Kouříte e-cigarety? Máte větší riziko infarktu, varuje český lékař

Autor: Andrea Ulagová - 
29. října 2019
05:20

Uživatelé e-cigaret mají o 71 procent vyšší šanci, že onemocní cévní mozkovou příhodou v porovnání s těmi, kteří je nepoužívají. Také riziko vzniku infarktu a dalších onemocnění srdce je podstatě vyšší, pokud si elektronickou cigaretu dopřáváte. Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) už dříve informovalo, že stovky lidí bojují s nemocí, která se podobá zápalu plic. Jediné, co nemocné spojuje, je kouření e-cigaret. Blesk Zprávy požádaly o názor českého pneumologa.

Média už dříve informovala, že americké úřady evidovaly už přes 800 případů pacientů, kteří se léčí se závažnými plicními obtížemi způsobenými pravděpodobně používáním elektronických cigaret.

CDC se navíc domnívá, že kvůli dýchacím obtížím spojeným s inhalací e-cigaret zemřelo 13 lidí. Odborníci zatím nevědí, zda obtíže způsobil způsob inhalace pomocí elektronických cigaret, nebo nějaká konkrétní substance obsažená v náplních. Lidem ale radí, aby se s ohledem na zdraví kouření e-cigaret prozatím vyvarovali.

Blesk Zprávy oslovily Luďka Stehlíka, primáře z Pneumologické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice s dotazem, zda také považuje e-cigarety za nebezpečné.

Vstupní brána ke kouření pro mladé

„Předně naše plíce jsou uzpůsobeny k dýchání čistého vzduchu. Také zbytek našeho těla se obejde bez balastních látek. Ačkoli mají být elektronické cigarety méně škodlivé, a zatím se tak do velké míry jeví, je třeba počítat i s nežádoucími účinky. Teprve budoucnost ukáže celou pravdu. Stále platí, že nejlepší je nekouřit,“ zmínil lékař.

„Přímé účinky e-cigaret na dýchací systém a celý organismus nejsou pozitivní, v porovnání s klasickými cigaretami je však míra bezprostředního poškození organizmu nižší. Problémem je, že neznáme dlouhodobé účinky kouření e-cigaret. E-cigarety nemohou být jednoznačně doporučeny jako zdravější varianta kouření ke klasickým cigaretám,“ varoval Stehlík.

Jak sám připustil, v poslední době se ukazují některé stinné stránky e-cigaret. Jejich používání je stále rozšířenější, pro děti a mladistvé se e-cigarety stávají vstupní branou k pravidelnému kouření,“ dodal lékař. 

E-cigarety jsou plné nebezpečných látek

Elektronické cigarety kouří stále více lidí. Jedná se o elektronická zařízení, v nichž se generuje aerosol zahříváním speciálního roztoku, tzv. e-liquidu.

„Ten obsahuje propylenglykol anebo rostlinný glycerin, nikotin a směs příchutí. Při kouření elektronické cigarety je uvnitř zařízení směs zahřívána a vznikají další potenciálně nebezpečné produkty jako acetaldehyd, formaldehyd, akrolein a někdy i karcinogenní benzen. Aerosol je obohacen i o kovy uvolňující se z vlastního zařízení (chrom, nikl, kadmium). Nevyzpytatelný je zdravotní efekt nepřeberného množství látek využívaných výrobci na ochucení inhalované směsi,“ popsal Stehlík. 

„Je potřeba však uvést, že tyto potenciálně toxické složky se vyskytují v menším množství než v běžném cigaretovém kouři. Některým toxickým látkám, obvyklým v cigaretovém kouři, pak nejsou kuřáci e-cigaret vystaveni vůbec (např. dehet, oxid uhelnatý),“ doplnil pneumolog.

Větší riziko srdečních příhod

„Rok 2019 pak přináší hned dvě varování. Prvním je zjištění, založené na výzkumu s více než 400 000 účastníky, že užívání e-cigaret je spojeno se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních příhod,“ řekl Blesk Zprávám lékař.

Uživatelé e-cigaret mají o 71 procent vyšší šanci, že onemocní cévní mozkovou příhodou, v porovnání s těmi, kteří e-cigarety neužívají. Také riziko vzniku infarktu myokardu a dalších onemocnění srdce je podstatně vyšší.

Zatím není známo, jakým konkrétním mechanismem k tomu dochází.  Americké středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se v poslední době zabývá případy, které se podobají zápalu plic.

„Postižení mají velké problémy s dýcháním, kašel i zvýšené teploty, průběh se podobá těžkému zápalu plic. Jeden pacient dle médií tomuto onemocnění již podlehl. Jediné, co nemocné spojuje, je kouření elektronických cigaret,“ vysvětlil lékař.

A jaké jsou příčiny potíží?  „Vyšší škodlivost či vyšší vnímavost na některou složku e-liquidu, odchylka v jejím složení vzniklá při výrobě, bakteriální kontaminace této tekutiny nebo celého zařízení. Roli může hrát i fakt, že někteří uživatelé si e-liquid vylepšují přidáním dalších látek. Na vysvětlení si budeme muset počkat,“ uzavřel Luděk Stehlík.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

horalysa ( 29. října 2019 06:55 )

Nekouřím. Nejsem přece takový hlupák, abych podplácel svého hrobníka a navíc, kam bych přišel, tam bych smrděl. Na rozdíl od kuřáků, jsem inteligent. A inteligenti přece nekouří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud