Zpět

Kauza fotek mrtvého Svobody

Kauza fotek mrtvého Svobody
Kauza fotek mrtvého Svobody
Fotogalerie 46 fotografií

Sebevražda jednoho z králů české pop music, jedna z nejtřaskavějších událostí v dějinách českého šoubyznysu. Skladatel a veleúspěšný hitmaker Karel Svoboda (†68) si v neděli 28. ledna 2007 navečer prohnal v garáži své jevanské vily hlavou kulku a Blesk již 30. ledna přinesl exkluzivní odhalení, že se kdosi pokouší kupčit s fotkami jeho mrtvoly z místa činu!

Depresemi sužovaný Karel Svoboda (†68) nebyl ani čtyřiadvacet hodin po smrti, ještě nebylo zřejmé ani to, zda si život vzal sám, nebo byl zavražděn, a v redakci Blesku už zvonil telefon. Kdosi nabízel k prodeji fotografie související s jeho smrtí!

Přestože byl nabízen naprosto odporný obchod, Blesk nakonec fotografie koupil. Hlavně proto, aby je bezskrupulózní hyena nešířila dál. „Buďte si jisti, že fotky už nikomu jinému neprodám,“ ujišťoval při své nabídce podivný obchodník, který se představil jako Pačes. S mužem se vyslanec redakce sešel před jednou z restaurací přímo v Jevanech a za zálohu 10 tisíc korun získal cédéčko s naprosto děsivým obsahem. Z nejrůznějších úhlů nafocené mrtvé skladatelovo tělo! 

Podezřelý prodejce

Bydlím v sousedství a dostal jsem se na místo činu ještě před příjezdem sanitky a policie,“ tvrdil naivně prodávající. Jako by vůbec netušil, že jde o vilu obehnanou vysokou zdí, chráněnou bezpečnostním systémem a množstvím kamer… A že digitální fotografie nesou detailní informaci o typu použitého fotoaparátu i přesném času jejich pořízení, jež lze dosadit do časového rámce policejního zásahu.

 Rychle bylo jasné, že cvakat mohl jedině někdo, kdo byl na místě tragédie až při ohledávání těla. Tedy policista nebo někdo ze záchranářů! 

 „Tohle nikdy neotiskneme,“ rozhodl rezolutně šéfredaktor Vladimír Mužík a zavřel hned cédéčko do trezoru. Současně nařídil aby redakce ihned informovala inspekci ministerstva vnitra, která jediná může vyšetřovat zločiny grázlů v uniformách. „Prodávat fotky mrtvých z policejních spisů je drsné,“ měl Mužík jasno.

K článku, že kdosi nechutně kšeftuje s lidským neštěstím, nakonec publikoval jen fragment jedné z fotek, na němž byla Svobodova ruka svírající bubínkový revolver.„Ten člověk, který si tohle fotil a prodával, musí být hodně zlý a necitlivý,“ nevycházela z šoku vdova po Svobodovi Vendula.

Blesk v rámci vlastního pátrání po původu fotek konfrontoval i skutečného souseda. „Takže podezření má padnout na mě? Taková prasárna!“ rozčílil se tehdy 29letý Petr G..  „Jenže já jsem byl celou dobu po boku Venduly a foťák jsem žádný neměl. Proto poukazuji na pravého viníka – musel to být člověk z výjezdovky z Kostelce nad Černými lesy! Viděl jsem, jak pana Svobodu fotografuje a libuje si, že už má třicet fotek,“ navedl nás na jasnou stopu.

Odporné kšefty se smrtí

Před ním i právě ovdovělou Vendulou si dokonce měl policista stěžovat na bídný plat a žalostné příplatky za noční a víkendové služby...

Soused měl navíc dokonalý časový přehled o událostech osudného nedělního večera, kdy se Svobodová se synem vrátila ze školení na Lipně a našla manžela mrtvého. „Přilítla k nám domů Vendula s Kubou v náruči, jestli ho můžeme pohlídat. Byla úplně bez sebe. Že prý nalezla Karla doma na zemi a v krvi!“ popisoval.

Ihned běžel s ní k jejich domu, pokusil se ještě na Svobodově ruce nahmatat tep, ale marně. Zavolal proto policii. „Řekli, že přijede hlídka z Kostelce. Na mých hodinkách bylo 18:32. Přijeli asi během patnácti minut. Dva v uniformě a jeden civilista. Fotografovali pana Svobodu zblízka ze všech stran. Nehýbali s ním. Místo ještě neoznačovali číslicemi. Po dalších asi deseti minutách dorazila i záchranka,“ vylíčil nám Petr G.. Tyto časové údaje samozřejmě přesně odpovídaly metadatům fotek na disku.

Sklapla past

Pro policii už poté nebylo složité seskládat si zbytek mozaiky. Odhalili, že pachatelem není nikdo z policistů přímo zasahujících na místě sebevraždy, ale že si snímky z počítače na služebně místního oddělení policie v Kostelci nad Černými lesy stáhl podpraporčík Aleš S. (22) a Blesku je k prodeji nabídl prostřednictvím vrchního inspektora Ladislava Ch. (32).

Už v pátek 2. února tedy sklapla past a kolem poledního detektivové z inspekce ministerstva vnitra přišli Aleše S. a Ladislava Ch. sebrat.  „To on mě do toho zatáhl!“ žaloval starší z dvojice nepoctivců. 

Namísto přilepšení se tak oba dočkali okamžitého vyhazovu ze sboru, ztráty nároku na výsluhy (Ladislav Ch. měl odsloužených 13 let) a nakonec v září 2007 i půlročních podmínek od soudu. Hrozil jim přitom až rok vězení natvrdo. „Byli odsouzeni za trestné činy poškození a zneužití záznamu na nosičích informací a porušování povinností dozorčí služby,“ zdůvodnil rozsudek mluvčí Okresního soudu v Kolíně Jiří Kruml. 

Rozmrzele přijala verdikt soudu Vendula Svobodová. „Půlroční podmínka? Tak to je jedině signál pro ostatní, aby se nebáli udělat něco špatného, protože se jim de facto nic nestane. Ti lidé přece za mrzký peníz prodávali fotky člověka po sebevraždě!“ zlobila se.