Muž, který maminku okradl, totiž ještě z vězení sliboval, že peníze vrátí. „Nejde mi o ty peníze, jedná se o 15 tisíc, ale o to dotáhnout to do konce. Maminka, když ještě žila, věřila, že zloděj, který se jí v dopise omluvil, svého činu lituje a vše napraví,“ říká Miroslava Drsková.

»Prodával« energie

Celý příběh začal v roce 2017… Maminka paní Miroslavy, Františka Lukešová, pustila do svého domu podvodníka Josefa B. Uvěřila, že se jedná o prodejce energií. „Byl tam u ní několikrát. Ale pak maminka zjistila, že ji okradl o 15 tisíc. Jelikož špatně chodila, poprosil ji o pití a než ho donesla z druhé místnosti, vzal jí ze skříňky úspory,“ vzpomíná paní Miroslava.

Jelikož se ale muž nezdál pozorné sousedce, poznačila si číslo jeho vozu. „Špatně před jejím domem parkoval a i díky tomu se ho pak podařilo dopadnout. Maminka ho potom identifikovala na policii. Jelikož okradl hodně lidí, byl odsouzen a šel sedět,“ popisuje dále, jak Josef B. skončil.

Kontakt z vězení

Z věznice se pak Josef B. paní Františce ozval. „Napsal jí dopis, že ho to moc mrzí, že to měl na drogy… Moje maminka mu uvěřila a až do smrti v roce 2019 čekala, že dostane peníze zpět,“ pokračuje Miroslava Drsková. A to je i důvod, proč se rozhodla získat peníze. „Byla vdova přes 30 let, musela hodně šetřit a 15 tisíc pro ni bylo opravdu strašně peněz. Dluh šel po smrti maminky do dědictví,“ vysvětluje. Po poradě s notářem se proto rozhodli společně Josefu B. napsat. Zareagoval s tím, že peníze vrátí. „Jenže pak se odmlčel. Poslední zprávu od něj máme, že počítá, že ho propustí v půlce trestu v říjnu 2020 a on začne hned splácet,“ čte z posledního dopisu paní Miroslava.

A od té doby o dlužníkovi nic neví. „Zkoušela jsem volat do věznice, jak to s ním vypadá, ale tam mi řekli, že mi nic říci nemohou. Jedinou radu, kterou jsme získali, je to, že si máme sehnat exekutora,“ říká. „Nechci platit exekutora předem, aby mi pak řekl, že z něj nic nedostal a my budeme akorát v minusu,“ obává se a rovnou se ptá Ombudsmana Blesku: „Myslela jsem, že když nám dluží a sedí, tak až ho pustí, tak se nám ozve a začne dluh splácet. Přece musí mít nějakého kurátora, který dohlíží na něj a na jeho nápravu, ne?"

Ombudsman zasahuje

Po přečtení příběhu paní Drskové se rozhodl Ombudsman Blesku Mgr. Roman Moussawi pomoci. Během půl roku, co se případu Moussawi věnoval a zastupoval ji, se vyčerpaly úplně všechny možnosti.

„Na pana Josefa B. bylo v době podání našeho exekučního návrhu vedeno cca 10 exekucí. U osoby, která byla pravomocně odsouzena za trestné činy krádeže a vloupání se to však dalo čekat. Nemovité věci, movité věci ani příjem v době zahájení exekuce pan Josef B. neměl. Na adrese trvalého bydliště se nezdržoval a nikdo ho tam neznal, takže byl v podstatě nedohledatelný,“ zhodnotil Roman Moussawi.

Mgr. Roman Moussawi
Autor: archiv Blesku

Při pátrání po Josefu B. se však podařilo zjistit, že se zdržoval na adrese ve Vršovické ulici v Praze. „Zkusili jsme šetření přímo na místě. Na zvonku skutečně bylo uvedeno příjmení rodiny, což vypadalo slibně. V uvedeném bytě se však povinný nenacházel a jeho příbuzná, která v bytě bydlí, tak pouze potvrdila, že zde skutečně bydlel, ale že se před Vánocemi odstěhoval o pár bloků dál. Tvrdila však, že neví přesnou adresu. Pana Josefa B. se pak na adrese nepodařilo nijak dohledat a bylo pouze ověřeno, že na adrese ve Vršovicích, kde bydlí jeho příbuzná, se již skutečně nevyskytuje,“ pokračoval dále Moussawi.

10 exekucí a podvodník zmizel

„Jen pro úplnost je třeba dodat, že i kdyby se pan Josef B. objevil a třeba nastoupil do zaměstnání, tak by se sráželo z jeho mzdy nejdříve na oněch 10 jiných exekucí, a to postupně s tím, že až po zaplacení všech předchozích exekucí by bylo sráženo na exekuci pani Drskové,“ vysvětluje Ombudsman Blesku s tím, že vzhledem k tomu, že je tedy na Josefa B. vedeno cca 10 exekucí, nemá zaměstnání ani žádný postižitelný majetek a není jasné, kde se nyní zdržuje, tak je šance na vymožení částky v exekuci pro paní Drskovou bohužel prakticky nulová.

Dávejte si pozor, koho pouštíte domů!

Trestné jednání Josefa B., které bylo důvodem vzniku vymáhané pohledávky, bylo výsledkem trestné činnosti, které se ve většině případů dalo zabránit. »Obživa« dotyčného spočívala zejména v tom, že si vybíral seniory, ke kterým se pod záminkou výhodné změny energií vloudil, aby je okradl. „Pokud by jej však senioři do svých bytů nepustili, takto by je okrást nemohl. Pro všechny čtenáře by tedy mělo přijít poučení, aby si velice dobře rozmysleli, zda si jakoukoliv cizí osobu do bytu pustí, a to bez ohledu na to, co jim daná osoba tvrdí,“ varuje Mgr. Roman Moussawi.

Ombudsman Blesku také radí, jak se zachovat, pokud budeme mít o takové »nečekané a nezvané« osobě pochybnosti. „Alespoň telefonicky se poraďte s příbuznými. Jste-li v seniorském věku, měli byste být obzvlášť obezřetní, protože právě na seniory podvodníci nejčastěji cílí. Nebojte se v takových případech například zavolat dětem a poradit se s nimi. Pokud například bude uvedená osoba tvrdit, že je z nějaké konkrétní energetické společnosti, mohou si takové tvrzení rychle telefonicky ověřit a zjistit, zda je to skutečně pravda,“ zdůrazňuje na závěr Moussawi.

 

Video
délka: 02:13.97
Video se připravuje ...

Policie zkouší nový typ prevence pro seniory: Upozornění jsou na magnetkách. Hynek Zdeněk

Fotogalerie
8 fotografií