Kačence (11) z Chomutova se splnilo velké přání: Přišla o vlasy a teď…i díky Blesku má paruku

Autor: Kateřina Baranová - 
2. září 2018
05:29

Úlek přišel před rokem. Znenadání začaly Kačence Černé (11) z Chomutova vypadávat vlasy. Ztratila řasy i obočí! Smutek a stud nyní vystřídala radost. I díky čtenářům Blesku se vybralo na paruku z pravých vlasů.

Neměla to lehké.

Spolužáci se jí smáli. „Skandovali »Kdo neskáče, nemá pleš« a podobné nesmysly,“ popsala maminka Renáta (38). Úsměšky přicházely  i ze strany dospělých. Stačilo, když zakopla a z hlavy se jí svezl klobouk… Školačka byla zoufalá.

Navíc doktoři jsou k vyléčení alopecie, jak se nemoc jmenuje, skeptičtí. „Nějaké postupy navrhnou nejdříve, až Kačce bude dvanáct,“ dodala maminka. Teď se ale dívka může do školy učesat podle představ. Nadační fond Pramen pomoci pro ni zajistil sbírku. Ještě minulý týden, kdy o Kačence psal Blesk poprvé, chybělo 10 tisíc. Ty během čtyř dnů poslali čtenáři, kterým její osud nebyl lhostejný.

Sama si vybrala

Kačenka si tak mohla vybrat libovolnou paruku. Do extrémů nešla. „Mám podobné vlasy, jako jsem mívala. Jen jsou o trochu kratší a tmavší,“ prozradila dívka. Při výběru jí pomáhala maminka. „Moc jí to sluší, jen abych ji na ulici poznala,“ řekla.

Vyrábí se ručně

Výroba jedné paruky trvá zhruba tři týdny. Ručně na ní pracují vlásenkářky. „Nejprve se vyrobí síťka na míru. Do té se pak vlásek po vlásku protáhne háčkem. Říká se tomu poutkování, kdy se dělají malé uzlíky, které nejsou vidět. Paruka pak vypadá mnohem přirozeněji,“ vysvětlila Elena Dobroslavina, vlásenkářka salonu Magdalena. Cena se pohybuje mezi 26 a 35 tisíci. Cena se odvíjí od délky vlasů. „Paruky se mohou mýt, fénovat i barvit,“ dodala Dobroslavina.

Pomohl dvakrát

Peněz se díky čtenářům Blesku na účtu pro Kačenku sešlo víc, než bylo potřeba. Nyní proto nabízí pomoc podobně postižené dívce, která v důsledku nemoci nebo její léčby o vlasy přišla. „Pomáhá vrátit přirozený vzhled, sebedůvěru, každodenní rituály česání a radost opravdu z každého pramene,“ uvedla Michaela Losová z Pramene pomoci.

Co je alopecie?

Alopecie je neinfekční onemocnění způsobující vypadávání vlasů a ochlupení. Příčina je zatím neznámá, předpokládá se ale, že jde o autoimunitní onemocnění, může být dáno geneticky a podíl může mít i stres.

VIDEO: „Vypadáš jako opice.“ Alopecie připravila Olgu o vlasy, v práci zažila výsměch

Video „Vypadáš jako opice.“ Alopecie připravila Olgu o vlasy, v práci zažila výsměch - David Budai, Aleš Brunclík

 

Viktorie Ertlov ( 11. prosince 2018 08:55 )

Toto není pravda díky 5.A Kačka vůbec má paruku. Kačky matka to ani neví co se tu děje, je to jenom lež!!!!!

liskabystrouska ( 2. září 2018 12:18 )

Kacenko moc ti to slusi hodne stesti

liskabystrouska ( 2. září 2018 12:16 )

Kacenko moc ti to slusi hodne stesti

liskabystrouska ( 2. září 2018 12:12 )

je to dite a budouci slečna ,muzi muzou byt plesati...

dementi-blesk-cz ( 2. září 2018 09:39 )

a ty vypadáš jak dement.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud