Fotogalerie
4 fotografie
Dnes ráno se stroj nazvaný Solar Impulse vznesl ze švýcarského Payerne, aby podstoupil 24 hodinouvou zatěžkávací zkoušku. Průběh letu je možné sledovat on-line! Virtuální kokpit zachycuje parametry letu v reálném čase, video pak zkušebního pilota Andrého Borschberga a jeho tým, který vysvětluje, na jakém principu letadlo funguje.

Fotogalerie
4 fotografie

Letadlo by mělo v noci letět na elektřinu nashromážděnou ve dne. Pokud v této zkoušce obstojí, vydá se na cestu kolem světa. Obletět svět v letadle na sluneční pohon se chystá švýcarský dobrodruh Bertrand Piccard, kterému se v roce 1999 jako prvnímu podařilo zrealizovat cestu kolem světa balónem bez jakéhokoliv mezipřistání.

Čisté ovzduší

Možný úspěch této technologie a její hromadné zavedení v letecké dobravě, by v budoucnu znamenaly ohromný převrat na poli ochrany životního prostředí. Letadla jsou jedním z největších znečišťovatelů ovzduší a velkou měrou se podílejí na zvěčování ozonové díry. Z největšího znečisťovatele by se tak stal takzvaný ecofriendly (čili přátelský k životnímu prostředí) dopravní prostředek.

Video
délka: 00:22.04

Solární letadlo /Youtube/

Velký jako Airbus, lehký jako auto

Letadlo má stejné rozpětí jako Airbus 340, jehož dopravní kapacita se pohybuje okolo 400 cestujících. Piccardovo letadlo na sluneční pohon váží ale jen kolem 1,6 tuny, což zhruba odpovídá váze středně velkého automobilu. Ze zkušebního letu se Solar Impulse vrátí zítra v ranních hodinách, na cestu kolem světa by se měl vydat v roce 2012.