E-cigarety zabily už 13 lidí. Nemocných záhadnou chorobou raketově přibývá

Autor: ČTK, tva - 
27. 9. 2019
20:16

Americké úřady už evidují přes 800 případů pacientů, kteří se léčí se závažnými plicními obtížemi způsobenými pravděpodobně používáním elektronických cigaret. Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve čtvrtek rovněž informovalo, že kvůli dýchacím obtížím spojeným s inhalací e-cigaret zemřelo 13 lidí. Odborníci zatím nevědí, zda obtíže způsobil způsob inhalace pomocí elektronických cigaret, nebo nějaká konkrétní substance obsažená v náplních. Lidem ale radí, aby se s ohledem na zdraví kouření e-cigaret prozatím vyvarovali.

CDC ve své nové zprávě hovoří o 805 nemocných, kteří se léčili nebo léčí se závažnými dýchacími obtížemi. Proti minulému týdnu tak počet případů vzrostl o více než 50 procent, uvedla agentura AP. Lékaři už ohlásili nemocné se „záhadnou plicní chorobou“ téměř ve všech státech USA, přičemž v Kalifornii, Oregonu a Kansasu už evidují po dvou mrtvých.

Velká část nemocných inhalovala THC obsaženou v marihuaně

Poslední oběť lékaři ohlásili ve čtvrtek v Oregonu, a tamní úřady proto uvažují alespoň o dočasném zákazu prodeje e-cigaret a náplní. „Lidé by měli okamžitě skončit s kouřením elektronických cigaret. Pokud kouříte, ať už konopí, tabák nebo jiné produkty, přestaňte. Pokud ještě nekouříte, nezačínejte,“ uvedl pracovník oregonského úřadu pro ochranu veřejného zdraví Dean Sidelinger.

Příčina choroby nebyla dosud plně zjištěna. Všichni nemocní však vykazovali stejné příznaky včetně kašle, dýchavičnosti a únavy, někteří též zvraceli či měli průjem. Podle lékařů zatím nejsou jakékoliv náznaky, že by nemoc mohla být infekční. Velká část nemocných, i když nikoli všichni, pomocí e-cigaret inhalovala psychoaktivní látku THC obsaženou v marihuaně. Z velké části jde o mladé lidi do dvaceti let.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

tojevrazdanachcala ( 27. září 2019 23:11 )

Takže je to z hulení trávy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa