Zpět

Léto s bouřlivákem Mirkem Topolánkem

Rok 2009 - Nahý Topolánek v Berlusconiho vile hříchů
Rok 2009 - Nahý Topolánek v Berlusconiho vile hříchů
Fotogalerie 4 fotografií

Největší rebel na české politické scéně? Kdyby po 30 letech popisování všech možných příběhů měla redakce Blesku někoho vybrat, byl by to nepochybně Mirek Topolánek. Chlap s gulama, jak se sám tituloval, vznětlivý chachar, pan premiér, švihák z Toskánska i naháč z Berlusconiho vily. Všechna tahle přízviska ho vystihovala po dobu jeho spíše krátké, ale zato bouřlivé a intenzivní politické kariéry.  

Image muže, pro kterého je rodina vším, se mu začala hroutit v červnu 2006. A to poměrně vtipně. Po vyhraných volbách se objevila v již neexistujícím deníku Šíp nenápadná fotka, s popiskem, že předseda ODS večeří v romantickém podniku se svou ženou Pavlou. „To si, prosím, opravte – nevečeří se mnou, ale s paní poslankyní Talmanovou, bohužel…“ zavolala druhý den do redakce sama paní Topolánková. „Já jsem se v té době učila se synem matematiku a manžel odcházel s tím, že má jednání…“ dodala v naprostém klidu.

Nenávist k žurnalistům

Netrvalo dlouho a fotografové Blesku nachytali Topolánka »na švestkách« – konkrétně jak za kuropění odchází z bytu stranické kolegyně Lucie Talmanové. „Topolánek místo v bytě na Hradčanech s manželkou a synem tráví noci v příbytku své milenky! A ráno mizí ještě rozespalý…“ napsal tehdy Blesk. A zadělal si na nenávist muže, který tehdy nechtěl zaboha pochopit, že je naprosto přirozené nejen v Česku, ale i kdekoliv na západě, aby se lidé zajímali i o soukromí předsedy vlády.

Výstupů vůči médiím měl hodně, ten nejpropíranější ale přišel 2. ledna 2007, kdy kopal do auta našeho fotografa a řval: „Zabiju tě!“. Ten ho totiž zase přistihl v centru Prahy u Talmanové jen pár hodin poté, co předstíral manželskou sounáležitost s Pavlou na prezidentském obědě v Lánech. Topolánek se pak za incident omluvil a uhradil škody na autě. Tehdy se ale začala psát jeho strmá cesta dolů. 

Topolánkův Špindlerův mlýn?

Právě po boku Talmanové, s níž měl vzápětí syna a později si ji také vzal, zažil roku 2008 například propíranou dovolenou v toskánském Monte Argentariu. To, že si tam pronajal luxusní vilu, kam vzal i nejlepšího kámoše, později trestaného lobbistu Marka Dalíka, že tam zrovna byl také šéf ČEZ Martin Roman, lobbista pracující pro energetické impérium Vladimír Johanes a další vlivní, Topolánek komentoval se svojí typickou nadsázkou, kterou ale spodních pár milionů občanů vůbec nepovažovalo za vtipnou.

Když si uděláte seznam lidí, kteří v sobotu a v neděli navštíví Špindlerův Mlýn, tak tam najdete od socialisty Tvrdíka přes prezidenta Klause až po bývalého premiéra Topolánka. To, že jsou spolu na svahu, ještě neznamená, že spolu kujou pikle. Toskánsko je země zaslíbená, je to nový Špindlerův Mlýn,“ citoval tehdy Blesk jeho svérázné vyjádření.

Z vily, jejíž pronájem měl vyjít na 770 tisíc korun měsíčně  (ale spekulovalo se, že vlastně patří jemu či Dalíkovi), prostě lidem vzkázal, že šlo o náhodu. Co na tom, že před touhle dovolenou prošel ve sněmovně přílepek k zákonu o spotřební dani, o který se postaral další toskánský výletník, tehdejší místopředseda ČSSD Milan Urban. ČEZ to umožnilo neplatit za emisní povolenky, což by jinak činilo skoro 70 miliard korun. 

Topolánek po téhle kauze už definitivně zanevřel na fotografy a novináře, ale nikoliv na letovisko, kam se ještě párkrát vrátil. Jako »vilu hříchu« ji pak Blesku popsala tamní hospodyně, kterou měl prý k dispozici Dalík a s další pak měl mužsky vyzrát Topolánkův syn z prvního manželství Tomáš.

Chlap s gulama

Neméně zábavná byla další »Topolánkova vila«. Tedy, skutečný pán Villy Certosa na Sardinii byl tehdejší italský premiér Silvio Berlusconi, skandalista a milovník dívek, které mu mohly vzhledem k věkovému rozdílu říkat »dědo«. Do luxusu si zval kamarády z politiky i byznysu. Villa Certosa hostila Vladimira Putina, Tonyho Blaira či George Bushe ml. Nejvíce však zaujal právě český Mirek.

 Italský fotograf a investigativní novinář Antonello Zappadu, který šel po Berlusconim, roku 2008 zuřivě cvakal spoušť, a až když si prohlédl celkem 700 snímků z Berlusconiho erotického ráje, zbystřil. Do očí ho uhodil »topolánek« tehdejšího českého premiéra. »Chlap s gulama«, jak se Topolánek rád představoval, totiž ukázal právě ty gule a něco víc.

 No a to něco víc bylo dle ostřížích zraků nejen českých, ale i světových médií, v pozoru. „Může to být fotomontáž, ale můžu to být i já. Já si myslím, že to je obojí,“ řekl tehdy Blesku naštvaný politik. 

Změna k lepšímu?

Co na to, že po všech těchto skandálech svoji kontaktní kampaň v roce 2009 nazval vtipně »Léto s Topolem«. Na fórky už veřejnost nechtěla slyšet. Poté, co Ústavní soud zrušil termín předčasných voleb, ve kterých chtěl Topolánek kandidovat, se ještě stačil »odstřelit« v rozhovoru pro homosexuální časopis LUI a neobratnými výroky na adresu Židů či gayů poskytl svým stranickým kolegům skvělou příležitost ho sesadit.

Dnes už má normální zaměstnání a kromě jednoho velmi neúspěšného pokusu kandidovat na prezidenta (v roce 2018 získal 4,3 procenta hlasů) politiku spíše komentuje. Vzhledem k tomu, že je celkem vtipný, je to pro mnohé změna k lepšímu.

V červnu roku 2013 si pak Česko mohlo zažít léto s jeho nástupcem, tehdejším premiérem Petrem Nečasem. Ten kvůli skandální mimomanželské aféře se šéfkou svého kabinetu (a jeho dnešní ženou) Janou, která se stýkala s lobbisty a úkolovala rozvědku, málem odešel ze Strakovky v poutech. Nakonec i ti největší odpůrci Mirka Topolánka museli uznat, že ty jeho letní sezóny byly o chlup zábavnější.

Fotogalerie
5 fotografií