Kvůli tomu, že nemá vlasy, se stal terčem posměchu. Martin proto trávil nějčastěji čas sám doma u počítače. „Tam se mi nikdo neposmívá, že jsem jiný,“ popsal. Na základní škole byla šikana velmi tvrdá. „Všichni ho uráželi, strhávali mu aktovku nebo strkali hlavu do záchodu,“ svěřila se maminka Zdenka (37).

Paruka za 26 tisíc

Zařadit se do kolektivu mu pomáhá jedině zlobení, spolužáci ho pak hecují. Kvůli tomu se Martinovi ale zhoršil prospěch. Díky nadačnímu fondu Pramen pomoci se teď už do školy těší. Podařilo se totiž vybrat peníze na paruku. „Účes jsem si vybral podle mého oblíbeného youtubera Baxtrixe. Má světle hnědé vlasy, které jsou po stranách kratší,“ vysvětlil Martin. Paruka vyšla na 25 800 korun. Vlasy jsou sice kratší, ale pro vlásenkáře je to stejná práce, jde o počet poutek, kterými se vlasy uchycují.

Že se sehnaly potřebné peníze na paruku, se rodina Martina dozvěděla před týdnem. „Byl to naprostý šok, štěstím jsem brečela,“ řekla s nadšením maminka. „Nemůžu si na něj v té paruce zvyknout, přijde mi jako slušňák, což on není,“ dodala úsměvem.

Nemoc Martin zdědil

O vlásky přišel Martin ve dvou letech. Nejprve se mu začala tvořit lysá kolečka, pak mu vypadaly všechny. Na kožním maminku vystrašili. „Řekli nám, že má nádor, vyšetření ale ukázala, že to byla hloupost,“ popsala. Následovala další vyšetření v nemocnicích a nakonec se potvrdila alopecie. „Zdědil to asi po svém tatínkovi, který má alopecii částečnou. Zbylé vlasy na hlavě si holí a je spokojený, že se o ně nemusí starat,“ vysvětlila Zdenka.

Co je alopecie?

Alopecie způsobuje vypadávání vlasů a ochlupení. Jde o autoimunitní neinfekční onemocnění, jehož přesnou příčinu lékaři neznají. Šance, že vlasy dorostou, je, ale není to jistota.

Nová patronka

Tváří Pramene pomoci se stala moderátorka a bývalá modelka Radka Rosická (37), manželka bývalé hvězdy fotbalových trávníků a současného sportovního ředitele Sparty Tomáše Rosického (38). „Byla jsem oslovena s tím, zda bych nechtěla pomoct a trochu se propojit s Pramenem pomoci,“ vysvětlila Radka s tím, že chce dětem dělat radost. „Nedovedu si představit, že by se to stalo mně, pro děti je to velmi citlivé,“ dodala. 

Hledají další děti

Nadační fond Pramen pomoci se snaží pomáhat všem, kteří přišli o vlásky. „Hledáme další holčičku nebo chlapce, abychom mohli vypsat sbírku na paruku,“ řekla zakladatelka Michaela Losová.

VIDEO: Malá Ellenka (4) utrpěla na dovolené v Bulharsku šok a začaly jí padat vlásky.

Video
délka: 00:47.02

Malá Ellenka (4) utrpěla na dovolené v Bulharsku šok a začaly jí padat vlásky Karel Janeček

Fotogalerie
5 fotografií