Když začne plešatět chlap a má sebevědomí, hlavu si oholí. Když ne, lysinu se snaží maskovat. Dospělí to berou. Jenže Martin je ještě kluk a dětský kolektiv umí být velmi zákeřný. Zatímco by Martin potřeboval pomoc a pochopení, setkává se jen s posměchem a šikanou. „Nejraději jsem sám doma u počítače. Tam si kolem nikdo nešušká, nekouká mi na hlavu a neposmívá se mi, že jsem jiný, když nemám vlasy,“ popsal Martin, který se ve volném čase také věnuje parkouru (sport, při kterém se pomocí skoků překonávají libovolné překážky, pozn. red.)

Rodinu strašili nádorem

Vlásky měl do dvou let, pak se mu začala tvořit kolečka a během tři čtvrtě roku mu vypadaly všechny. Opakovaně také ztrácí řasy a obočí. „Poslali nás na kožní, kde nám řekli, že má nádor. Vyšetření ukázala, že to byla hloupost, akorát nás vystrašili,“ vzpomínala maminka Zdenka (37). Následně chodili po nemocnicích a doktorech. Nakonec se potvrdila alopecie. Zdědil ji zřejmě po svém tatínkovi Martinovi (37) „Ten má alopecii pouze částečnou, nemoc se mu projevila někdy po svatbě před deseti lety,“ popsala Zdenka s tím, že mu na hlavě zbylo jen pár vlasů, které si holí. Ve finále je spokojený, že se o ně nemusí starat.

Hlava v záchodě, urážky...

Už ve školce si děti všimly, že je Martin jiný. Stranily se ho, ale to nebylo ještě nic oproti tomu, když nastoupil do školy. „Všichni se mu smáli, uráželi ho, strhávali mu aktovku nebo strkali hlavu do záchodu,“ řekla maminka s tím, že zafunguje jen to, když Martin začne zlobit. Děti ho pak hecují k dalším lumpárnám. Kvůli tomu se mu zhoršil prospěch ve škole. „Je to třeba občanská nebo výtvarná výchova, naopak z fyziky mám za jedna,“ usmál se Martin.

Profesorka Hercogová: Šance je, ale...

Jestli vypadané vlasy znovu dorostou, není nikdy jisté. „Existuje mnoho způsobů, jak se je pokusit navrátit. Teoretická šance tu je, ale není to nikdy jistota. Záleží také na ostatních zdravotních komplikacích. Léčba pak může odlišně působit,“ vysvětlila profesorka Jana Hercogová, přednostka Dermatovenerologické kliniky Nemocnice Na Bulovce. Možná už během letošního roku bude podle ní k dispozici nová biologická léčba. Tu budou moct podstoupit ale jen dospělí.

Vlasy podle youtubera za 26 000 korun

Martin má naději, že se bude cítit jako ostatní kluci v jeho věku. Nadace Pramen pomoci vypsala sbírku na paruku. Nový účes si Martin vybral ihned. „Inspiroval jsem se svým oblíbeným youtuberem Baxtrixem. Má světle hnědé vlasy, které jsou po stranách kratší,“ popsal Martin. Paruka vyjde celkem na 25 800 korun. „Vlasy jsou sice kratší, ale pro vlásenkáře je to stejná práce jako u dlouhých. Jde o počet poutek, kterými se vlasy uchycují,“ vysvětlila Michaela Losová z Pramene pomoci.

Pomoc pro Martina

Skupina parkouristů Leap z Havlíčkova Brodu, kam Martin chodí, mu chce také pomoct. Uspořádá proto workshop. Celý výtěžek chtějí pak věnovat Martinovi na paruku. Akce se uskuteční 23. února na Štáflově škole v Havlíčkově Brodě. Vstup vyjde na 580 korun.

Pomůžete i vy? Přispět Martinovi na paruku můžete i vy. Libovolnou částku lze poslat na účet 284253412/0300 s variabilním symbolem 16012019. Více na www.pramenpomoci. cz

 Víte, že...

...alopecie univerzalis způsobuje vypadávání vlasů a ochlupení? Přesnou příčinu lékaři neznají, jde o autoimunitní neinfekční onemocnění. Alopecia areata je vypadávání vlasů ve shlucích, na hlavě jsou lysá kolečka. Běžná mužská holohlavost se označuje jako androgenní alopecie.

VIDEO: Malá Ellenka (4) utrpěla na dovolené v Bulharsku šok a začaly jí padat vlásky