„S obrovskou lítostí musíme oznámit, že nás opustila milovaná JITKA ŠURANSKÁ. Odešla po těžké a rychle probíhající nemoci dne 28. října 2019 na své krásné chaloupce na Moravě. S láskou v srdci, s hudbou v těle a s úsměvem uvnitř sebe...,“ znějí smutná úvodní slova příbuzných na parte, které zveřejnili přímo na facebookovém profilu zesnulé houslistky.

„Poslední rozloučení proběhne v sobotu 2. listopadu 2019 ve 14.00 hodin ve smuteční síni v Babicích,“ oznámila rodina skrze parte datum a místo pohřbu, jež doplnila o Jitčinu fotku s jejími milovanými houslemi a verši z písně Divé husy, kterou jako zpěvačka vydala v roce 2016 a kdy netušila, jak za pár let budou smutně příznačná. „Aj, hvězdy na nebi, řekněte mi, daleká-li cesta má, vede-li přes hory lebo přes údolí, je-li dobrá či zlá?“ zní slova moravské písně.

Zprávu o úmrtí Jitky Šuranské sdělil ČTK organizátor festivalu Hradecký slunovrat, kde zpěvačka vystupovala, Václav Müller v pondělí ve večerních hodinách. „Byla s člověkem, kterého měla nejradši. Bojovala až do konce, ona by to jinak ostatně ani neuměla. Jitka měla tři Anděly a dnes se sama andělem stala.“ 

Šuranská pocházela z Kudlovic u Uherského Hradiště. Absolvovala brněnskou konzervatoř, celý život se věnovala hudbě inspirované folklorem. Byla členkou Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně.

Fotogalerie
16 fotografií