Zabiják Čechů: Vážnou plicní chorobu si často pletou s astmatem, pro pomoc chodí pozdě

Autor: ula - 
13. 11. 2018
15:19

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) v ČR ročně „zabije“ 3 500 lidí. Podle Českého občanského spolku proti plicním nemocem (ČOPN) za posledních 23 let v Česku dramaticky narůstá počet úmrtí. V posledních letech se zvýšila o 152 %. Na CHOPN navíc umírá každý osmý Evropan a náklady na péči činí 380 miliard eur ročně. 300 tisíc Čechů navíc netuší, že nemoc má. 

Fatálním následkům choroby se lze přitom vyhnout včasným zahájením léčby a změnou životních návyků. V počátečních stadiích ji však lidé zaměňují za astma, nebo její projevy ignorují.

V současnosti se s CHOPN u plicních lékařů léčí přibližně 300 tisíc pacientů, dalších zhruba 300 tisíc o své nemoci zatím neví. Zpočátku se nemoc projevuje jako chronický kašel, lidé se zadýchávají, vykašlávají hleny a jsou unavení. Pokud se zavčas nezačnou léčit a nepřestanou okamžitě kouřit, končí desítky z nich ročně s výrazným zhoršením příznaků na akutním příjmu českých nemocnic.

CHOPN mají hlavně kuřáci

„Záchranky je přiváží ve stavu, kdy nemohou dýchat, kašlou, jsou zmatení a vzplanutí nemoci je přímo ohrožuje na životě,“ říká Martina Vašáková, předsedkyně ČPFS a přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice a dodává: „Léčba exacerbace CHOPN je pro zdravotní systém velmi nákladná a stojí tisíce korun na pacienta. Zbytečně tak zatěžuje zdravotní systém, protože drtivému počtu těchto příhod by se dalo vhodnou a včasnou léčbou předejít. Kromě toho každá taková příhoda snižuje plicní funkce konkrétního pacienta.”

Kritický vzestup úmrtnosti

CHOPN mají z 80 % kuřáci, přestat kouřit je tak prvním pokynem, který pacient od lékaře kromě diagnózy uslyší. Na CHOPN navíc umírá každý osmý Evropan, náklady na péči lékaři vyčíslili na 380 miliard eur ročně.

V Česku došlo ke zvýšení roční úmrtnosti v období 1994 - 1997 do období roku 2014 - 2017 u mužů o 131 %, u žen dokonce o 194 %, tj. celkem o 152 %. V letech 2013 - 2017 zemřelo ročně 2 017 mužů a 1 323 žen. Za posledních 23 let od roku 1994 byl v Česku značný vzestup úmrtnosti na CHOPN, v posledních pěti letech je vzestup kritický.

Pomoci může screening

V říjnu odstartoval dvouletý pilotní screeningový program, který pomůže odhalit nemoc včas. Plicní lékaři jej představují v rámci Světového dne CHOPN, jenž letos připadá na 21. listopad.

Kromě pilotního screeningového programu se pneumologové pokusí zachytit pacienty při tradičním dnu otevřených ambulancí plicních lékařů, jenž chystají v 82 ambulancích ve všech krajích České republiky. Lidem zde lékaři zkontrolují plíce pomocí spirometrie. Přesný seznam ambulancí, kde dveře otevřou, je k nahlédnutí na www.copn.cz a www.pneumologie.cz. „Loni jsme při této akci vyšetřili 1 512 lidí a u 12 % z nich podezření na CHOPN skutečně objevili,“ říká primář Stanislav Kos, předseda Českého občanského spolku proti plicním nemocem (ČOPN).

Kromě toho si lidé mohou nechat zkontrolovat stav plic na stáncích v obchodních domech, vždy od 12 do 19 hodin, a to:

  • 17. 11. – Avion Shopping Park, Brno
  • 18. 11. – Forum Nová Karolina, Ostrava
  • 19. 11. – Aupark, Hradec Králové
  • 20. 11. – Galerie Šantovka, Olomouc
  • 21. 11. – OC Nový Smíchov, Praha

 

Video Takto slyší lékař dech pacienta s idiopatickou plicní fibrózou - Zdroj: diagnoseIPF.com

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Zobrazit celou diskusi
Další videa