Podle americké studie v American Journal of Preventative Medicine vapování přispívá k onemocnění plic u dospělých bez ohledu na to, zda také kouří tabák, nebo ne. Při výzkumu byly použity údaje shromážděné Správou potravin a léčiv. Pocházely od 32 tisíc dospělých mezi lety 2013 a 2016 a byly analyzovány od roku 2018 do roku 2019.

Studie zjistila, že dospělí, kteří používali e-cigarety a nikdy jim nebyla diagnostikována plicní nemoc, získali po třech letech sledování plicní onemocnění. Studie kontrolovala, zda sledovaná osoba nahlásila kouření na začátku studie, ale už se nezabývala celou osobní historií kouření cigaret u zkoumaných.

„Použití e-cigaret je rizikovým faktorem pro vznik onemocnění dýchacích cest nezávislým na kouření tabáku,“ dospěli vědci k závěru. „Vapování i kouření klasických cigaret, což je nejčastější způsob použití, je riskantnější, než použití jen jednoho způsobu.“

Vaping a e-cigarety se do centra pozornosti dostaly teprve v roce 2003 a mnozí je považovali za alternativu ke kouření klasických cigaret. Až do října bylo v USA hlášeno 1 604 případů poškození plic spojených s vapováním, z nichž 34 skončilo smrtí.

Doktor Nick Hopkinson z neziskové organizace British Lung Foundation nicméně v rozhovoru pro Metro.co.uk řekl, že neexistuje „žádný důkaz“ o tom, že by Britové trpěli stejnými akutními reakcemi na elektronické cigarety, jaké byly hlášeny ve Státech.

Národní a mezinárodní mediální titulky novin však teď uvádějí, že e-cigarety způsobují dlouhodobé poškození plic, včetně chronického onemocnění plic (CHOPN).

Odborník: Studie je chybná...

Závěry nové studie vyvrací profesor z Boston University School of Public Health Michael Siegel. „Tato studie je hluboce chybná, protože nezohledňuje nejpravděpodobnější vysvětlení zjištění studie: totiž že lidé, kteří používají e-cigarety, jsou s větší pravděpodobností silnější kuřáci, než lidé, kteří e-cigarety nepoužívají,“ píše Siegel na tobaccoanalysis.blogspot.com.

S novou studií nesouhlasí ani profesorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN v Praze. „Bohužel zrovna tohle je špatná práce. Ve zkratce je potřeba říci, že silněji závislí kuřáci s CHOPN častěji sahají po elektronických cigaretách, aby se zbavili kouření, ne naopak.“

Studie nesledovala kuřáckou historii zkoumaných

Například jedna studie zjistila, že pouze 21 % dospělých kuřáků, kteří nevyužívali elektronické cigarety, byli těžcí kuřáci, kdežto 68 % dospělých, kteří byli těžcí kuřáci, také vapovali. „Musíme skutečně kontrolovat celkovou historii kouření dané osoby, včetně toho, zda to byl těžký kuřák a kolik let kouřil. Což tato studie nedělala,“ píše Siegel a pokračuje: „Protože historie kouření je tak silným prediktorem vývoje chronické plicní choroby, selhání kontroly historie kouření anuluje výsledky této studie.

Podle mého názoru neposkytuje žádný důkaz, že používání elektronické cigarety způsobuje onemocnění plic. Naopak ukazuje, že kouření je silným prediktorem plicních chorob a že vyšší intenzita kouření zvyšuje riziko,“ dodává.

CHOPN do tří let?

Není ani pravděpodobné, že by používání e-cigaret mohlo způsobit chronické onemocnění plic do tří let. I při silném kouření trvá desetiletí, než se u člověka vyvine CHOPN. „Pokud tedy trvá vývoj CHOPN alespoň tři desetiletí kouření, jak se má u člověka vyvinout CHOPN z e-cigaret za pouhé tři roky?“ ptá se Siegel.

Kouření e-cigaret tak podle Michaela Siegela není příčinou chronického onemocnění plic. Naopak pomáhá zlepšit zdraví dýchacích orgánů u kuřáků, kteří jsou schopni zcela přestat kouřit klasické cigarety.

Ekonom Lukáš Kovanda: Kuřáci budou i po zdražení cigaret kouřit, peníze vezmou dětem.

Video
délka: 41:07.97

Ekonom Lukáš Kovanda: Kuřáci budou i po zdražení cigaret kouřit, peníze vezmou dětem Blesk TV