Zpět

Děsivé mučení nebohých dětí z Kuřimi

Děsivé mučení nebohých dětí z Kuřimi
Děsivé mučení nebohých dětí z Kuřimi
Fotogalerie 31 fotografií

Neustálé bití, pálení cigaretami, řezání, topení, svazování a také zavírání do psích klecí, ve kterých nebylo k hnutí. Otřesný případ týrání vlastního syna Ondřeje (tehdy 8) odhalil neuvěřitelnou náhodou soused matky tyranky Kláry Mauerové (tehdy 30).

Případ bestie z Kuřimi, který nebyl nikdy plně objasněný, začal Blesk sledovat 11. května 2007, kdy policie zveřejnila šílené fotky nahého hocha, ležícího na betonové zemi v temné kobce, kam ho matka dlouhodobě pravidelně zavírala. Přitom o týrání, jemuž musel čelit i druhý syn Jakub (tehdy 10), vědělo mnoho dalších lidí!

I když se nikdy nepodařilo prokázat, že měla na týrání podíl náboženská sekta, postupně se do případu začali dostávat další lidé, kteří o mučení věděli. Hlavní podíl však měla zrůda Klára Mauerová, o které sousedé tvrdili, že je to nenápadná tichá žena, a také její sestra Kateřina.

Náhoda, která zachránila životy

Co se v rodinném domku děje, odhalil neuvěřitelnou náhodou soused, který si pro bezpečnost svého dítěte pořídil soupravu elektronických „chůviček“. Když je ve svém domě instaloval, přeskakovala mu frekvence a on chvílemi viděl neuvěřitelné záběry. „Opakovaně se mi ukazoval děsivý obraz jakési kobky, ve které byl nahý chlapec. Vůbec jsem nechápal, o co jde, pak jsem ale pojal podezření, že jsem se naladil na frekvenci někoho jiného,“ citoval tehdy Blesk muže, který ukončil trápení malého kluka.

Mauerová totiž měla shodou okolností v tmavé místnosti stejný „baby senzor“, aby měla syna pod kontrolou. Soused tak zavolal policii, která začala pátrat v okolních domech a chlapce z domu hrůzy vysvobodila.

Vyšetřování, které prostřednictvím Blesku sledovalo celé Česko, postupně odhalilo další šílenosti, při kterých se všem muselo svírat srdce. Šlo totiž o promyšlené týrání, ve kterém figurovala i sestra bestie Kateřina Mauerová. Ta se společně s dalšími lidmi snažila z chlapců vytvořit bezcitné jedince bez vlastní vůle, odolné proti bolesti a netečné vůči násilí.

Výpověď malého kluka musela rozplakat mnoho jiných milujících rodičů. Nejen tyhle věty totiž řekl policistům:

„Postel tam nebyla. Spal jsem na dece a taky na kartonu. Někdy jsem spal bez kartonu a bez deky, jenom tak, na zemi.“

„V komoře jsem měl takový kýbl, kdyby se mi zachtělo čůrat nebo kakat.“

„Když jsem začal bydlet v Kuřimi v komoře, tak byl na podlaze koberec. Mamka mi potom přikázala, ať koberec oddělám.“

„Když mě našli svázaného, tak to mě svázala maminka. Už jsem byl svázaný mockrát. Stokrát! Nahý už jsem byl také vícekrát. Svazovala mě maminka… Lepící páskou. Jeden den to bylo jenom provázkem.“

„Když jsem měl svázané ruce i nohy, tak jsem jedl tak, že mi maminka postavila na zem přede mě misku s jídlem a já ho jedl normálně pusou.“

„Kdybych si měl vybrat, tak bych byl radši v nemocnici. Tam si můžu hrát, v komoře jsem neměl žádné hračky…“

Kromě matky a dvou jejích dětí  se v bizarním případu, který se stával stále zamotanějším,  objevily i další postavy. Především záhadná Anička, která měla být údajně nevlastní sestrou. Jenže ta krátce po odhalení případu zmizela ze světa. Utekla z brněnského Klokánku.

Kde je Anička?

Na pátrání po ní se dokonce podílel i deník Blesk. „Vydavatel deníku Blesk věnuje odměnu 100 000 Kč tomu, kdo jako první poskytne policii informaci, vedoucí podle názoru policie bezprostředně k nalezení 13leté Anny Mauerové ,“ informoval čtenáře Blesk.

Ze záhadné Aničky se ale vyklubala dospělá žena, skutečným jménem Barbora Škrlová (tehdy 33), identita Anny Mauerové pro ni byla vymyšlena. Jméno a rodné číslo jí přidělil soud poté, co Klára požádala o její svěření do péče. Po svém zmizení z Klokánku se ohlásila na českém velvyslanectví v Dánsku, aby záhy opět na několik měsíců zmizela.

Vypátrána a zatčena nakonec byla v jiné severské zemi – Norsku, kde se pro změnu vydávala za třináctiletého Adama Fahrera. Po návratu byla zatčena a obviněna, neboť i ona se podílela na týrání.

Počet obviněných rostl

V případu dále figuroval i její otec, skautský vedoucí Josef Škrla, který byl prý duší sekty, odštěpené od náboženské skupiny Hnutí Grálu. „Konspirace a propracovaná taktika. To jsou Pepkovy metody, jak je znám. Šel z něj strach,“ řekl tehdy Blesku bývalý skaut. Jeho přesný podíl v týrání však nebyl objasněn. Nepodařilo se ho vypátrat. Vyšetřovatelé spletitého a záhadného případu pracovali i s verzemi sexuálního zneužívání a obchodu s dětskou pornografií.

Celkový počet trýznitelů se vyšplhal na číslo 6 (bez Josefa Škrly). A ti všichni byli 24. října 2008 odsouzeni tresty v celkové výši 43 let. Ten nejvyšší – desetiletý byl pro tetu dětí Kateřinu Mauerovou. Tu totiž soud označil jako strůjce všeho zla.

Matku Kláru viděl sice jako viníka, ale i jako oběť, a tak ji potrestal devíti roky. Trest 5 let dostala také Barbora Škrlová, která nějakou dobu žila v domě v Kuřimi jako nevlastní sestra chlapců.

Odsouzen na 7 let byl i její bratr Jan, který se mučení přímo účastnil.

Na týrání se podílel aktivně i Jan Turek, který zajistil psí klece, ve kterých byli chlapci drženi nazí. Toho soud potrestal pěti lety.

Další trýznitelkou byla i Hana Bašová z domu dětí a mládeže Paprsek, známá jako teta Nancy. Ta je zavírala v Paprsku a rovněž se účastnila mučení.

Zasvěcení disciplinovaně mlčí! Proto nelze přesně říct, proč se toto všechno odehrálo. Všichni, kteří by mohli poodhalit tajemství případu, jehož cílem bylo vytvořit nového člověka, jsou ochotni kdykoliv lhát, falšovat doklady, dávat k dispozici svá auta, byty, domy i peníze,“ citoval Blesk předsedu senátu Pavla Götha. „Chlapcům není nejmenší důvod nevěřit. To, co vypověděli, zdaleka není všechno, co na nich bylo spácháno. Tohle je bude pronásledovat po celý život,“ zdůraznil.

V roce 2009 se pokusili trýznitelé dosáhnout u Vrchního soudu snížení trestů. „Nikdy si to neodpustím. Každou noc se mi vrací výčitky, to je ten největší trest, který mám až do konce života,“ štkala matka dětí, aby obměkčila soud. Marně...

Blesk i nadále sledoval osudy jednotlivých postav. Děti si do péče vzal podle rozhodnutí soudu otec. Později mu však byly odebrány a svěřeny do péče rodičů jejich matky. V roce 2013 pak dostal u soudu podmínku, neboť zpronevěřil peníze dětí. 

Během pobytu za mřížemi týrané děti svoji matku navzdory tomu, co jim prováděla, pravidelně navštěvovaly. Ta byla pak 25. října 2013 předčasně propuštěna z vězení, neboť soud dospěl k názoru, že není nebezpečná a že se v kriminále změnila.

Blesk byl přímo u propuštění. „Přesně v pravé poledne opustila ve voze svých rodičů bránu opavské věznice,“ informoval Blesk. O necelý rok později se dostala na svobodu i poslední potrestaná Kateřina Mauerová, která se k barbarskému činu nikdy nepřiznala.

Dnes již dospělí muži si pečlivě chrání své soukromí. Žijí prý v Brně a Ondřej, jehož šílené záběry celou kauzu odstartovaly, dokonce vystudoval uměleckou školu.

Fotogalerie
32 fotografií