Základním problémem Facebooku je jeho velikost a vůbec prvotní představa "přátelství", které je falešné. Dle Lovinka se jedná o amerikanismus, který nemůže dlouho fungovat v jiných kulturách. "Všichni prostě nejsme jen přátelé. Jsme milenci, kolegové, rodina, nepřátelé, cizinci. Svět sociálních vztahů je komplikovaný a na Facebooku ho není možné reprodukovat." řekl mediální teoretik.

Lovink se o své vize týkající se budoucnosti Facebooku podělil se serverem Diepresse.com před svou přednáškou na středeční konferenci v Berlíně twenty.twenty. Zde se vědci zabývají podobou světa v roce 2020.

Být na Facebooku je jako krmit nenasytný stroj

Samotný Lovink při nedávné akci "Quit Facebook Day" (Den Ukončení Facebooku) svůj účet na síti zrušil. Nebál se až tak o své soukromí, ale Facebook používal spíše jako marketingový nástroj. Během krátkého času měl 2000 "přátel" a téměř přestal stíhat cokoliv jiného, než se starat o svůj účet. "Bylo to jako krmit stroj," prozradil.

Ztráta soukromí, což je téma s Facebookem hodně spojované, nebude hlavní příčinou odlivu lidí z této sociální sítě. "Soukromí nám není dáno shůry," tvrdí. Každý si musí sám zajistit, že se k jeho citlivým informacím nedostane "parazit". Na druhou stranu mnoha lidem není příjemné, že někde sdílí informace s další půlmiliardou lidí a nikdy nemá jistotu, kdo se dívá.

Internet je stále v revoluční fázi

Těkavé internetové prostředí prochází neustálou změnou - stejně tak i sociální sítě. Kde je v současnosti první síť svého typu MySpace? V podstatě degradoval na promo web pro hudební kapely nebo jiné umělce. Lidé jako jedinečné osoby zde spolu již komunikují velmi žřídka. Tuto funkci převzal milovaný i zatracovaný Facebook.

Dle Geerta Lovinka se na internetu očekává přesun k uzavřeným sítím, které jsou blíže i vazbám v offline světě mimo počítačovou síť. Je vědecky spočítáno, že člověk se dokáže aktivně pohybovat v síti pouze 70 lidí. Tudíž Facebookové vazby se stovkami "přátel" nemají šanci plnohodnotně fungovat.

Uvidí se, jak se uchytí projekt Diaspora, který má ambici rozbít centralizovaný model Facebooku (všichni se všemi) na malá společenství odrážející opravdové vazby mezi lidmi nezjednodušené na "přátelství".

<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:14.0pt; mso-bidi-font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> Všichni prostě nejsme jen přátelé. Jsme milenci, kolegové, rodina, nepřátelé, cizinci. Svět sociálních vztahů je komplikovaný a nelze reprodukovat na Facebooku.