S těmi, co nechtějí nechat náhodě ani vlastní pohřeb, má zkušenosti ředitelka největší pohřební služby v Ústeckém kraji Pavlína Svatošová (47). „Každý měsíc někdo přijde, že chce objednat a zaplatit svůj vlastní pohřeb,“ potvrzuje žena, jež se v oboru pohybuje od 90. let, a firma, kterou nyní vlastní její syn, vypraví měsíčně stovku pohřbů.

Žije a ušetřila!

„Sjednávat pohřby dopředu chodí lidé osamělí. Nebo ti, kteří mají příbuzné daleko či je nechtějí obtěžovat,“ tvrdí Svatošová. Někteří ale tímto krokem také výrazně ušetřili. „Přišla babička, že by si zaplatila pohřeb, a to už v roce 1994. Dnes stále žije, ale i když se zdražilo zhruba o deset tisíc korun, jí zůstane tehdejší cena,“ vzpomíná Svatošová. Podle její zkušenosti také mají lidé více než kdy předtím vyřešené závěti.

Rozptyl na louce, či rovnou mauzoleum


Rozprášit popel na loučce, nebo si koupit výstavní hrobku? To jsou dvě krajní varianty, jak naložit s tělem zemřelého. Pohřeb žehem zařizují pozůstalí pro tři čtvrtiny zemřelých, třetina pohřbů se pak koná bez
obřadu.

Služby krematoria jsou levnější než vykopání hrobu a uložení ostatků v pevné rakvi. A pokud pozůstalí zvolí variantu rozptylu popela, odpadají pak výdaje za hrobové místo nebo poplatky za urnu v kolumbáriu. Proto jsou takzvané loučky rozptylu, kde stačí zaplatit
jednorázově, stále oblíbenější. Kdo ale trvá na tom, že nebožtík – případně jeho urna – bude uložen do hrobu, musí se po nějakém poohlédnout. Tedy v případě, že už rodina nedisponuje nějakým, v němž je ještě místo. Může to vyjít na pár tisíc, ale i na desetitisíce. To podle toho, zda jde o nějaký žádaný hřbitov nebo o výstavní hrobku.

Největší »pálku« ale představuje zhotovení pomníku. Za užívání hrobového místa se pak platí, většinou na delší období, třeba deseti let. Ceny nejsou závratné – jde o několik stovek korun, v případě hrobky pak několika tisíc. A protože platí, že všechno si lze koupit, tak už si ti movitější nemusejí pak dělat starosti vůbec s ničím.

Bez obřadu, prosím

Spolu s tím, jak služby kolem posledního rozloučení zdražily, staly se oblíbenější bezobřadové pohřby. Vycházejí totiž o zhruba osm až jedenáct tisíc levněji. „S odstupem času pak od těchto lidí slyším, že přece jen měli zemřelému udělat rozloučení a říct mu sbohem. Dodatečně se tím trápí,“ podělil se o svou zkušenost jeden z největších výrobců rakví v ČR Tomáš Rotter (52).

I jeho služby využívají ještě žijící lidé. „Měl jsem tu seniora, kterému zemřela manželka, a on potřeboval rakev, která by pasovala do hrobu k ní. Vyhověli jsme mu,“ poznamenal Rotter.

Trendem jsou větší rakve

Podle něj je trendem dělat rakve na zakázku větší, protože Česko tloustne a začíná to být problém. „Teď děláme rakev pro chlapa o 220 kilech. Předtím měl ještě o sto kilo víc,“ říká. Podle jeho zkušeností také lidé víc chodí jako za výrobcem, než aby ji objednali přes pohřební službu.

Pozor na »hyeny «!

Vytřískat co nejvíc peněz i ve chvíli, kdy pozůstalí nejsou žalem schopni vzdorovat. Tak vypadá podnikání některých funebráků. Ročně totiž v Česku zemře přes sto tisíc lidí a aktivních pohřebních služeb jsou zhruba čtyři stovky. Je jasné, že tak nastává boj o nebožtíky, protože celkově jde o 1,7 miliardy korun.

Ze zákona sice musely zmizet reklamy na tyto poslední služby z nemocnic, dohazování »kšeftů« ale funguje dál. Málokdo má sílu v těžkých okamžicích porovnávat ceny různých pohřebních služeb, jde ale i o to nenechat si vnutit zbytečnosti. Odborníci proto varují před nabídkami »levných« služeb, protože úspora pár stokorun může znamenat nižší kvalitu. Pozůstalí se tak mohou dočkat i nepříjemných překvapení.

Na splátky i na pojistku

Podle průzkumů si více než milion obyvatel Česka šetří na vlastní funus. Můžete si ho zakoupit také dopředu, přičemž některé pohřební služby nabízejí jeho pořízení i na splátky. Má to tu výhodu, že pak tato firma splní do puntíku vaše přání.

Další možností pro ty, kteří nikoho nemají nebo svým příbuzným nedůvěřují či je nechtějí zatěžovat, je pojištění. To si lze nyní sjednat u dvou pojišťoven – České pojišťovny a Pojišťovny České spořitelny. Nejpozději lze přitom pojištění uzavřít v 80 letech při jednorázovém vkladu pojistného a v 60 letech při postupném vkládání. Pojistnou částku se doporučuje stanovit minimálně na 20 000 Kč. Čím dříve začnete vkládat, tím bude pojistné nižší, záleží ale i na pohlaví. Při konečné pojistné částce 20 tisíc tak zaplatíte od 10 do 16 tisíc.

Určíte si také, komu bude pojistné vyplaceno. Může to být příbuzný, ale i konkrétní pohřební ústav. Pojistné však nebude vyplaceno, pokud pojištěný zemře do dvou let od uzavření smlouvy následkem nemoci nebo v téže lhůtě spáchá sebevraždu.

VIDEO: Ivana Gottová doprovodila svého muže až do krematoria: Poslední sbohem na dvorku

Video
délka: 02:27.31

Ivana doprovodila Gotta až do krematoria: Poslední sbohem na dvorku Aleš Brunclík