Novela zákona o ovzduší zakazuje od září topit v zastaralých kotlích. Kdo nestihne požádat o výhodnou dotaci do srpna, od září už mu stát nabídne horší podmínky. Zákaz se týká kotlů na tuhá paliva emisní třídy 1. a 2. V klidu mohou být ti, kterým kamna, krby nebo sporáky neslouží jako hlavní zdroj tepla pro vytápění.
Od »trojky« nahoru
Nově budou povolené pouze kotle 3. a vyšší emisní třídy. „Emisní třída vyjadřuje, kolik škodlivých emisí kotel vypouští do ovzduší. Jedná se zejména o oxid uhličitý, prach a organické sloučeniny,“ vysvětluje Jan Tihelka z firmy Blaze Harmony.
Hrozí vysoké pokuty
Za vytápění starým kotlem hrozí pokuta, která se může vyšplhat až na 50 000 Kč. Pokutu je navíc možné dostat i opakovaně. Podle Zdeňka Lyčky, prezidenta Asociace podniků topenářské techniky, je přitom v Česku téměř čtvrt miliónu nevyhovujících kotlů. Tyto kotle přitom podle něj mají především rodiny s nižšími příjmy.
Od září méně peněz
Využít státní podporu je možné, i pokud nestihnete o dotaci požádat do konce srpna. Bude jen v méně zajímavé podobě (viz box Rychle si požádejte o dotace).
Zákaz kontrolují obecní úřady
Na dodržování zákazu dohlíží obecní úřady obcí s rozšířenou působností, které můžou ukládat i pokuty. „Úředníci mají nejprve vyzvat k nápravě a až při nevyslyšení výzvy přistoupit k uložení pokuty ve výši až 50 tisíc korun,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.
Úřady mají podle ní také přihlížet k tomu, že občané již podnikli kroky k výměně problematického kotle, například tím, že již požádali o dotaci či učinili závaznou objednávku na nové zařízení, ačkoliv k samotné výměně dosud nedošlo. U sociálně slabších skupin mají úřady upřednostnit spíše napomenutí před pokutou či nízké pokuty při zohlednění jejich majetkových poměrů.
Rychle si požádejte o dotaci
Čas máte jen do konce srpna
Jen pár dní zbývá na podání žádosti o některou z dotací na výměnu kotle. Lhůty končí 31. srpna. Ale POZOR! Stačí podat žádost, vybrat a instalovat nový kotel je možné až po jejím podání.
Na vyčerpání dotace totiž dává stát další dva roky. Je ale nutné, aby domácnost překlenula období mezi vyřazením starého kotle a instalací nového čerpadla jiným způsobem vytápění, například krbovými kamny.
Nová zelená úsporám
„Dotace na tepelné čerpadlo se poskytují na výměnu starého zdroje tepla. Tím může být třeba kotel na uhlí, kotel na topný olej, krbová kamna nebo jiné pevně instalované topidlo,“ vysvětluje Oto Hanus ze společnosti Acond. Získaná částka pak závisí nejen na jeho technologii, ale také na dalších faktorech. „Rozhodující je, zda kromě vytápění také ohřívá vodu nebo je připojeno k domácí fotovoltaické elektrárně,“ uvádí Hanus. Dotace jsou omezené na maximálně 50 % výdajů, do nichž lze ale zahrnout i náklady na instalaci, přípravu projektu a žádosti.
Oprav dům po babičce
„Na tepelné čerpadlo lze získat dotaci ve výši až 140 tisíc korun. Podmínkou je ale současné zateplení domu,“ přibližuje Hanus. Celkem je možné na energetické úspory získat až milion korun. Dotace se hodí hlavně pro majitele, kteří realizují větší rekonstrukci. Navíc zvýhodňuje rodiny, které mohou získat bonusy podle počtu dětí. „Výhodou je také zálohové vyplácení. Na rozdíl od Nové zelené úsporám dostanete peníze dopředu, a navíc můžete čerpat i zvýhodněné úvěry,“ dodává.
Kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti
Pro domácnosti s nižšími příjmy a seniory jsou určené Kotlíkové dotace, které vyřizují příslušné krajské úřady. Využít je mohou domácnosti, v nichž žadatel a všichni členové pobírají starobní důchod nebo invalidní důchod třetího stupně, případně také ti, kdo alespoň nějakou dobu od 1. 1. 2022 pobírali příspěvek na bydlení.
Na tepelné čerpadlo může domácnost získat finanční prostředky ve výši až 180 000 korun. Navíc dotace může pokrýt až 95 % nákladů na zařízení. Dotace rozdělují kraje a stále je možné o ně žádat.
Od září méně peněz
Využít státní podporu je možné, i pokud nestihnete o dotaci požádat do konce srpna. „I od září se při výměně kotle můžete spolehnout na státní podporu jen v méně zajímavé podobě. Dotace se nejen významně sníží, ale nadále můžete žádat pouze v programu Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám light, kotlíkové dotace končí,“ uvádí Hekšová.
Rada: S vyřízením dotace pomůže dodavatel
Vyřízení dotace, hlavně v programu Nová zelená úsporám, není jednoduchý proces. Při koupi tepelného čerpadla je proto dobré se obrátit na dodavatele, se získáním dotace pomůže, případně doporučí vhodného odborníka.
Pozor také na neznámé nebo podezřele levné produkty, na něž se dotace nemusí vztahovat. „Na webu Státního fondu životního prostředí najdete seznam podporovaných výrobků, na které lze dotace získat. V něm si můžete výrobce a jeho produkty snadno ověřit,“ radí Oto Hanus.
Rada: Pozor na přeprodej
Odborníci doporučují pořizovat tepelné čerpadlo přímo od výrobce. Existují totiž firmy, které čerpadla nakoupí a zákazníkovi ho jen přeprodají, a nepostarají se o odbornou montáž ani o následný servis.
Jak poznat zakázaný kotel a jak ho vyměnit
Topíte uhlím nebo dřevem? Tak si raději ověřte, jestli váš kotel nepatří mezi zakázané.
Zkontrolujte výrobní štítek
K základní orientaci slouží výrobní štítek, který je na zadní straně kotle. Zkontrolujte rok výroby. Zlomový je rok 2003, kdy se začalo vydávat označení o emisní třídě. Všechny starší kotle se musí podle zákona vyměnit. Kotle vyrobené po roce 2003 mají vždy označenou třídu kotle (emisní třídu). Kotle 1. i 2. emisní třídy jsou od září 2024 zakázány a povolený zůstává provoz kotlů 3., 4. a 5. třídy, a to na dřevo i na uhlí.
Najděte protokol o kontrole kotle
Klíčovým zdrojem informací je protokol o kontrole kotle (každý kotel jí musí projít jednou za 3 roky), který vystaví technik s patřičným oprávněním. Musí v něm být uvedené, jestli kotel vyhovuje podmínkám provozu po 1. 9. 2024, a je uvedena jeho emisní třída. „Tento doklad může od podzimu sloužit obecním úřadům jako vodítko k případnému udělení pokuty za provoz nevyhovujícího kotle,“ vysvětluje Vladimír Stupavský z národní asociace Česká peleta.cz.
Vyberte nový kotel
Zvažte, v jakém stavu jsou vaše rozvody a radiátory, případně podlahové vytápění. „U starších kotlů na uhlí nebo dřevo budou radiátory dimenzovány na vyšší teplotu vody, obvykle 80 °C. To ve výběru omezuje použití tepelných čerpadel, která ohřívají vodu jen na 50°C, proto potřebujete více radiátorů, větší radiátory nebo úplně nové podlahové vytápění,“ vysvětluje Stupavský.
Další možnost je zvýšit izolační schopnosti domu, tedy zateplit a vyměnit okna. Podle Stupavského se pro výměnu bez větších stavebních zásahů hodí kotel na tuhá paliva – dřevozplynovací na kusové dřevo, nebo automatický na dřevní pelety, nebo plynový kotel.
Prověřte komín
Pokud budete pořizovat kotelna tuhá paliva, můžete využít komín, který už máte. Je ale nutné ho zkontrolovat a nejspíš i nově vyvložkovat. „Spaliny z moderních kotlů mají mnohem nižší teplotu, než tomu bylo u starších kotlů na uhlí a dřevo a vlhkost může v komíně kondenzovat. Proto se používají nerezové nebo keramické vložky,“ dodává Stupavský.
Hádka o "zhrzenou milenku" ANO: Chcete v Bruselu hájit zájmy Babiše, udežila Nerudová na Dostálovou Blesk - Jaroslav Šimáček, Jan Jedlička