, kdybyste to měla třeba na končetině, tak je optimální tuto záležitost vyřešit amputací, ale amputovat hlavu vám prostě nemůžeme.“

Od svého lékaře se Bára také dozvěděla, že se dostala do celosvětového žebříčku a je v top sedmičce lidí, kteří měli nádor v podobné části hlavy jako ona. Pacienti s touto diagnózou si také říkají „jednorožci.“ 

Barboře Hájkové lékaři našli v hlavě velmi vzácný nádor. Život jí zachránila mnohahodinová operace, při které přišla nejen o kus lebky.
Barboře Hájkové lékaři našli v hlavě velmi vzácný nádor. Život jí zachránila mnohahodinová operace, při které přišla nejen o kus lebky.
Autor: archiv Barbory Hájkové

Operace trvala 8 hodin

Když nastal den D, Bára se podrobila osmihodinové operaci. „Byl mi odstraněn z temporální části hlavy nádor včetně části lebky, kůže, svalů, čelistního kloubu, části vnitřního ucha, a zároveň mi do vzniklé díry byla našita část širokého svalu zádového a kus nové kůže,“ popisuje Bára celý náročný proces.

Po operaci už naštěstí nemusela podstoupit ozařování ani žádný další zákrok. „Co mne ovšem trápilo, to vám přiznám, byl můj nový vzhled. Několik týdnů jsem měla hlavu oteklou tak, jak kdyby mne napadl roj včel, a jizvy byly dost viditelné. Každopádně jsem se prostě necítila příliš dobře a ze začátku jsem se opravdu za své zjizvené a ,,děravé,, tělo styděla,“ vzpomíná na období před třemi lety mladá žena.

Nečekané překvapení: Miminko

Dnes je ale vše jinak. Bára sebe samotnou a své tělo přijímá hrdě, s respektem a smířením. Brzy po operaci navíc zjistila, že je znovu těhotná. „Už jen fakt, že jsem otěhotněla skoro ve stejný den, jako u mého první těhotenství, které bohužel nedopadlo dobře, bylo mi jasné, že ta dušička, která nás před lety opustila, se zase vrátila zpět. Ano, je to náhoda, ale já věřím tomu, že v našich životech se nám dějí věci z určitých důvodů,“ dodává k tomu.

Na své tělo je Bára pyšná.
Na své tělo je Bára pyšná.
Autor: archiv Barbory Hájkové

A jak Bářin život vypadá dnes? „Mám dvě zdravé děti, je mi dobře a to, že má hlava není zrovna kulatá, mi už vážně nevadí. Alespoň nejsem tuctová blondýna!,“ usmívá se. Velký apel také klade na brzkou prevenci a diagnózu.

„Zásadní věcí byla včasná diagnóza, za což v první řadě děkuji mému partnerovi, protože si raději ani nechci domýšlet, co kdyby se na to přišlo pozdě. Choďte k lékařům i s „prkotinami“, ono to občas vážně stojí za to,“ uzavírá dvojnásobná maminka.

Vyléčila se a pomáhá

Barbora Hájková také spolupracuje na projektu @sifty.eu a pracuje na projektu #příběhyorakovině, kde s kolegy píše o této problematice komplexně a zve si do live streamů hosty (pacienty, odborníky atd.)

Fotogalerie
12 fotografií

Víte, že Česká republika zaujímá přední příčky ve výskytu rakoviny kůže? Melanom navíc patří mezi nejzhoubnější nádory. Není od věci si zajít buď na preventivní vyšetření, nebo se nechat prohlédnout v případě, kdy budete mít jakékoliv podezření.