Majitelka obchodu se zvířaty v Hatích se svým zaměstnankyním ani neobtěžovala oznámit, že dostaly vyhazov. „Dozvěděla jsem se to náhodou na úřadě. Kolegyni to zase oznámila lékařka, protože firma za nás přestala platit zdravotní pojištění,“ svěřila se Blesku Adéla Stará, která pro firmu pracovala rok a půl.

Problém nastal už při nástupu do zaměstnání. Obě ženy totiž musely podepsat absurdní požadavek. Majitelka prodejny jim předala smlouvu na uzavření pracovního poměru, kde si ale rovnou podepsaly její zrušení. Bez vyplněného data.

„Paní Běhalová nám řekla, ať se ničeho nebojíme a podepíšeme. Prý se ta výpověď vztahuje jen na výjimečné situace, když by třeba firma zanikla, nebo by se musely snížit stavy,“ krčí rameny Magdalena. Protože dívky potřebovaly práci, podepsaly. Netušily, že je to trik, který je připraví o práci.

Porušování pracovního práva prý bylo na denním pořádku. Ačkoliv ve smlouvě měly obě ženy uvedeno, že pracovní doba je 8 hodin denně, nebylo tomu prý tak.

„Pracovaly jsme od 10 do 20 hodin, někdy jsme zůstávaly do půl deváté. Místo 40 hodin týdně jsme dělaly v průměru 60 hodin, za stejnou mzdu,“ svěřila se Blesku Magda Kohútová. Začátkem února byly obě kolegyně několik dnů na neschopence. Jejich nemoci šéfka zřejmě využila k okamžité výpovědi.

„Měly jsme výhrady k tomu, co se na pracovišti děje. To se jí zřejmě nelíbilo,“ myslí si Adéla i Magdalena.

Podle nich vázla hlavně hygiena. Například zvířata, která měla být v karanténě, se prý přechovávala v malém prostoru určeném pro zaměstnance. „Svačily jsme na kartonové krabici pokryté kobercem vedle klecí s psím i výkaly. Majitelka lidem tvrdila, že se o zvířata staráme i v noci, ale nebyla to pravda,“ tvrdí ženy.

Zaměstnanci prý navíc nedostávali žádné školení o tom, jak pečovat o zvířata, ani poučení o bezpečnosti práce. „Snad nám zveřejnění příběhu a ombudsman Blesku pomůže. Chceme ukázat na šílené praktiky fi rmy a taky získat zpět peníze za všechny odpracované přesčasy, práci o víkendech a svátcích,“ shodují se obě ženy.

Chování šéfky je nelegální! Chtějte odškodné

„Zaměstnavatel nemůže dát při uzavření pracovní smlouvy zároveň k podpisu dohodu o rozvázání pracovního poměru. Je to v rozporu se zákonem.“ Taková dohoda o ukončení pracovního poměru je tedy neplatná. „Takový zaměstnavatel nemá na trhu práce co dělat,“ říká právník. Bývalé kolegyně prý mají velkou šanci na úspěch při podání soudní žaloby. Získat by mohly jak peníze za práci přesčas, o svátcích a víkendech, tak i ušlou mzdu. „Protože jejich dohoda o zrušení pracovního poměru v podstatě neplatí, jejich pracovní poměr trvá doteď. Pokud dívky projevily snahu pracovat, náleží jim mzda za všechny měsíce,“ říká Moussawi.

Majitelka Animal centra

„Nebudu k tomu nic říkat!“ Blesk oslovil i bývalou šéfku Adély a Magdy a snažil se ji přimět k rozhovoru. Na otázku, proč dává novým zaměstnancům podepsat rovnou i výpověď, ale neodpověděla. Ačkoliv dostala prostor k vyjádření, odmítla se s reportérkou Blesku bavit. Více ve videu na tv.blesk.cz

Nemáte se v práci kde najíst? Ohlaste to!

Zaměstnavatel má ze zákona povinnost zajistit lidem vyhovující podmínky, což se týká i zázemí a hygieny. „Pokud zaměstnanci obědvají v zázemí, kde jsou umístěna zvířata, dal bych podnět na Inspektorát práce.“, říká právník Moussawi.

Fotogalerie
8 fotografií