Zpět

2002 - Jak prezident Klaus přebíhal „na červenou“

Takto se o kauze záletníka Klause psalo 9. září 2008.
Takto se o kauze záletníka Klause psalo 22. listopadu 2002.
Fotogalerie 53 fotografií

Prezident republiky, maják morální autority. Aspoň taková je vžitá představa. Ve skutečnosti jsou ale i prezidenti jen lidé z masa a kostí, kteří své ctnosti vykupují také slabůstkami. U prezidenta Václava Klause třeba Blesk dlouhodobě monitoruje jeho zvláštní zálibu v pohledných letuškách. 

Byl konec srpna 2002, když Blesk přináší reportáž, které se mnozí zdráhají uvěřit. „Je neděle, krátce po desáté hodině dopolední. Před dům v pražské Krči přijíždí tmavé Audi A8. Z vozu vystupuje v šedém tričku a bílých kraťasech sám Václav Klaus. Řidič a bodyguard zůstávají uvnitř. Václav rychlým krokem míří ke dveřím paneláku. Před nimi se zastavuje, krátce hovoří do mobilního telefonu a už je to tady. Dveře mu odemyká Klára. Pan profesor jí pomůže s otevíráním dveří a rychle vklouzne do chodby. Následuje objetí a vášnivý polibek. Pak oba rychle mizí nahoru, do bytu v šestém patře, kde Klára bydlí. Zdrží se hodinu a patnáct minut,“ popisoval tehdejší šéfreportér František Nachtigall dostaveníčko, které dobře zdokumentovali fotografové redakce.

Prezident záletník

Tato tajná setkání probíhají již minimálně dva měsíce,“ psal Blesk s odvoláním na své zdroje a zjištění. Ve skutečnosti trval ovšem jejich vztah už skoro tři čtvrtě roku!

Bylo jasné, že uznávaný ekonom, bývalý ministr financí, premiér, šéf sněmovny a duchovní otec ODS udržuje mimomanželský poměr! Hned druhý den Blesk odhaluje, jak k pohledné blondýnce Kláře Lohniské přišel. „Klára dřív dělala letušku. A právě v letadle, kterým Klaus letěl snad někam do Ameriky, se seznámili,“ prozradila nám kolegyně v uniformě ČSA. 

Tehdy 61letý, zamilovaný politik se k odhalení svých avantýr postavil překvapivě čelem, větou, která se stala bez debat památnou. „Člověk přebíhá ulici na červenou a samozřejmě musí počítat s tím, že sklouzne a přejede ho auto,“ prohlásil bez vytáček. „I politici jsou jen normální lidé se svými chybami…

Skoro se zdálo, že mu až tak nevadilo, jak školácky se nechal načapat. „Když se člověk tak hloupě nabídne, co se dá dělat? Nemůže se divit, že se zmáčkne spoušť. Každý se snaží dělat svou práci,“ pronesl vrcholně pragmaticky. „Ty fotografie nejsou nijak intimní. To ostatní je bujná fantazie…" podotkl ještě na okraj. 

Tolerance první dámy

Povzneseně se tvářila i jeho paní Livia. „Stala se nějaká zásadní událost kromě povodní?“ pozvedla tázavě obočí. „Fotografie v Blesku? Co s tím mám společného? Mně to přece vůbec neublíží…" řekla Blesku s odzbrojujícím úsměvem žena, s níž je Klaus ženatý už od roku 1968. 

Doma ale asi Václavovi ukazovala tvář méně přívětivou, nějaký čas totiž dokonce bydlel u maminky Marie v bytě poblíž I. P. Pavlova. Zjitřené emoce ale urovnal čas a Klaus, byť se časem přišlo i na to, že už v roce 1991 měl pletky s jinou letuškou z vládní letky Evou Svobodovou, zakotvil opět v domácím přístavu.

Moje žena je stejně tolerantní jako netolerantní," dodal Václav Klaus koncem roku 2002, kdy se s Klárou vídat přestal. „Ale bylo pro mne velmi těžké to nějak zvládnout a ustát,“ přiznala později Livie. 

V roce 2003 Klaus se stal se druhým českým prezidentem, na červenou ovšem přebíhal ulice i dál. Byl to znovu Blesk, kdo jej v prosinci 2007 načapal na večeři v romantické Tvrzi u Průhonic s Petrou Bednářovou (tehdy 28). Opět letuška, opět z vládní letky, takže se vedle Klause dobře znala i s Livií. Dokonce se prý přátelily, Bednářová dokonce prý posílala první dámě i SMS přání k narozeninám!

Podruhé to už přepískl

Přátelství samozřejmě s odhalením tajných dostaveníček s jejím mužem skončilo, v březnu dokonce Blesk psal, že sličná Petra byla ze všech prezidentských letů stažena. Klaus byl totiž načapán, že s milenkou, s níž to tajně táhl už tři roky, strávil noc v hotelu ve Vestci u Prahy a Livia prý běsnila. „Na Klause tentokrát křičela, ať alespoň bere ohledy na jejich děti a vnoučata,“ popisovali lidé z Pražského hradu. 

Prezident ovšem jako tetřev ale neviděl nalevo napravo, s Bednářovou se potkával dál ještě několik dalších let. A když je vyhmátli novináři, organizoval doslova manévry, aby ji z hotelu nějak nepozorovaně uklidil. Klidně na motorce v kožené bundě a s helmou na hlavě… 

Nevěra je těžká věc

O tom, jak nevěra bolí, Livia psala i ve svých pamětech, byť na rozvod prý nikdy vážně nepomyslela. „To neznamená, že jsem měla v životě jen samé slunečné dny. Ale vím, že rozvodem se nic nevyřeší, protože to, co se stalo, nestalo – to zůstává, neseme to s sebou,“ svěřila se v knize Smutkem neobtěžuji. „Bolí to. A je to za mnou…

Během svého angažmá na českém velvyslanectví na Slovensku se navíc sama začala objevovat v dobrém rozmaru ve společnosti výrazně mladších pánů a dost možná dopřávala Klausovi stejně hořké medicíny. V manželství však setrvávají dodnes… „Nevěra je těžká věc, ať se nacházíte v jakékoliv životní pozici. I když v našem případě je to těžší, protože kdyby to byl pan Novák, tak nikdo o ničem neví. Ale pokud někoho znáte desítky let, tak je spousta pro, kvůli kterým s tím člověkem zůstanete, ačkoliv to není lehké,“ vysvětluje paní Livia. 

Klaus: Nejsem proruský! Putin prohrál, vyznamenání Zelenského je od Zemana laciné gesto

Fotogalerie
54 fotografií