Banky na Facebooku špiclují své klienty

Zásahy do soukromí jsou na Facebooku zcela běžné a uživatelé si za to můžou sami.
Autor: Cáfa, koj, šimk - 
13. 9. 2010
13:47

Pokud i vy máte účet na nejrozšířenější sociální síti světa, věnujte čas kromě pravidelné úpravy profilu také zabezpečení svých osobních údajů. Můžete se tak vyhnout nepříjemnostem, které vznikly mnohým uživatelům Facebooku v Polsku.


Tamní banky totiž shánějí důvěrné informace na své klienty prostřednictvím sociálních sítí, do kterých důvěřiví uživatelé těchto aplikací vkládají své citlivé údaje zcela dobrovolně. Nejvíce se soustřeďují na údaje o počtu dětí, majetku, stáří auta, finančních možnostech a zdravotním stavu žadatelů o půjčku.

Z právního hlediska je prý všechno v pořádku, tvrdí polští právníci. Žadatel o úvěr se totiž zavazuje své osobní údaje bance poskytnout a ta poté na základě tohoto oprávnění o klientovi informace sbírá.

I v České republice by takovéto získávání a shromažďování údajů neodporovalo platné legislativě. Banky by to pouze musely oznámit Úřadu pro ochranu osobních údajů a se získanými údaji nakládat podle zákona o ochraně osobních údajů.

Úniky dat jsou zde zcela běžné

Přitom to není zdaleka jediný problém, který se v poslední době vyskytl v souvislosti se zabezpečením dat uživatelů Facebooku. Zhruba před dvěma měsíci totiž došlo k hromadnému úniku osobních dat zhruba sta milionů uživatelů této oblíbené sociální sítě. Na stránce kterou vytvořil „facebookový hacker“si tak mohl každý pohodlně zjistit například telefonní čísla, či e-mailové adresy pětiny uživatelů Facebooku na světě.

Dále je velmi rozšířená praxe mezi zaměstnavateli kontrolovat si prostřednictvím Facebooku svoje zaměstnance. V některých případech může docházet například i k tomu, že vás váš zaměstnavatel donutí přidat si jej mezi své přátele a tím získá velmi efektivní možnost, jak kontrolovat váš volný čas.

Problém s bezpečností Facebooku si již uvědomují i jeho samotní uživatelé.
Známá je například akce skupiny uživatelů, kteří se rozhodli 31. května tuto aplikaci hromadně opustit. Ve svém prohlášení nazývají Facebook rozvracečem společnosti a špehem 21. století, kterému lidé dobrovolně poskytují své osobní údaje, které pak končí v rukou různých korporací. Výzva bezpochyby zabrala, neboť z původních sympatizantů této skupiny zůstalo na sociální síti pouhých pět lidí.

Jak se proti této hrozbě bránit?

Nejsnazší a nejjednodušší obranou je pochopitelně Facebookový profil nemít.

Pokud však nechcete zabezpečení svých dat řešit takto radikálně, nabízí se možnost zveřejňovat o sobě co nejméně informací. Rozhodně není vhodné, aby každý náhodný uživatel Facebooku měl přístup k vašemu telefonu, mailové adrese, znal váš věk a mohl si prohlédnout i vaši fotografii.

Proto můžeme jedině doporučit, důkladně si prostudovat možnosti zabezpečení této aplikace a rozhodnout, komu se budou vaše osobní informace zobrazovat a komu nebudou.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa