Manželka pana Bohumila slaví narozeniny 16. listopadu. Aby vše klaplo, kolo objednal už v září. Cena za červeno-stříbrný clarson byla 14 990 Kč a dalších 300 Kč stála přeprava. „Narazil jsem na něj náhodou na internetu a hned jsem věděl, že mám pro ženu k jejímu jubileu parádní dárek,“ vysvětluje. „Odpověděli, že mám zaplatit a do 14 dnů budu mít kolo doma,“ pokračuje.

Měl to být dárek s velkým D. Tak si představoval oslavu 70. narozenin své manželky Bohumil Bydžovský (78).
Autor: David Malík

Fotka v obálce

Peníze poslal převodem na účet, ale ani po 14 dnech doma nic neměl… „Nejdříve nereagovali, pak tvrdili, že byl problém s platbou, že ji nevidí. Pak už prý platba dorazila, ale kolo stále ne. Začalo se to celé protahovat,“ vzpomíná na první varovné signály Bydžovský. Jak se ale blížila oslava, byl pan Bohumil stále nervóznější. „Nakonec to dopadlo tak, že jsem manželce dal místo dárku obálku s fotografií kola. Dcery daly manželce helmu a nějaké doplňky,“ popisuje.

Ani na Vánoce

Pan Bohumil se upnul k Vánocům. „Doufal jsem, že si kolo rozbalí aspoň pod stromečkem. Komunikace s firmou pořád běžela. Po Novém roce jsem jim psal, že nedodrželi smlouvu a že chci vrátit peníze. Na to mi odpověděli, že bude kolo začátkem února a mohli by mi dát slevu 1000 korun. Tak jsem jim dal poslední šanci,“ pokračuje.

Je to v Číně?

Kolo nedorazilo ani začátkem února. A pomalu začala uvadat i komunikace s fi rmou. „Odvolávali se na čínského výrobce, pak na pandemii, 28. května už mi vůbec neodpověděli,“ doplňuje. „Jelikož kupujeme Blesk, tak jsem si řekl, že zkusím napsat do Ombudsmana, protože vážně nevím, co mám dělat,“ prosí o pomoc.

Bezšlapání.cz – co jsou zač?

Pan Bohumil zakoupil a zaplatil elektrokolo Clarson na eshopu www.bezslapani.cz. Tato webová stránka je nyní přesměrována na obchod www.clarson.cz. Že se jedná o stejnou firmu, dokazuje identická nabídka, tedy pouze dvě kola Clarson. A po vytvoření objednávky se objeví totožná hláška: »Chcete pomoci? info@bezslapani.cz telefon 810 118 888.« Začáteční číslice 81 znamenají navíc sdílené náklady na hovor pro volajícího i volaného.

Až v obchodních podmínkách se pak potenciální zákazník dozví, že eshop spadá pod firmu BRITEX TRADE s.r.o., která se nachází na pražské adrese Rybná 716/24 a adresa provozovny je napsaná na adrese U Nádraží 81, 38601 Strakonice.

Co na to Bezšlapání.cz?

Jak se ke vzniklé situaci staví e-shop Bezslapani.cz? Na zaslané otázky odpověděli 5. června: „Děkujeme za zprávu. Je pravdou, že jsme se dostali do velmi tíživé situace, která má i nepříznivý dopad na některé naše zákazníky. Snažíme se postupně vše řešit, ale jde to pomalu. V tomto konkrétním případě věc prověříme a dáme vyjádření v průběhu příštího týdne,“ odepsali. Po urgenci 16. června odepsali: Dobrý den, určitě ano, snad do pátku to dohledáme...“ A po další urgenci se již neozvali…

Mgr. Lukáš Zelený
Autor: archiv

Ombudsman Blesku: Odstupte od smlouvy

„V současné chvíli bych panu Bydžovskému doporučoval prokazatelně odstoupit od kupní smlouvy uzavřené přes internet,“ radí Ombudsman Blesku Lukáš Zelený.

Peníze do 14 dnů

Podle něj zákon umožňuje odstoupit od smlouvy uzavřené takzvaně na dálku i před převzetím, tedy doručením zboží. „Na základě tohoto odstoupení bude prodávající povinen vrátit částku za kolo a uhrazené poštovné do 14 dní od doručení tohoto odstoupení. Pokud tak prodávající neučiní, bude si pan Bohumil moct kromě kupní ceny kola a poštovného nárokovat rovněž zákonné úroky z prodlení,“ pokračuje Zelený.

Ombudsman Blesku dále radí zaslat odstoupení od smlouvy doporučeným dopisem s dodejkou. „Pokud by prodávající peníze po zaslání odstoupení nevrátil, je možné se obrátit na oddělení mimosoudního řešení sporů při České obchodní inspekci. Více informací je dostupných na www.adr.coi. cz,“ přidává další radu Lukáš Zelený s tím, že v neposlední řadě se pan Bohumil může také obrátit se žalobou na soud.

Postup pro získání kola

Pokud by pan Bohumil chtěl získat kolo, které si objednal a zaplatil, má postupovat takto: „Dodání kola se může domáhat prostřednictvím výzvy prodávajícímu pro podstatné prodlení s plněním (dodáním zboží) ze smlouvy. Dále může pan Bohumil zaslat prodávajícímu předžalobní výzvu, ve které ho vyzve k dodání kola a upozorní, že je připravený věc dále řešit soudní cestou. Následně pan Bohumil uváží řešení situace soudní cestou prostřednictvím žaloby na plnění,“ uzavřel Zelený.

Ombudsman Blesku Lukáš Zelený radí: Jak »nenaletět« při nákupech na internetu?

„Před odesláním objednávky vždy doporučuji ověřit si recenze daného e-shopu a rovněž e-shop samotný. Mezi varovné znaky podvodného či neseriózního e-shopu může patřit špatná čeština, ceny zboží uvedené v cizí měně, nemožnost dohledat kontaktní adresu prodávajícího, chybějící obchodní podmínky, špatná kvalita fotografií a podobně.“

Manželka pana Bohumila dostala v listopadu k narozeninám helmu na kolo a obrázek elektrokola. Obrázek má doma stále, kolo ale nikoliv…
Autor: David Malík

Na obchod můžete upozornit i policii

Pan Bohumil může podle Ombudsmana Blesku na nestandardní chování prodávajícího upozornit svým podnětem Českou obchodní inspekci. „Pokud by existoval předpolklad, že se prodávající dopouští podvodu či poškozování spotřebitelů, může pan Bohumil podat trestní oznámení Policii ČR či státnímu zastupitelství,“ tvrdí Lukáš Zelený.