13. prosinec 2019
Svátek slaví Lucie, zítra Lýdie

Život ohrožující kombinace léků, skrytý alkoholismus i vážné srdeční nemoci: Špičkoví lékaři poradí na Horké lince Blesku

/
 • Využijte jedinečné šance a ptejte se odborníků na telefonu Blesku na své zdraví!
  11. listopadu 2019 ● 05:00

  Česká populace stárne a lidé se »dožívají« nemocí, na které se v minulosti obtížně léčily a často končily smrtí. Dnes je situace v mnohém jiná. K dispozici je moderní diagnostika i léčba. Ovšem nejpodstatnější je, zachytit zdravotní obtíže včas. Jenže mnoho z nás svému zdraví nevěnuje dostatek pozornosti a k odborníkům přicházíme pozdě. Pozor! Už v úterý 12. 11. volejte od 10 do 12 hodin. Své zdravotní potíže proberte se špičkovými odborníky.

  Máte i vy nějaký problém a potřebujete ho zkonzultovat? V úterý máte jedinečnou šanci. Zavolejte sedmi odborníkům a zeptejte se jich na to, co vás trápí. Kardiolog, internista, psychiatr, onkoložka, odborníci na infekční nemoci, lékové kombinace a závislosti vám budou k dispozici na uvedených telefonních číslech. Seznamte se!

 • 1.

  Cukrovka – epidemie 21. století

  Odborník: doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., III. interní klinika – klinika endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze

   

  Tel.: 225 977 721

   

  Že nadváha způsobuje mnoho zdravotních potíží už dnes, ví kde kdo. Jenže přibrat je jednoduché, zhubnout není také žádný velký problém, ale udržet si ideální váhu i ve vyšším věku chce už mnoho odříkání, změnu životního stylu a nakonec i zařazení pohybu do každodenního života.

  doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.
  doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

   

  Lidé s nadváhou navíc velice často trpí cukrovkou, které se v posledních letech říká epidemie 21. století. Jen v České republice už žije skoro milión diabetiků a odborníci tvrdí, že až 250 tisíc lidí zatím netuší, že touto nemocí také trpí. A přitom když se na cukrovku přijde včas, dá se úpravou životosprávy a také redukcí váhy diabetes když ne úplně porazit, tak hodně zlepšit a obejít se bez hrstí léků či inzulínu.

   

  Pokud však nemocný neupraví životosprávu nebo se neléčí, má 70% šanci, že se mu k cukrovce přidruží kardiovaskulární potíže. A právě onemocnění srdce a cév stojí za úmrtím každého druhého diabetika.

 • 2.

  Psychických nemocí přibývá

  Odborník: doc. MUDr. Martin Anders, PhD., Psychiatrická klinika 1. LF UK a VFN Praha

   

  Tel. : 225 977 722

   

  Stres, vyčerpání, nízké sebevědomí, nespokojenost ve vztazích či v práci, genetika – to jsou nejčastější příčiny, které spouštějí psychické potíže.

  docent Martin Anders
  docent Martin Anders

   

  Z hlediska populace téměř polovina lidí prodělá v průběhu života duševní onemocnění, které by si zasloužilo léčbu, v průběhu jednoho roku onemocní 27 procent populace v EU!

   

  Například depresi poznáte podle délky trvání potíží a toho, co mezi vaše potíže patří. Základní příznaky musí trvat déle než 14 dní, mezi hlavní patří depresivní nálada, únava a ztráta radosti z aktivit, které vám je obvykle přinášely (pes, kino, přátelé apod.). Dále je zde řada doplňujících příznaků, od ztráty chuti na sexuální aktivity, k jídlu až po sebevražedné úvahy.

   

  Další nemoci mozku souvisejí s tím, že populace stárne a k nejčastějším duševním potížím u seniorů patří deprese a demence. Deprese bývá dobře léčitelná, je-li včas rozpoznána.

   

  U demence je to trochu jinak. O tu se jedná v případě, že jedinec začne selhávat ve svých každodenních aktivitách: v zaměstnání, v sebeobsluze nebo sociálních vztazích. Okolí zaznamená časté změny nálady (hlavně smutku, deprese), podrážděnost, neobvyklé reakce v běžných situacích nebo pro jedince neobvyklých „výpadků“.

   

  Přestože i obor psychiatrie jde rychle dopředu, demenci zatím nejde vyléčit. Jsou však k dispozici léky, které degenerativní změny mozku zpomalí. A zase platí, čím dříve se s léčbou začne, tím lépe.

 • 3.

  Nemoci srdce- Zabiják poloviny lidstva v Evropě

  Odborník doc. MUDr. Tomáš Kovárník, II. interní klinika – klinika kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN v Praze

   

  Tel.: 225 977 723 

   

  Nemoci srdce a tepen jsou hlavní příčinou předčasných úmrtí v Evropě i u nás a také jednou z nejčastějších příčin invalidity. Ateroskleróza (kornatění tepen) se rozvíjí pozvolna mnoho let, a když se objeví příznaky, je obvykle již v pokročilém stadiu.

  docent Tomáš Kovárník
  docent Tomáš Kovárník

   

  Kardiovaskulární onemocnění jsou veškerá onemocnění srdce a cév. Tento termín se používá pro označení nemocí způsobených aterosklerotickými degenerativními změnami: ischemickou chorobu srdeční, ischemickou chorobu dolních končetin a ischemickou cévní mozkovou příhodu.

   

  Nejčastější onemocnění

   

  Infarkt myokardu je jedním z nejznámějších projevů ischemické choroby srdeční. Jedná se o odumření části srdečního svalu, které vzniká při uzávěru nebo výrazném zúžení ve věnčité tepně. Uzávěr způsobí krevní sraženina. Infarkt je asi pětkrát častější u mužů než u žen. Objevuje se více se stoupajícím věkem. I přes významné pokroky v léčbě má infarkt vysokou úmrtnost, asi kolem 25%. Z toho polovina lidí umírá do hodiny od začátku příznaků.

  Cévní mozková choroba - lidově se jí říká mrtvice. Vzniká často kvůli uzávěru mozkové tepny krevní sraženinou tzv. trombem. Ta může vzniknout přímo v tepně zásobující mozek nebo je zanesena většinou ze srdce (embolizace). Důvodem mozkové příhody je i krvácení do mozku. Cévní mozková příhoda postihne 30 až 50 tisíc lidí ročně, zabije kolem 15 tisíc lidí.

   

  Ischemická choroba dolních končetin - je označení pro zhoršené prokrvení tkání dolních končetin. Příčinou je zúžení nebo úplný uzávěr tepen, které způsobují tukové pláty na stěnách tepen. Vytvářejí se krevní sraženiny, které mohou tepnu náhle uzavřít. Nemoc se projevuje chladem nohou, křečemi v lýtku, kulháním. Později se tvoří se vředy, odumírají prsty na nohou a hrozí amputace.

  Čísla, která varují

  Kardiovaskulární onemocnění může za téměř polovinu úmrtí v Evropě. Vysokým tlakem u nás trpí skoro 2 miliony pacientů. S ischemickou chorobu srdeční se léčí 773 tisíc lidí: z toho dostane ročně infarkt myokardu 86 tisíc lidí a mozková příhoda postihne až 50 tisíc pacientů.

 • 4.

  Rakovina prsu

   Odborník: profesorka MUDr. Petra Tesařová, CSc., Onkologická klinika 1. LF UK a VFN v Praze

  Tel.: 225 977 724

   

  Rakovina prsu je nejrozšířenější forma rakoviny u žen a druhá nejčastější příčina úmrtí na nádorové onemocnění žen. V České republice ročně onemocní více než 7 000 žen.

  prof. Petra Tesařová
  prof. Petra Tesařová

  Karcinom prsu nejčastěji postihuje ženy starší 50 let, výjimkou však nejsou ani dvacetileté dívky. Každý rok je u nás karcinom prsu potvrzen u stovky žen mladších 35 let. Na následky rakoviny prsu zemře celkem každoročně přibližně 2 000 žen. Ačkoli je případů rakoviny stále více, díky pravidelným mamografickým prohlídkám a moderní léčbě na ni umírá méně žen než v minulosti.

   

  Příčiny vzniku karcinomu prsu nejsou známé. Vyšší pravděpodobnost výskytu nádoru prsu se objevuje u žen, jejichž příbuzné onemocněly tímto druhem nádoru. Vyšší riziko ohrožuje ženy, které začaly menstruovat před 12. rokem nebo ty, u nichž začala menopauza až po 50. roce života. Ohroženy jsou i ženy, které byly nadměrně vystaveny radioaktivnímu záření.

   Mladé ženy a rakovina

   

  Karcinom prsu u žen do 35 let sice tvoří 2 % nových případů, onemocnění u nich ovšem probíhá mnohem rychleji. Nejen proto, že si nechtějí nemoc připustit, ale i z toho důvodu, že nádorové buňky se intenzivněji dělí. Jejich bujení je „čilejší“ a častěji prorůstají do okolních tkání. Prvotní nádor se rychle zvětšuje a během několika týdnů zakládá další ložiska.

   

   Dobrá zpráva

   

  Ze statistik vyplývá, že téměř 90 % pacientek může být vyléčeno. Přesto preventivní programy využívá stále málo žen. Mnoho z nich nemá o možnostech vyšetření dostatek informací nebo na prevenci jednoduše zapomínají.

 • 5.

  Očkování se nevyplatí zanedbávat

  Odborník: MUDr. Petr Kümpel, primář infekčního oddělení, Slezská nemocnice Opava

   

  Tel. : 225 977 725 

  MUDr. Petr Kümpel
  MUDr. Petr Kümpel

  Obor infekčních nemocí se v posledním čtvrtstoletí velice změnil. Zatímco před 25 lety lékaři nejvíce bojovali s průjmovými onemocněními, salmonelami, žloutenkami, spalničkami, spálou, dnes je spektrum nemocí výrazně jiné. Nedá se říct, že by byly nemoci nějak lehčí, naopak. Narůstá rezistence (odolnost) bakterií a nemoci mají závažnější průběh.

   

  V poslední době se hodně mluvilo o epidemii spalniček. Ty se v ČR dlouho nevyskytovaly, a nyní se znovu objevily. I když se v minulosti očkovalo, imunita vyvanula a protilátky postupně klesají. I v dnešním civilizovaném světě umírá milion a půl lidí na spalničky.

  Odpůrci očkování – rarita České republiky

   

  V posledních letech je dopřáváno sluchu lidem, kteří jsou proti očkování. Proti tomu odborníci bojují ze všech sil. Jsme nejméně proočkovaná populace proti různým nemocem proti vyspělému světu. Příkladem je nízká proočkovanost (asi 15 až 20 %) proti klíšťové encefalitidě. Ta, když vypukne, může mít trvalé zdravotní následky a v některých případech končí i smrtí.

 • 6.

  Muži mají s alkoholem problém, žen přibývá

  Odborník: prof. PhDr. Michal Miovský Ph.D., Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze

   

  Tel. : 225 977 726

   

  Česká republika patří k zemím s nejvyšší konzumací alkoholu v Evropě. Podle odborných průzkumů třetina českých mužů pije alkohol rizikovým nebo škodlivým způsobem a necelá čtyři procenta mužů má už vážný problém, který vyžaduje odbornou pomoc. U žen sice nejsou počty tak vysoké (9,3 % českých žen pije problémově; 0,3 % žen má s alkoholem vážný problém), ale stále jich přibývá.

  prof. PhDr. Michal Miovský
  prof. PhDr. Michal Miovský

  Závislost na alkoholu je onemocnění centrální nervové soustavy s vysokou pravděpodobností rychle se zhoršujícího průběhu. Alkohol je jed pro většinu tělesných orgánů. Hlavní charakteristikou závislosti je vystupňovaná touha pít alkohol. Pacienti přesto dál pijí, i když dobře vědí o škodlivosti alkoholu.

   

  Při konzumaci alkoholu vznikají látky (endotoxiny), které se dostanou do krve a v játrech způsobují záněty. K tomu se ještě přidávají jedovaté látky, které vznikají při odbourávání alkoholu v játrech. Poškozují jaterní buňky a zanechávají rány a jizvy na orgánu.  Pokud k tomu dochází zřídka a ojediněle, jizvy se zahojí. Ovšem ten, kdo pije často, u toho vznikají »otevřené« rány. V játrech se zvyšuje množství kolagenu, játra tvrdnou a čím dál více se zajizvují.

   

  To, že dochází k poškození jater, se rozpozná většinou pozdě. Příznaky jsou ztráta soustředěnosti, změna psychiky, nejistá chůze a únava. Cirhóza se projeví také žloutenkou nebo nafouklým břichem.

  Adiktologie – léčba závislosti

   

  Alkohol není jediná závislost, která populaci trápí. Léčbou se zabývají kliniky adiktologie a léčí se zde lidé se závislostí na drogách, lécích, počítačových hrách, hracích automatech, tabáku. Nemocný může docházet ambulantně, někdy je potřeba hospitalizace.

 • 7.

  Nežádoucí lékové kombinace

  Odborník: Mgr. Ondřej Šimandl, EUC Lékárna Praha – Plaňanská, ústav farmakologie, II. Lékařská fakulta Univerzity Karlovy

   

  Tel.: 225 977 727

   

  Mnoho hlavně starších lidí užívá každý den několik léků. Něco jim předepíše praktik, další recept dostanou ve specializovaných ambulancích a k tomu ještě přizobávají volně prodejné doplňky stravy. Jenže některé pilulky se jednoduše řečeno navzájem nesnesou. Je prokázáno, že tzv. nežádoucí účinky léčiv (na nichž se cca ze 2/3 podílí lékové interakce) vedou k častým hospitalizacím pacientů a jsou i častou příčinou úmrtí pacientů.

  Mgr. Ondřej Šimandl
  Mgr. Ondřej Šimandl

   

  Co vlastně ty nežádoucí účinky neboli negativní léková interakce je? Negativní léková interakce je nežádoucí ovlivnění jednoho léku společným užíváním s druhým lékem. Takových lékových interakcí je obrovské množství.

   

  Podle odborníků pacienti také užívají více volně prodejných léků či doplňků stravy, u nichž málokdo očekává velké riziko. Jenže i tím si mohou uškodit. Například není vhodné užívání léků „na ředění krve“ a přípravků s Ginkgo biloba, či léků na podporu imunity (např. Echinacea) u pacientů užívajících léky na potlačení imunity.

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy